Na hřebenech Krkonoš hrozí laviny, varuje horská služba

ČTK ČTK
28. 1. 2015 17:03
Třetí lavinový stupeň z pěti platí v Kotelní jámě, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, na Kozích hřbetech a v Labském, Obřím, Dlouhém a Modrém dole.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Humlnet

Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) - Lavinové nebezpečí v Krkonoších po sněžení  stouplo na třetí stupeň z pětibodové škály. Třetí stupeň je nejzrádnější. Túry již vyžadují zkušené posouzení.

Za poslední dva dny v Krkonoších napadlo kolem patnácti centimetrů prachového sněhu a další má podle předpovědi napadnout. Ve středu byla na hřebenech většinou mlha, teplota byla asi sedm stupňů pod bodem mrazu. Nyní je na hřebenech mezi 80 až 110 centimetry, uvedl Pavel Smejkal z Horské služby Krkonoše. Třetí stupeň je od pondělí i v Jeseníkách.

Hodně sněhu je kvůli větru uloženo ve žlabech a na lavinových svazích, a to zejména na východních a jihovýchodních expozicích, upozornila horská služba. Při třetím lavinovém stupni je uvolnění laviny možné již při malém zatížení, a to zejména na strmých svazích.

V některých případech se mohou samovolně uvolnit laviny středních a ve výjimečných případech i velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu. Turisté by neměli vstupovat na svahy se sklonem nad 35 stupňů.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Ročně v horách sjede několik desítek lavin. V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý stupeň. Poslední obětí laviny v Krkonoších se na konci prosince 2008 stala šestatřicetiletá skialpinistka, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.

 

Právě se děje

Další zprávy