Obrazem: Ze školky v Letňanech byly ruiny, chátrala 20 let. Teď je moderní chloubou

Obrazem: Ze školky v Letňanech byly ruiny, chátrala 20 let. Teď je moderní chloubou
Komplex budov Mateřské školy Místecká vznikl v 70. letech minulého století, tedy v době populační exploze, takzvaných "Husákových dětí". Až do období privatizace fungoval areál jako mateřská školka společnosti Avia Letňany. Takto místo vypadalo ještě v dubnu 2019.
"Později se komplex dostal do majetku podnikatele Radovana Vítka, který v Letňanech koupil pozemky Avie," popisuje mluvčí městské části Praha 18 Lucie Pajerová.
"Po roce 1989 v jednom z pavilonů již značně chátrajícího objektu provozovala jednu třídu soukromá alternativní školka. Jeden čas zde podnikala i cateringová společnost nebo truhlárna," pokračuje Pajerová.
V roce 2007 přišly populačně silné ročníky, letňanské školky musely odmítat kolem 150 dětí ročně. Radnice se proto snažila získat pozemky MŠ Místecká a MŠ Malkovského, a proto zahájila jednání s majitelem pozemků firmou CPI Byty. V roce 2008 je získala do nájmu.
Foto: MČ Praha 18
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
5. 9. 2020 14:25
Nově opravená školka Místecká v pražských Letňanech povstala z 20 let chátrajících ruin. Bývala tu "podniková" školka pro Avii Letňany, později se dostala do majetku podnikatele Radovana Vítka. Nyní ji Praha 18 díky dotacím pražského magistrátu přestavěla dle nejmodernějších technologií a s ohledem na udržitelnost, včetně využívání odpadového tepla či hospodaření s dešťovou vodou.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy