Obrazem: Nejhezčí snímky českých alejí. Soutěž letos pokračuje, hledá silné příběhy

Obrazem: Nejhezčí snímky českých alejí. Soutěž letos pokračuje, hledá silné příběhy
Alej Veletiny - Hradčovice, lípy srdčité. Stromořadí najdeme nedaleko Uherského Hradiště ve Zlínském kraji. "Lípy zde stojí už hodně dlouho a chůze touto alejí je díky nim vždy příjemná. Alej se mi podařilo zachytit v době ranní mlhy," líčí autorka snímku Lucie Smejkalová.
Alej Hamperk, topol bílý. Nachází se mezi Moravskou Třebovou a obcí Rozstání. Ač na Moravě, jak název napovídá, náleží do Pardubického kraje.
Lipová alej u Poněšic nedaleko Hluboké nad Vltavou v Jihočeském kraji. "Jezdím tudy od dětství, ale cesta po této trase je pro mě stále zážitkem. V létě tvoří v krajině dokonalý zelený tunel, který vás ochrání před deštěm či poskytne příjemný stín," říká autor fotografie Ladislav Dvořák.
Valdštejnská lipová alej, Zahrádky u České Lípy v Libereckém kraji. "Z těch 300 let starých lip na mě prostě dýchla historie. Byla jsem tam v okolí náhodou na výletě, bylo ideální počasí na focení − podzimní mlha se už zvedala, klubal se slibný podzimní den. Alej zakončuje starý kamenný mostek přes Bobří potok. Úžasné místo," líčí autorka snímku Irena Brožová.
Foto: Jan Záliš
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
13. 6. 2021 12:30
Odstartoval další ročník ankety Alej roku, kterou pořádá organizace Arnika. Uzávěrka je na konci října. Vyhrát nemusí jen majestátní staletá stromořadí, ale klidně i čerstvě vysázená alej či ta se silným příběhem. Ve fotogalerii přinášíme snímky z minulých deseti ročníků, které Arnika vybrala do Síně slávy.

"Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu," říkají pořadatelé nového ročníku ankety Alej roku ze spolku Arnika. Přihlášku může zaslat kdokoli - jednotlivci, rodiny, sdružení, firmy, školy i obce. Stačí zaslat fotografii s krátkým příběhem pomocí nominačního formuláře. Uzávěrka nominací je na konci října, poté o vítězce rozhodne veřejnost v internetovém hlasování.

"Pojďte s námi objevovat ta nejkrásnější místa v České republice a představte nám nejhezčí aleje ve vašem okolí, nebo když pojedete někam na výlet. Můžete také upozornit na ty, které jsou nově vysazené nebo kterým hrozí pokácení. Velmi se těšíme, až budeme v letošním jedenáctém ročníku vybírat tu nejkrásnější alej," říká patronka ankety a muzikálová herečka Petra Vojtková.

Hledají se aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladé, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. O vítězství může nakonec rozhodnout mimořádná krása, silný příběh, snaha o záchranu nebo úsilí místních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky.

O nejoblíbenější aleji rozhodnou lidé hlasováním na podzim tohoto roku. Kompletní výsledky budou známy v lednu 2022. Patroni ankety navíc vyberou tři nejkrásnější fotografie, které rovněž ocení.

Cílem ankety je přitáhnout pozornost veřejnosti ke stromořadím, která tradičně lemují polní cesty, silnice i parkové promenády a ke zdravé a fungující krajině zkrátka patří.

Zatím poslední vítězkou je stoletá Svárovská lipová alej nedaleko Boskovic, které hrozí pokácení kvůli plánovanému rozšíření silnice. K zemi má jít téměř padesátka stromů z celkového počtu osmdesáti lip.

Podívejte se do naší fotogalerie, které snímky alejí zařadilo sdružení Arnika do Síně slávy.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Chebsko postihl otřes o síle 2,9 stupně, byl největší za poslední měsíce

Na Chebsku se ve čtvrtek ráno znovu otřásla země. Otřes měl magnitudo 2,9 a byl za poslední měsíce nejsilnějším otřesem v oblasti, kde se drobná zemětřesení objevují pravidelně. Poslední silnější otřesy se na Chebsku objevily v dubnu, řekla Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Otřes se odehrál těsně po 6:00 středoevropského letního času. Upozornila na něj i mobilní aplikace Seislok, kterou pro informování o zemětřesení vytvořil Geofyzikální ústav. "Síla otřesu byla asi 2,9 stupně, takže se téměř shoduje s tím, co ukázala automatická lokalizace. Otřes byl v hloubce necelých devět kilometrů. Tentokrát se ale vyskytl jižněji, než bývá na Chebsku obvyklé, epicentrum bylo někde v okolí Mlhostova," popsala Doubravová.

Zatímco na Chebsku se objevují převážně takzvané zemětřesné roje, při kterých se napětí v podzemí uvolňuje v podobě série menších otřesů, tentokrát šlo o izolovaný otřes. Neměl ani následné dozvuky v podobě drobnější otřesů, které silný záchvěv obvykle doprovázejí. Jestli šlo skutečně o samostatný otřes nebo začátek dalšího zemětřesného roje, je ale nyní zatím předčasné odhadovat, uvedla Doubravová. Otřes zaznamenali i lidé v okruhu až desítek kilometrů v okolí epicentra. Citliví lidé jej mohli pocítit i na Sokolovsku.

V dubnu se na Chebsku vyskytl zemětřesný roj, ve kterém se objevovaly otřesy také o síle okolo tři stupňů. Při nich lidé slyší a cítí zachvění, ale až na výjimky nevznikají hmotné škody. Mohou ale třeba popraskat staré zdi nebo omítky.

Nejsilnější zemětřesení v posledních několika desítkách let zasáhlo Chebsko v roce 1985. Tehdy otřesy dosahovaly magnituda až 4,6 stupně. Při takové síle už praskaly zdi, padaly komíny nebo se rozbíjelo nádobí. Otřesy tehdy byly cítit intenzivně i desítky kilometrů daleko.

před 14 minutami

Izrael po několika letech podnikl v Libanonu nálety

Izraelské letectvo se ve čtvrtek přihlásilo k prvním náletům v Libanonu za posledních několik let. Cílem přitom byla odpaliště raket. Informuje o tom agentura AFP. Na severní Izrael byly v z Libanonu ve středu odpáleny tři rakety. Útok si nevyžádal oběti.

"Armádní stíhačky cílily na odpaliště a infrastrukturu, z níž byly na Libanon odpáleny za účelem teroru rakety," uvedla izraelská armáda v krátkém prohlášení.

Izraelská armáda pravidelně bombarduje pozice palestinského islamistického hnutí Hamás v Pásmu Gazy a podniká nálety v sousední Sýrii, kde cílí na proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy