Foto: Chceme to tu mít hezčí. Tak lidi mění ošklivé dvorky a plácky v zelené oázy

Foto: Chceme to tu mít hezčí. Tak lidi mění ošklivé dvorky a plácky v zelené oázy
Podívejme se nejprve na projekty, které byly podpořeny vloni, a proto již vznikají. Je jím třeba proměna školního dvora na Filipce. Brněnská škola Filipka funguje od září 2019. Získala do pronájmu starou školní budovu a dvůr.
Školní dvůr postupně revitalizují tak, aby se jeho část proměnila v zahradu pro relaxační i vzdělávací pobyty dětí. Vznikají vyvýšené záhony, bylinková spirála či posezení a ohniště.
Do plánování i realizace úprav se zapojují i školáci a jejich rodiče. V plánu je další výsadba stromů a keřů, vybudování hřiště a prolézaček.
Rekultivace zahrady v Rožnově pod Radhoštěm pro komunitní aktivity. Vzniká zde přírodní vzdělávací a zážitkový prostor. Využije ho hlavně místní vzdělávací institut Kormidlo a mateřská škola.
Foto: Nadace Partnerství
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
20. 2. 2021 21:45
Již šestý ročník grantového programu Zelené oázy, který podporuje více zeleně a vodních prvků ve městech a obcích, zná své vítěze. Komise vybírala z více než stovky projektů z celé republiky, vybrala jich sedmnáct. Ty získají finanční podporu Nadace Partnerství a společnosti MOL ČR za zhruba 1,5 milionu korun. Podívejte se, jak prokoukla místa díky loňským projektům a které kouty čeká nová podoba.

Sešlo se 102 žádostí. Projekty, které vyšly na více než 9,5 milionu korun. Z nich bylo podpořeno 17 nejlepších celkovou částkou ve výši téměř 1,5 milionu korun. Tři čtvrtiny žadatelů tvoří školy, obce a místní spolky. Nejúspěšnější byli zájemci ze středních Čech a z jižní Moravy.

"I kvůli obrovskému zájmu letos Nadace Partnerství plánuje ztrojnásobení grantových peněz, další možnost se lidem otevře již na začátku března s grantovým programem Sázíme budoucnost, kde tradičně podpoříme výsadbu a péči o stromy," popisuje ředitel Nadace Partnerství Petr Kazda. 

V tomto programu odborná komise nehodnotí jen správnou skladbu rostlin, ale také třeba míru zapojení veřejnosti. Do loňských projektů se zapojilo na tisíc lidí, kteří vysadili 339 stromů, 1549 keřů a 2645 trvalek.

"Grantový program Zelené oázy se i přes koronakrizi stále těší velkému zájmu, letos dokonce tomu největšímu za poslední roky, a tím jsme skutečně potěšeni. Zapojují se všechny kraje České republiky. Kvalita přihlášených projektů je velmi vysoká, zpracování kreativní, a tedy není snadné vybrat ty nejlepší z nich," hodnotí Richard Austen, generální ředitel MOL Česká republika, který Zelené oázy už šestým rokem finančně podporuje.

 

Právě se děje

Další zprávy