Foto: Chceme to tu mít hezčí. Tak lidi mění ošklivé dvorky a plácky v zelené oázy

Foto: Chceme to tu mít hezčí. Tak lidi mění ošklivé dvorky a plácky v zelené oázy
Podívejme se nejprve na projekty, které byly podpořeny vloni, a proto již vznikají. Je jím třeba proměna školního dvora na Filipce. Brněnská škola Filipka funguje od září 2019. Získala do pronájmu starou školní budovu a dvůr.
Školní dvůr postupně revitalizují tak, aby se jeho část proměnila v zahradu pro relaxační i vzdělávací pobyty dětí. Vznikají vyvýšené záhony, bylinková spirála či posezení a ohniště.
Do plánování i realizace úprav se zapojují i školáci a jejich rodiče. V plánu je další výsadba stromů a keřů, vybudování hřiště a prolézaček.
Rekultivace zahrady v Rožnově pod Radhoštěm pro komunitní aktivity. Vzniká zde přírodní vzdělávací a zážitkový prostor. Využije ho hlavně místní vzdělávací institut Kormidlo a mateřská škola.
Foto: Nadace Partnerství
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
20. 2. 2021 21:45
Již šestý ročník grantového programu Zelené oázy, který podporuje více zeleně a vodních prvků ve městech a obcích, zná své vítěze. Komise vybírala z více než stovky projektů z celé republiky, vybrala jich sedmnáct. Ty získají finanční podporu Nadace Partnerství a společnosti MOL ČR za zhruba 1,5 milionu korun. Podívejte se, jak prokoukla místa díky loňským projektům a které kouty čeká nová podoba.

Sešlo se 102 žádostí. Projekty, které vyšly na více než 9,5 milionu korun. Z nich bylo podpořeno 17 nejlepších celkovou částkou ve výši téměř 1,5 milionu korun. Tři čtvrtiny žadatelů tvoří školy, obce a místní spolky. Nejúspěšnější byli zájemci ze středních Čech a z jižní Moravy.

"I kvůli obrovskému zájmu letos Nadace Partnerství plánuje ztrojnásobení grantových peněz, další možnost se lidem otevře již na začátku března s grantovým programem Sázíme budoucnost, kde tradičně podpoříme výsadbu a péči o stromy," popisuje ředitel Nadace Partnerství Petr Kazda. 

V tomto programu odborná komise nehodnotí jen správnou skladbu rostlin, ale také třeba míru zapojení veřejnosti. Do loňských projektů se zapojilo na tisíc lidí, kteří vysadili 339 stromů, 1549 keřů a 2645 trvalek.

"Grantový program Zelené oázy se i přes koronakrizi stále těší velkému zájmu, letos dokonce tomu největšímu za poslední roky, a tím jsme skutečně potěšeni. Zapojují se všechny kraje České republiky. Kvalita přihlášených projektů je velmi vysoká, zpracování kreativní, a tedy není snadné vybrat ty nejlepší z nich," hodnotí Richard Austen, generální ředitel MOL Česká republika, který Zelené oázy už šestým rokem finančně podporuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Ministr spravedlnosti Blažek poslal Farskému analýzu, jak řešit rezignaci na poslanecký mandát, když je v cizině. Sám Blažek ji zveřejnit nechce.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Brankář Čiliak se po dvou letech vrací do Komety Brno

Slovenský hokejový brankář Marek Čiliak bude znovu po dvou letech chytat za Kometu Brno. Klub na svém webu oznámil, že jednatřicetiletý gólman začne ve středu s týmem trénovat. Čiliak naposledy působil v Popradu ve slovenské lize, v české nejvyšší soutěži má za sebou vedle Brna také angažmá ve Zlíně a Motoru České Budějovice.

V Brně ale působil dohromady deset let, chytal tam už v mládežnických kategoriích od roku 2005 a s Kometou vybojoval kompletní medailovou sbírku v extralize včetně titulů v letech 2017 a 2018. Spolu s play off za Kometu odchytal 276 z celkových 318 zápasů v nejvyšší soutěži.

"Pocity jsou neskutečné. Je to pro mě návrat domů. Když jsem míjel ceduli s názvem Brno, trochu jsem se v dobrém slova smyslu roztřepal," uvedl na webu Komety účastník dvou mistrovství světa. "Udělám všechno pro to, abych splatil důvěru, kterou jsem teď dostal," dodal brankář, který během kariéry také chytal za Znojmo v EBEL, Slovan Bratislava v KHL či za Nitru v nejvyšší slovenské soutěži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy