Foto: Majestátní plachetnice z celého světa na Temži

Foto: Majestátní plachetnice z celého světa na Temži
Majestátní plachetnice se sjíždějí do přístavu Greenwich na londýnské Temži.
Polská loď Dar Mlodziezy (z polštiny Dar mládeži), postavená v roce 1982, je první ze série šesti sesterských lodí postavených pro polské a ruské námořnictvo.
Na břehu řeky Temže se sešly lodě z různých koutů světa.
Padesát metrů dlouhá briga Mercedes připlula z nizozemského Amsterdamu. Původně byla postavena jako zaoceánské plavidlo v roce 1958 pro rybolov, působila mnoho let v severním Atlantiku. V roce 2005 přestavěna na klasickou brigu s impozantním lanovím s 900 metry čtverečními plachet.
Foto: Reuters
Martina Křížová Martina Křížová
11. 9. 2014 17:45
Tall ships festival 2014 se konal tento víkend v Londýně. Na Temži zde kotvilo kolem padesáti lodí.

Londýn, Velká Británie - Londýnský festival je součástí tradiční regaty plachetnic, která předcházela festivalu koncem srpna. Z britského Falmouthu závodí lodě až do přístavu v Greenwich. Kolem padesáti lodí pak kotví na Temži a kromě dalších doprovodných akcí si návštěvníci mohou plachetnice prohlédnout zblízka nebo se na nich svézt na okružní jízdě.

Tall ships festival v Londýně tak následoval srpnovou přehlídku majestátních plachetnic v americkém Los Angeles, kterou ozvláštnila i další plavidla jako například bitevní loď USS Iowa nebo obří nafukovací gumová kačenka.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy