Změna zaměstnání jako past. Pokud máte malé dítě, přijdete o krizové ošetřovné

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
11. 3. 2021 6:59
Desítky tisíc rodičů zůstaly po uzavření škol s dětmi doma. Čerpat mohou takzvané krizové ošetřovné na děti do 10 let, nejméně jde o částku 400 korun denně. Pokud ovšem změní zaměstnání, o dávku nemocenského pojištění přijdou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Problém je v tom, že Česká správa sociálního zabezpečení přiznává rodičům dávku podle dne vyhlášení uzavření škol, a to z jejich nemocenského pojištění u aktuálního zaměstnavatele. Pokud během čerpání krizového ošetřovného změní rodič práci, na peníze od státu už nedosáhne. 

"Coby účetní pozoruji, jak roste počet zaměstnanců, kteří na toto ošetřovné nemají dle dnešních pravidel nárok. ČSSZ totiž považuje domácí výuku za jednu kontinuální akci již od 21. prosince 2020. Na přelomu roku hodně lidí změnilo práci, další budou měnit od jara. Ale jakmile zaměstnanec změní zaměstnavatele, ztrácí nárok, protože u svého nového zaměstnavatele nebyl pojištěn k 21. 12. 2020. Nemálo rodin, v nichž se rodiče v péči a vzdělávání dětí střídali, nyní řeší, zda po změně zaměstnání se střídat i nadále, když je to finančně trestáno," upozornila na problém účetní Eliška na facebookovém profilu Perly z činnosti Finanční správy.

Její slova potvrzuje ministerstvo práce a sociálních věcí, které Aktuálně.cz oslovilo s žádostí o vysvětlení.

"Nárok na dávky nemocenského pojištění vzniká dnem vzniku sociální události, kterou je v tomto případě uzavření škol nebo obdobných zařízení pro péči o děti. Školy jsou v současné době nepřetržitě uzavřeny pro žáky třetích a vyšších tříd od 21. prosince 2020. Nárok na ošetřovné na tyto děti tedy vznikl 21. prosince 2020 a bude trvat nepřetržitě až do jejich otevření," popisuje situaci tiskový odbor MPSV.

A pokračuje: "Jednou z podmínek nároku na ošetřovné je, že zaměstnanec uplatňující nárok na tuto dávku je v tom dnu, v němž vznikla sociální událost, účasten nemocenského pojištění v tom zaměstnání, z něhož se uplatňuje nárok na dávku. Pokud zaměstnanci skončilo zaměstnání například 31. prosince 2020 a 1. ledna 2021 nastoupil do nového zaměstnání, nesplňuje v novém zaměstnání podmínku účasti na nemocenském pojištění ke dni uzavření škol, tedy k 21. prosinci 2020. Nárok na ošetřovné zaniká skončením zaměstnání, netrvá proto ani z původního zaměstnání," uvádí úřad, podle něhož stejný postup platí obecně pro všechny dávky nemocenského pojištění.

U dětí, které nemohou chodit do školy od 1. března 2021, tedy žáků prvních a druhých tříd a předškolních zařízení, vzniká nárok na ošetřovné dnem 1. března. K tomuto dni se bude zjišťovat splnění podmínek nároku na ošetřovné. Pokud po tomto datu změní rodiče zaměstnání, opět o dávku přijdou. 

Změnu nečekejte, říká MPSV

Účetní by přitom ocenili, kdyby ministerstvo v tomto případě, kdy se jedná o mimořádnou dávku v nouzovém stavu, podmínky změnilo. "Vysvětlujte dvěma zaměstnancům, kteří přinesou zcela totožný formulář, že jeden má nárok na platbu od státu, zatímco druhý si musí vzít neplacené volno," dodává účetní Eliška. 

Změna se však nechystá. "Změnu v této chvíli nepřipravujeme. Po odmítnutí nároku na ošetřovné lze lidem doporučit, aby požádali o odstranění tvrdosti zákona. Žádosti budou individuálně posouzeny," dodává MPSV. 

Na ošetřovné mají nárok rodiče, kteří musí z důvodu uzavření školských zařízení pečovat o dítě do 10 let, a nemohou tedy vykonávat své zaměstnání. Výše ošetřovného činí 70 procent redukovaného denního vyměřovacího základu, přičemž výše je minimálně 400 korun za den při plném úvazku.

Ministerstvo práce nyní navrhuje zvýšit krizové ošetřovné ze 70 na 80 procent redukovaného výdělku. Vyplývá to z poslední verze návrhu zákona, který zveřejnila na webu vláda. Novelu projedná kabinet.

Ne všichni zaměstnanci si mohou několikatýdenní absenci v práci dovolit, proto se lze při péči o dítě střídat. "Nárok na ošetřovné mají i osoby pracující na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti. Základním předpokladem tohoto nároku je však účast na nemocenském pojištění, a to v měsíci sociální události anebo po tři měsíce předcházející měsíci vzniku sociální události," uvádí Michal Jelínek, partner V4 Group, a dodává, že o ošetřovné za měsíc březen si může zaměstnanec zažádat prostřednictvím tiskopisu nejdříve po skončení měsíce.

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) dostala od začátku koronavirové epidemie téměř půl milionu žádostí o ošetřovné kvůli uzavřeným školám. 

Nově schválená opatření platná od 1. března

 • Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele, pro cesty k lékaři či na úřady mimo okres pak čestné prohlášení nebo formulář s místem, časem a cílem cesty.
 • Nákupy budou možné pouze v rámci okresu, a to v nezbytném počtu osob.
 • Návštěvy příbuzných v rámci okresu s bydlištěm podle nařízení vlády nebudou povolené, pokud nejde o zajištění nezbytných potřeb či nutné péče.
 • Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště.
 • Pohyb mezi jednotlivými městskými částmi Prahy není omezený, není k němu potřeba čestné prohlášení
 • V zastavěných obcích bude platit povinnost nosit všude ochrannou roušku bez ohledu na vzdálenost další osoby.
 • Ochrana dýchacích cest je podle nařízení ministerstva od 1. března povinná i na pracovišti. Výjimku mají jen lidé, kteří jsou v místnosti sami.
 • Hospody, restaurace a další podniky s obdobnými službami zůstávají zavřené, v provozu však mohou být otevřené výdejní okno
 • Všechny školy a mateřské školy se uzavřou s výjimkou pro nevýše desetileté děti příslušníků integrovaného záchranného systému
 • Sportovat lze pouze venku maximálně o dvou lidech, vnitřní sportoviště zůstávají uzavřena, probíhat mohou pouze profesionální soutěže při pravidelném PCR testování bez diváků.

  Podrobné informace k vládním restrikcím lze najít na webu ministerstva vnitra a také ve Sbírce zákonů.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy