Zlevňování hypoték vrcholí. Banky spěchají před zpřísněním pravidel

Olga Skalková Ekonomika Olga Skalková, Ekonomika
12. 9. 2016 7:20
Snižování úroků nekončí, v září sazby hypoték znovu klesají a lze je získat už od sazby 1,29 procenta. Stále více bank přichází s možností výhodnějšího předčasného splacení části hypotéky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Praha – Pokles úrokových sazeb u hypotečních úvěrů nekončí. V minulém měsíci je snížila Raiffeisenbank, začátkem září se přidala Moneta Money Bank a UniCredit Bank, která nově nabízí hypotéky s tří-, pěti-, sedmi- a desetiletou fixní sazbou od 1,29 procenta. Podmínkou je otevření běžného účtu a sjednání kreditní karty i sjednání úvěrového pojištění.

Banky se snaží prodat co nejvíce hypoték do začátku prosince, kdy začnou platit přísnější pravidla. Na současné klienty se nová pravidla začnou vztahovat až při další fixaci, proto banky chtějí získat co nejvíce lidí ještě za současných − pro ně příznivějších − podmínek.

Podle Libora Ostatka, šéfa poradenské společnosti Golem Finance, která prodává hypotéky většiny bank, nastane cenové dno v říjnu nebo v listopadu.

Předčasné splacení hypoték mimo termín fixace bude od prosince z pohledu klienta jednodušší než dosud – bez sankce půjde splatit čtvrtinu zbylého úvěru ročně. Bez poplatku pak půjde splatit hypotéku v případě dlouhodobé nemoci, invalidity či úmrtí dlužníka. Významné zlevnění přinese zákon i při prodeji nemovitosti zatížené hypotékou − banky za to budou moci klientovi naúčtovat jen částku ve výši jednoho procenta z předčasně splácené sumy, maximálně však 50 tisíc korun. A za splacení celé hypotéky mimo uvedené případy si banky budou moci účtovat jen oprávněné náklady.

Komerční banka v nové kampani už jako první z velkých hráčů na trhu zohlednila požadavek nového zákona a nabízí mimořádné splátky 25 procent zbylého úvěru ročně zdarma.

Čtěte více v dnešních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy