Zlevňování hypoték vrcholí. Banky spěchají před zpřísněním pravidel

Olga Skalková Ekonomika Olga Skalková, Ekonomika
12. 9. 2016 7:20
Snižování úroků nekončí, v září sazby hypoték znovu klesají a lze je získat už od sazby 1,29 procenta. Stále více bank přichází s možností výhodnějšího předčasného splacení části hypotéky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Praha – Pokles úrokových sazeb u hypotečních úvěrů nekončí. V minulém měsíci je snížila Raiffeisenbank, začátkem září se přidala Moneta Money Bank a UniCredit Bank, která nově nabízí hypotéky s tří-, pěti-, sedmi- a desetiletou fixní sazbou od 1,29 procenta. Podmínkou je otevření běžného účtu a sjednání kreditní karty i sjednání úvěrového pojištění.

Banky se snaží prodat co nejvíce hypoték do začátku prosince, kdy začnou platit přísnější pravidla. Na současné klienty se nová pravidla začnou vztahovat až při další fixaci, proto banky chtějí získat co nejvíce lidí ještě za současných − pro ně příznivějších − podmínek.

Podle Libora Ostatka, šéfa poradenské společnosti Golem Finance, která prodává hypotéky většiny bank, nastane cenové dno v říjnu nebo v listopadu.

Předčasné splacení hypoték mimo termín fixace bude od prosince z pohledu klienta jednodušší než dosud – bez sankce půjde splatit čtvrtinu zbylého úvěru ročně. Bez poplatku pak půjde splatit hypotéku v případě dlouhodobé nemoci, invalidity či úmrtí dlužníka. Významné zlevnění přinese zákon i při prodeji nemovitosti zatížené hypotékou − banky za to budou moci klientovi naúčtovat jen částku ve výši jednoho procenta z předčasně splácené sumy, maximálně však 50 tisíc korun. A za splacení celé hypotéky mimo uvedené případy si banky budou moci účtovat jen oprávněné náklady.

Komerční banka v nové kampani už jako první z velkých hráčů na trhu zohlednila požadavek nového zákona a nabízí mimořádné splátky 25 procent zbylého úvěru ročně zdarma.

Čtěte více v dnešních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy