Zlevňování hypoték vrcholí. Banky spěchají před zpřísněním pravidel

Olga Skalková Ekonomika Olga Skalková, Ekonomika
12. 9. 2016 7:20
Snižování úroků nekončí, v září sazby hypoték znovu klesají a lze je získat už od sazby 1,29 procenta. Stále více bank přichází s možností výhodnějšího předčasného splacení části hypotéky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Praha – Pokles úrokových sazeb u hypotečních úvěrů nekončí. V minulém měsíci je snížila Raiffeisenbank, začátkem září se přidala Moneta Money Bank a UniCredit Bank, která nově nabízí hypotéky s tří-, pěti-, sedmi- a desetiletou fixní sazbou od 1,29 procenta. Podmínkou je otevření běžného účtu a sjednání kreditní karty i sjednání úvěrového pojištění.

Banky se snaží prodat co nejvíce hypoték do začátku prosince, kdy začnou platit přísnější pravidla. Na současné klienty se nová pravidla začnou vztahovat až při další fixaci, proto banky chtějí získat co nejvíce lidí ještě za současných − pro ně příznivějších − podmínek.

Podle Libora Ostatka, šéfa poradenské společnosti Golem Finance, která prodává hypotéky většiny bank, nastane cenové dno v říjnu nebo v listopadu.

Předčasné splacení hypoték mimo termín fixace bude od prosince z pohledu klienta jednodušší než dosud – bez sankce půjde splatit čtvrtinu zbylého úvěru ročně. Bez poplatku pak půjde splatit hypotéku v případě dlouhodobé nemoci, invalidity či úmrtí dlužníka. Významné zlevnění přinese zákon i při prodeji nemovitosti zatížené hypotékou − banky za to budou moci klientovi naúčtovat jen částku ve výši jednoho procenta z předčasně splácené sumy, maximálně však 50 tisíc korun. A za splacení celé hypotéky mimo uvedené případy si banky budou moci účtovat jen oprávněné náklady.

Komerční banka v nové kampani už jako první z velkých hráčů na trhu zohlednila požadavek nového zákona a nabízí mimořádné splátky 25 procent zbylého úvěru ročně zdarma.

Čtěte více v dnešních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Vítkovice Heavy Machinery převzal nový majitel, firma Skatlop

Společnost Skatlop doplatila kupní cenu a převzala ostravský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM), uvedl insolvenční správce VHM Lukáš Zrůst. Skatlop firmu získal ve veřejné dražbě za více než 1,2 miliardy korun.

VHM se loni dostaly do insolvence a pohledávky jejich 175 přihlášených věřitelů dosáhly přibližně 1,75 miliardy korun. Prodejní cena tak pokrývá přibližně 69 procent hodnoty pohledávek, což je podle insolvenčního správce v českém prostředí nebývalý úspěch. "Z hlediska věřitelů je to vynikající výsledek. Jedná se o trojnásobek vyvolávací ceny a zřejmě nejvyšší částku, kterou se kdy prodejem průmyslového areálu v insolvenci podařilo v Česku získat," uvedl Zrůst.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D8 ve směru na Německo zablokovaly dvě nehody. Jeden člověk zemřel

Na D8 na Litoměřicku při nehodě několika kamionů zemřel jeden člověk. Informovali o tom hasiči. Dálnice ve směru na Německo je kvůli hromadné havárii uzavřena. Policie vyzývá k opatrnosti, na místě je hustá mlha. Sjet z dálnice musejí řidiči mířící k hranici u Velemína. 

Tragická nehoda se stala na 55. kilometru u Chotiměře po 9:00. Na místě zasahují všechny jednotky záchranného systému. "Je to hromadná nehoda pěti automobilů, bohužel řidiči nerespektují výstražné tabule ani nevytvořili záchrannou uličku. Apelujeme na opatrnost," zdůraznila mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Hromadné nehodě předcházela zhruba v 6:00 nehoda dvou kamionů. "Při ranní nehodě jedna osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do litoměřické nemocnice, druhá osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do ústeckého traumacentra," řekl mluvčí záchranky Prokop Voleník.

Zdroj: ČTK
Další zprávy