Zkontrolujte si řidičský průkaz, letos vyprší platnost 626 000 lidem. Výměna se zjednoduší

ČTK ČTK
5. 3. 2018 12:30
Od července budou moci lidé žádat o vydání nebo výměnu řidičského průkazu na jakémkoli úřadě s rozšířenou působností, nejen v místě trvalého bydliště.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ministerstvo dopravy

Praha - Letos vyprší platnost téměř 626 000 řidičských průkazů, přičemž nejvíce jich přestane platit v letních měsících. Zatím si o výměnu průkazu požádalo od počátku roku 30 000 řidičů. Uvedlo to ministerstvo dopravy.

Připomnělo, že od července budou moci lidé žádat o vydání nebo výměnu řidičského průkazu na jakémkoli úřadě s rozšířenou působností, nejen v místě trvalého bydliště jako nyní.

O bezplatnou výměnu řidičského průkazu mohou řidiči žádat i zpětně, nejdříve ale tři měsíce před koncem platnosti. Lhůta pro vydání dokladu je 20 dnů. Možná je i rychlejší varianta do pěti pracovních dnů, za kterou ale žadatelé zaplatí 500 korun.

Do letních prázdnin lze o výměnu řidičského průkazu žádat pouze na příslušném úřadu v místě trvalého bydliště, potřeba je k tomu platný průkaz totožnosti, jedna fotografie a současný řidičský doklad.

Od července pak lze o doklad požádat na jakémkoli úřadu s rozšířenou působností, přičemž není třeba překládat papírovou fotografii. "Úředníci budou pořizovat fotografie digitální, stejně jako tomu je u občanských průkazů," uvedl k tomu ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy