Zkontrolujte si řidičák. Během března skončí platnost desítkám tisíc průkazů

Ekonomika Ekonomika
5. 3. 2017 0:31
Kdo má řidičský průkaz z roku 2007, musí ho letos vyměnit. V březnu se to týká 40 tisíc řidičů. Jízda bez průkazu může skončit pokutou až ve výši 2500 korun.
4a - to je políčko, které v řidičáku hledáte.
4a - to je políčko, které v řidičáku hledáte. | Foto: Ministerstvo dopravy

Praha - V březnu vyprší platnost řidičského průkazu dalším 40 tisícům řidičů, upozorňuje ministerstvo dopravy. Za první dva měsíce roku si průkazy vyměnilo už 130 tisíc lidí.

"V roce 2007 bylo vydáno nejvíce řidičských průkazů v historii, celkem přes 800 tisíc. Protože jsou řidičské průkazy vydávány s platností na 10 let, čeká řidiče výměna řidičáku právě během tohoto roku," říká Tomáš Neřold, mluvčí ministerstva dopravy.

K výměně řidičského průkazu za nový je třeba přijít s platným průkazem totožnosti na městský úřad a donést jednu průkazovou fotografii a současný průkaz. Za výměnu se neplatí žádný poplatek, a to ani v případě, kdy řidičský průkaz již propadl a řidič žádá o výměnu zpětně.

"V takovém případě se však řidič vystavuje riziku pokuty za řízení bez platného dokladu, za tento přestupek mu hrozí pokuta do 2000 Kč na místě, v případě správního řízení až 2500 Kč," dodává Neřold.

Z celkového počtu 670 tisíc průkazů, které ještě nebyly vyměněny, jich je podle statistik ministerstva dopravy již 47 tisíc propadlých. Řidiči si je měli vyměnit během ledna a února, ale neučinili tak.

O nový průkaz je přitom možné požádat tři měsíce před skončením jeho platnosti, lhůta pro vydání je pak 20 dnů. V případě, že řidič využije vydání v expresním termínu do pěti dnů, vyjde ho výměna na 500 korun.

Nejvíce řidičů s končícím průkazem je z Prahy, Středočeského a Jihomoravského kraje, z hlediska měsíců potom zbývá k výměně nejvíce řidičáků v srpnu, říjnu a listopadu.

Dosud největší výměna řidičských průkazů proběhla v letech 2010 až 2013, kdy musely být postupně vyměněny všechny průkazy vydané mezi lednem 1994 a dubnem 2004. K této výměně došlo z důvodu zavedení jednotného evropského formátu řidičských průkazů.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy