Zkazili vám výhled z okna? Soud určil, na co máte nárok

Tomáš Fránek
16. 7. 2013 7:35
Nejvyšší správní soud rozhodoval o kvalitě bydlení, lidé mají právo na obranu
2. místo v krategorii Rezidenční projekty Barevmé Letňany, Praha 9 Trigema prostřednictvím spol. Bytové domy Letňany
2. místo v krategorii Rezidenční projekty Barevmé Letňany, Praha 9 Trigema prostřednictvím spol. Bytové domy Letňany | Foto: Best of Realty

Brno/Praha - Na pohodě bydlení a s ní související ceně bytů či domů se podílí také to, co lidé vidí ze svých oken. Pokud dojde k výrazné změně a omezení výhledu včetně možnosti vidět na oblohu, jde o výrazný zásah do vlastnických práv lidí.

Konstatoval to Nejvyšší správní soud v precedenčním verdiktu, který zařadil do své sbírky nejdůležitějších verdiktů.

Podle soudu musí mít lidé v takovém případě právo obrany a zúčastnit se stavebního řízení. A také možnost žádat odškodnění za postup úřadů, které jim pohodu bydlení zkazily.

„Výhled z oken nemůže být v průběhu času absolutně neměnný, lze ale důvodně očekávat, že pokud dojde v okruhu několika málo metrů od nemovitosti jednotlivce k zásadní změně výhledových poměrů, bude se moci dotčená osoba k těmto změnám vyjádřit ve správním řízení," rozhodli soudci.

Trubky místo oblohy

Soud posuzoval případ z Prahy. Stavba luxusního hotelu v historické části Starého Města zničila - za souhlasu pražského magistrátu - kvalitu bydlení majitele bytu v nedalekém domě.

Radnice pro Prahu 1 i pražský magistrát povolily stavbu luxusního hotelu Kings Court v historické části Prahy, ale odmítly přiznat účast ve stavebním řízení majiteli bytu v nedalekém domě.

Ten si stěžoval na zničení pohody bydlení. Hotel postavený ve vnitrobloku mu totiž zastínil výhled z oken. Místo střech historických domů, oblohy a také stromů ve vnitrobloku se nyní majitel bytu musí dívat na pět metrů vzdálenou zeď se vzduchotechnikou a trubkami.

Majitel bytu proto zažaloval pražský magistrát kvůli tomu, že mu zničil pohodu bydlení a tím výrazně také snížil cenu bytu.

Městský soud v Praze žalobě vyhověl a rozhodl, že došlo k výraznému zásahu do vlastnického práva majitele bytu. A majitel bytu měl právo účastnit se stavebního řízení a proti stavbě hotelu bojovat úřední cestou.

Pražský magistrát se ale ještě bránil u Nejvyššího správního soudu. Argumentoval, že ke zhoršení pohody bydlení nemůže dojít jenom proto, že se majiteli bytu zhoršil výhled z oken.

„Dovozovat zhoršení pohody bydlení tím, že je výhled o něco menší, než byl před realizací změny sousední stavby, navíc v souvisle zastavěném území, je značně přehnané," tvrdili magistrátní právníci. Podle nich by takový výklad vedl k tomu, že by v husté zástavbě byla jakákoliv stavba v podstatě nemožná a možnost obrany by dostal neomezeně široký okruh lidí.

Výrazný vliv na cenu bytu

Nejvyšší správní soud ale stížnost magistrátu zamítl. Podle soudců je totiž názor magistrátu, že došlo pouze ke zmenšení výhledu z okna, chybný.

„Před provedením úprav stavby měl majitel bytu výhled na vrcholky historických dominant Starého Města a vzrostlé stromy uvnitř vnitrobloku, avšak v současnosti se z oken svého bytu může dívat z pětimetrové vzdálenosti pouze na protější budovu s vedením kouřovodu a vysokou protihlukovou stěnou pro jednotky vzduchotechniky a chlazení," uvedli soudci. Taková změna má podle nich výrazný vliv i na hodnotu bytu.

Podle soudců je jednoznačné, že v právním státě musí mít lidé, jimž se v okruhu několika málo metrů od jejich oken zásadně změní výhled, možnost vyjádřit se ve správním řízení.

Ještě více to pak platí v lokalitách, jako je Staré Město v Praze. „Právě tato lokalita s vysokou úrovní státní i mezinárodní památkové ochrany by měla zaručovat, že správní orgány budou povolovat pouze mírnější a citlivější zásahy do jejího vzhledu," rozhodli soudci.

Pražský magistrát tak nyní musí případ znovu projednat.

Chtějte odškodné po vinících

Problémem ale v tomto případě je, že hotel byl už dokončen, zkolaudován a funguje. Majitel hotelu přitom poukazuje na fakt, že nad zájmem vlastníka bytu převažuje víra investora ve správnost rozhodování veřejné moci, tedy úředníků pražského magistrátu.

Soudci nicméně ve svém verdiktu uvedli, že jejich verdikt má význam i za stavu, kdy už stavba stojí a je zkolaudována.

Vlastník bytu může podle soudu chtít odškodnění za chybný postup úředníků. „Stát, nahradí-li škodu, může požadovat regresní úhradu od těch, kteří se podíleli na vydání nezákonného rozhodnutí nebo na nesprávném úředním postupu," rozhodli soudci. Pykat tedy nakonec mohou konkrétní úředníci.

 

Právě se děje

před 22 minutami

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy