Zkazili vám výhled z okna? Soud určil, na co máte nárok

Tomáš Fránek
16. 7. 2013 7:35
Nejvyšší správní soud rozhodoval o kvalitě bydlení, lidé mají právo na obranu
2. místo v krategorii Rezidenční projekty Barevmé Letňany, Praha 9 Trigema prostřednictvím spol. Bytové domy Letňany
2. místo v krategorii Rezidenční projekty Barevmé Letňany, Praha 9 Trigema prostřednictvím spol. Bytové domy Letňany | Foto: Best of Realty

Brno/Praha - Na pohodě bydlení a s ní související ceně bytů či domů se podílí také to, co lidé vidí ze svých oken. Pokud dojde k výrazné změně a omezení výhledu včetně možnosti vidět na oblohu, jde o výrazný zásah do vlastnických práv lidí.

Konstatoval to Nejvyšší správní soud v precedenčním verdiktu, který zařadil do své sbírky nejdůležitějších verdiktů.

Podle soudu musí mít lidé v takovém případě právo obrany a zúčastnit se stavebního řízení. A také možnost žádat odškodnění za postup úřadů, které jim pohodu bydlení zkazily.

„Výhled z oken nemůže být v průběhu času absolutně neměnný, lze ale důvodně očekávat, že pokud dojde v okruhu několika málo metrů od nemovitosti jednotlivce k zásadní změně výhledových poměrů, bude se moci dotčená osoba k těmto změnám vyjádřit ve správním řízení," rozhodli soudci.

Trubky místo oblohy

Soud posuzoval případ z Prahy. Stavba luxusního hotelu v historické části Starého Města zničila - za souhlasu pražského magistrátu - kvalitu bydlení majitele bytu v nedalekém domě.

Radnice pro Prahu 1 i pražský magistrát povolily stavbu luxusního hotelu Kings Court v historické části Prahy, ale odmítly přiznat účast ve stavebním řízení majiteli bytu v nedalekém domě.

Ten si stěžoval na zničení pohody bydlení. Hotel postavený ve vnitrobloku mu totiž zastínil výhled z oken. Místo střech historických domů, oblohy a také stromů ve vnitrobloku se nyní majitel bytu musí dívat na pět metrů vzdálenou zeď se vzduchotechnikou a trubkami.

Majitel bytu proto zažaloval pražský magistrát kvůli tomu, že mu zničil pohodu bydlení a tím výrazně také snížil cenu bytu.

Městský soud v Praze žalobě vyhověl a rozhodl, že došlo k výraznému zásahu do vlastnického práva majitele bytu. A majitel bytu měl právo účastnit se stavebního řízení a proti stavbě hotelu bojovat úřední cestou.

Pražský magistrát se ale ještě bránil u Nejvyššího správního soudu. Argumentoval, že ke zhoršení pohody bydlení nemůže dojít jenom proto, že se majiteli bytu zhoršil výhled z oken.

„Dovozovat zhoršení pohody bydlení tím, že je výhled o něco menší, než byl před realizací změny sousední stavby, navíc v souvisle zastavěném území, je značně přehnané," tvrdili magistrátní právníci. Podle nich by takový výklad vedl k tomu, že by v husté zástavbě byla jakákoliv stavba v podstatě nemožná a možnost obrany by dostal neomezeně široký okruh lidí.

Výrazný vliv na cenu bytu

Nejvyšší správní soud ale stížnost magistrátu zamítl. Podle soudců je totiž názor magistrátu, že došlo pouze ke zmenšení výhledu z okna, chybný.

„Před provedením úprav stavby měl majitel bytu výhled na vrcholky historických dominant Starého Města a vzrostlé stromy uvnitř vnitrobloku, avšak v současnosti se z oken svého bytu může dívat z pětimetrové vzdálenosti pouze na protější budovu s vedením kouřovodu a vysokou protihlukovou stěnou pro jednotky vzduchotechniky a chlazení," uvedli soudci. Taková změna má podle nich výrazný vliv i na hodnotu bytu.

Podle soudců je jednoznačné, že v právním státě musí mít lidé, jimž se v okruhu několika málo metrů od jejich oken zásadně změní výhled, možnost vyjádřit se ve správním řízení.

Ještě více to pak platí v lokalitách, jako je Staré Město v Praze. „Právě tato lokalita s vysokou úrovní státní i mezinárodní památkové ochrany by měla zaručovat, že správní orgány budou povolovat pouze mírnější a citlivější zásahy do jejího vzhledu," rozhodli soudci.

Pražský magistrát tak nyní musí případ znovu projednat.

Chtějte odškodné po vinících

Problémem ale v tomto případě je, že hotel byl už dokončen, zkolaudován a funguje. Majitel hotelu přitom poukazuje na fakt, že nad zájmem vlastníka bytu převažuje víra investora ve správnost rozhodování veřejné moci, tedy úředníků pražského magistrátu.

Soudci nicméně ve svém verdiktu uvedli, že jejich verdikt má význam i za stavu, kdy už stavba stojí a je zkolaudována.

Vlastník bytu může podle soudu chtít odškodnění za chybný postup úředníků. „Stát, nahradí-li škodu, může požadovat regresní úhradu od těch, kteří se podíleli na vydání nezákonného rozhodnutí nebo na nesprávném úředním postupu," rozhodli soudci. Pykat tedy nakonec mohou konkrétní úředníci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Ozbrojenci v Burkině Faso zabili dva místní zaměstnance Lékařů bez hranic

Ozbrojenci na severozápadě Burkiny Faso zabili dva zaměstnance organizace Lékaři bez hranic (MSF). Organizace o tom informovala ve svém sdělení. Útočníci napadli vozidlo jasně označené logem MSF, ve kterém cestoval čtyřčlenný tým. Dva lidé přišli o život a dvěma se podařilo uprchnout, uvedla agentura AFP.

Lékaři bez hranic v reakci na incident pozastavili činnost v regionu Boucle du Mouhoun, kde k útoku došlo. "Oběti, obě z Burkiny Faso, byli zaměstnanci MSF. Jeden byl řidič a druhý měl na starosti logistiku," uvedla organizace. "Tato vražda nás šokovala a pobouřila. Šlo o záměrný a úmyslný útok na jasně označený humanitární tým při jeho lékařské práci," uvedla Isabelle Defourny z Lékařů bez hranic.

Burkina Faso patří k nejchudším zemím světa a čelí islamistickému povstání skupin napojených na teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát (IS). Ty v širším regionu Sahelu jižně od Sahary obsadily rozsáhlá území a vysídlily miliony lidí. Frustrace plynoucí z bezpečnostní nestability v regionu podnítila od roku 2020 řadu vojenských převratů, včetně dvou v Burkině Faso v loňském roce.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Real porazil Al-Ahlí a ve finále MS klubů vyzve Al-Hilál

Fotbalisté Realu Madrid porazili 4:1 egyptský tým Al-Ahlí a postoupili do finále mistrovství světa klubů. Utkání v Rabatu rozhodl vítěznou trefou ve 46. minutě záložník Federico Valverde. Nejúspěšnější klub v historii soutěže se o pátý triumf utká v sobotu s Al-Hilálem ze Saúdské Arábie.

Real, který nastoupil bez zraněného držitele Zlatého míče Benzemy i brankáře Courtoise, rozhodl o vítězství na přelomu obou poločasů. Nejprve ve 42. minutě vyřešil Vinícius Júnior samostatný únik chytrým lobem přes gólmana Šanávího a krátce po změně stran přidal další trefu z dorážky Valverde.

Finalisté africké Ligy mistrů snížili v 65. minutě po Maalúlově penaltě, favorit ale zvrat nepřipustil. Realu nevadil ani Modričův neproměněný pokutový kop, v druhé minutě nastavení přidal pojistku po krásně souhře s Ceballosem útočník Rodrygo. V úplném závěru se ještě po pár vteřinách na hřišti prosadil střídající Arribas, pro něhož to byl premiérový zásah v A-týmu madridského velkoklubu.

"Bílý balet" si částečně napravil nepříznivou bilanci ze španělské ligy, ve které z posledních tří utkání vyhrál jediné. Na MS klubů zvítězil Real podeváté v řadě. Al-Ahlí prohrálo po 23 soutěžních zápasech a v sobotu se utká v souboji o třetí místo s brazilským Flamengem.

Další zprávy