reklama
 
 

Vyšší úrok na běžném účtu? Lidé našli díru v podmínkách, Air Bank je teď zpřísňuje

5. 1. 2016 14:55
Air Bank nabízí běžný účet, který je v Česku unikátní díky relativně vysoké úrokové sazbě. Banka ale nyní zavádí přísnější omezení. Reaguje na klienty, kteří využili podmínky a lepší úrok si zajistili až na vklady do milionu korun, přestože cílem bylo poskytovat je maximálně do 100 tisíc. Banka současně snižuje sazby na spořicím účtu.

Praha – Air Bank upraví podmínky svého běžného účtu, který je na českém bankovním trhu unikátní díky vysokému úročení. Reaguje tak na klienty, kteří využívali "díru" v podmínkách a zajistili si výhodný úrok na vklady až do milionu korun.

Dosud platí, že Air Bank úročí sazbou 1,5 procenta vklady na běžném účtu do sto tisíc korun. Takový úrok klienti dostanou, když v měsíci zaplatí alespoň pětkrát kartou od Air Bank. Od dubna ale tato banka ze skupiny PPF zavede jednotný strop nikoliv na každý účet jako dosud, ale celkově na všechna běžná konta jednoho klienta.

Banka totiž dosud umožňuje, aby si jeden člověk založil až deset různých běžných účtů (a všech deset pak vede za celkovou cenu 100 korun měsíčně). A stačilo jen zmíněných pět plateb jednou kartou, aby klient mohl využít zvýhodněný úrok na všech deseti účtech současně.

Někteří klienti toho podle banky začali využívat. Proto Air Bank od dubna omezí zvýhodněné úročení limitem 100 tisíc korun. Strop, který dosud platil pro jednotlivé účty stejného člověka, nyní začne platit pro jejich součet.

Na sociálních sítích se už kvůli změně objevily některé negativní reakce.

"Protože si u nás mohou lidé založit až deset běžných účtů a někteří je využívají třeba jako partnerské nebo rodinné, nechtěli jsme původně úročení na běžných účtech nijak omezovat. Někteří klienti si ale po loňské úpravě úrokových sazeb začali zakládat více běžných účtu jen pro spoření vysokých částek," vysvětluje změnu mluvčí banky Vladimír Komjati.

Podle mluvčího se omezení nějak dotkne méně než jednoho procenta klientů. Celkově má banka přes 400 tisíc klientů. Obecně nyní platí, že banky v Česku mají nadbytek vkladů, takže i u spořicích účtů stanovují strop, do něhož nabízejí výhodnější úrok. Také sazby určované centrální bankou jsou rekordně nízké, stejně jako sazby na mezibankovním trhu.

Kdo podmínky pro zvýhodněný úrok nesplní, nemá peníze na běžném účtu v Air Bank úročeny vůbec. Stejně je to i v dalších bankách. Nulový úrok mají na běžném účtu například klienti Komerční banky nebo mBank. Nejčastěji banky úročí vklady na běžném kontu symbolickou sazbou 0,01 procenta - například Česká spořitelna, ČSOB, Equa bank, Raiffeisenbank nebo UniCredit Bank.

Air Bank současně oznámila, že od 15. ledna sníží úrok na spořicím účtu. Sazba na část vkladu do 250 tisíc korun klesne z 1,1 na 0,9 procenta, u vyšších částek ještě výrazněji - z 0,5 na 0,2 procenta. Podrobné porovnání s konkurenčními spořicími účty najdete zde.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

autor: Jiří Hovorka | 5. 1. 2016 14:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama