600 korun k důchodu? Vláda si kupuje voliče, reagují kritici

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
11. 6. 2015 18:45
Chystaný jednorázový příspěvek za 1,7 miliardy korun má své zastánce i mimo vládu. Samotní důchodci požadují i nadále mimořádnou valorizaci.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Jednorázový příspěvek pro důchodce ve výši 600 korun, který vláda vedená Bohuslavem Sobotkou chystá na prosinec letošního roku, není nic jiného než populistické rozdávání peněz a kupování voličů. Shodují se na tom opoziční politici i někteří ekonomové.

"Zvlášť kuriózně tenhle plán zní, když ho dáme do kontextu s nedávnou zprávou, podle níž se veřejné finance trochu vymkly ministerstvu financí z ruky. Ekonomika totiž roste o neuvěřitelná čtyři procenta, ale deficit státního rozpočtu se prohlubuje. Zatímco vloni měl stát za prvních pět měsíců deficit jen 9,2 miliardy korun, letos to je už 22,1 miliardy korun," říká analytička Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance. Zatímco výdaje státu vzrostly o 3,9 procenta, příjmy jen o 1,4 procenta.

Opatření za celkem 1,7 miliardy korun, jímž vládní koalice řeší neshodu na mimořádné valorizaci penzí v roce 2016, kterou navrhla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, má ale i své zastánce.

"Plán jde ruku v ruce s opatřeními, která vláda koná ve prospěch zvýšení příjmů jiných skupin obyvatelstva. Je logické, že v situaci, kdy to ekonomická situace dovolí, zamýšlí alespoň částečně kompenzovat ztráty na důchodech, které důchodci utrpěli v době restriktivních opatření dřívějších pravicových vlád," říká místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů a člen důchodové komise Vít Samek.

Podle něj nejde o populismus bez dalšího významu. "Důchodci peníze nevyvezou do zahraničí, ale utratí na domácím trhu a pomohou tak na něm zvýšit poptávku tolik potřebnou pro trvalejší růst. Mnoho z nich přitom již nemá šanci si na stále rostoucí životní náklady přivydělat," dodává Samek.

Populismus, volá opozice

Právě utrácení "na spotřebu" vyčítá opoziční TOP 09. "Ač by vláda mohla, nesnižuje zásadně schodek státního rozpočtu a neřeší ani důchodové systémy do budoucna. Jednorázový příspěvek není systémový, ale populistický krok, kterým si vláda ČSSD, ANO a KDU - ČSL kupuje voličské hlasy," říká mluvčí TOP 09 Martina Macková.

S tím souhlasí i ODS. "Bohuslav Sobotka opět rozhazuje a nehledí na to, že to někdo bude muset zaplatit," říká předseda strany Petr Fiala. "ODS zvyšování důchodů podporuje, ale je na ně třeba jinde ušetřit, aby nevznikaly další dluhy, které budou platit vnoučata těchto důchodců," dodává Fiala s tím, že prostor pro úsporu vidí třeba u neoprávněně vyplácených sociálních dávek.

Zástupci vlády jednorázový příspěvek navrhují jako částečnou kompenzaci za nižší valorizaci, kterou v rámci úsporných opatřeních prosadila Nečasova vláda na roky 2012 až 2014. "Náš návrh jednorázového příspěvku důchodcům není návrhem populistickým. Celková částka, která na tento příspěvek půjde, je částka, kterou vláda chce a může vydat," říká předseda lidovců Pavel Bělobrádek, který kompromisní řešení navrhl.

"Pro tento krok je zde i koncepční důvod: podle zákona se každému zvyšuje penze o určité procento. Tím se však rozevírají nůžky mezi vyššími a nižšími důchody. Jednorázová částka je spravedlivější," dodává.

S jednorázovým příspěvkem místo původně navrhované mimořádné valorizace nesouhlasí ale ani samotní zástupci důchodců. "Rada seniorů nadále trvá na svém stanovisku a požaduje vykompenzovat pokles reálné kupní síly starobních důchodů z let 2010, 2012 a 2013," říká předsedy rady Zdeněk Pernes. Tato organizace po politicích požaduje mimořádnou valorizaci ve výši tří procent. "Jsme přesvědčeni, že potřebných až 12 miliard korun se v 1,3bilionovém rozpočtu najde. Senioři si bezpochyby důstojnou valorizaci zaslouží," dodává.

Zaplatí to ekonomický růst

Ministerstvo práce navrhlo pro rok 2016 mimořádnou valorizaci penzí ve výši 1,8 procenta, což by znamenalo růst důchodů v průměru zhruba o 200 korun měsíčně. Podle zákona by přitom penze v příštím roce měly růst zhruba jen o polovinu. Proti návrhu se ale na pondělním jednání vlády postavilo především ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem. Upozornilo, že by dodatečné výdaje v dalších 25 letech stouply celkově o 60 až 70 miliard korun.

Právě Babiš pak ve středu oznámil, že se zástupci vládních stran dohodli na kompromisu a přidají důchodcům jednorázově 600 korun na konci letošního roku. Od ledna 2016 se pak mají valorizovat podle zákona, tedy o inflaci a třetinu růstu reálných mezd.

Potřebných zhruba 1,7 miliardy korun vláda podle premiéra Sobotky vezme z úspor v letošním rozpočtu, které vzniknou díky vyššímu hospodářskému růstu. "Použijeme například část finančních prostředků, které se ušetří na nevyplacené podpoře v nezaměstnanosti," řekl.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy