Stavební spoření pro děti se komplikuje. Sami ho nezrušíte

Olga Skalková, Hospodářské noviny
29. 7. 2014 10:45
Spořitelny začínají plošně vyžadovat souhlas opatrovnického soudu. Důvodem je nový občanský zákoník a rozsudky soudů.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Stavební spoření, které lidé uzavírají na své dítě, přestává být výhodným přilepšením rodinného rozpočtu. Dosud rodičům nic nebránilo peníze vybrat a použít je na cokoliv. To se ale mění: stavební spořitelny začínají plošně vyžadovat souhlas opatrovnického soudu.

Důvodem je nový občanský zákoník a rozsudky soudů, podle nichž ukončení stavebního spoření dítěte není běžnou záležitostí při správě jeho jmění. O nejnovějším rozhodnutí Nejvyššího soudu informoval v minulém týdnu online deník Aktuálně.cz.

Spořitelny se obávají, že tvrdší pravidla jim odradí klienty. V Česku jde totiž o velmi oblíbený způsob zhodnocování rodinných peněz: přibližně každá sedmá smlouva je uzavřena právě na dítě, nezletilí mají odhadem naspořeno zhruba 60 miliard korun. Navzdory předloňskému snížení státní podpory je to stále nejvýhodnější způsob spoření, které může vynášet až čtyři procenta ročně. Na ostatních spořicích účtech je to jen kolem jednoho procenta.

Klienti jsou vytočení

Na nová pravidla, která se vztahují i na všechny dříve uzavřené smlouvy, už od začátku roku najela Česká spořitelna. U každé výpovědi smlouvy na dítě žádá souhlas soudu a menší zájem o nové spoření na nezletilé už stihla zaznamenat. „Od té doby došlo k poklesu podílu nově uzavíraných smluv na nezletilé,“ uvedla Tereza Endrštová z tiskového oddělení společnosti.

Povolení soudu žádá od ledna také Wüstenrot a v květnu se přidal i lídr trhu Českomoravská stavební spořitelna. „Klienti jsou vytočení, že po nich teď chceme něco, co nevěděli, když smlouvy uzavírali, a co dříve nebylo nutné. Chodí nám stížnosti,“ říká šéf Českomoravské stavební spořitelny Vladimír Staňura.

Bez souhlasu soudu lze zatím ukončit spoření na dítě už jen u Raiffeisen a v Modré pyramidě ze skupiny Komerční banky. I tyto dvě spořitelny ale brzy pravidla změní. „Od 1. září budeme i my vyžadovat rozhodnutí soudu ve všech případech,“ uvedla mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny Jitka Jechová. Modrá pyramida termín zatím neupřesnila. „Na nový občanský zákoník ale musí reagovat všechny stavební spořitelny,“ řekla mluvčí společnosti Hanka Vaněčková.

Měl by stačit souhlas obou rodičů

Stavební spoření na děti tvoří důležitou část byznysu spořitelen. Celkem mají Češi uzavřeno 4,3 milionu smluv, z toho zhruba 650 tisíc je na nezletilé. Stavební spořitelny se proto budou snažit, aby nepřišly o tak významnou část klientů. Hledají proto cesty, jak se vrátit k původnímu modelu a peníze ze stavebního spoření na děti rodičům vyplácet bez soudního povolení

„Chápeme, že zájmem nové právní úpravy je chránit zájmy dítěte. K tomu ale stačí souhlas obou rodičů, protože naprostá většina ukončování smluv proběhla bez problémů. Budeme usilovat, aby v rámci novely občanského zákoníku nemusel být souhlas soudu ve všech případech nutný,“ řekl šéf Českomoravské stavební spořitelny Staňura.

Dříve spořitelny žádaly soudní verdikt jen ve výjimečných případech, třeba pokud rodiče chtěli smlouvu použít na získání úvěru.

Přednostně a bez poplatku

Soudkyně opatrovnického soudu v Praze 4 Andrea Lomozová tvrdí, že po zpřísnění podmínek u některých spořitelen se počet případů zatím nezvýšil. „Vyřizujeme je přednostně a bez poplatku,“ řekla Lomozová. Jak dlouho si rodiče na verdikt počkají, je podle ní těžké odhadnout. „Někde to může trvat 14 dní, někde i více než tři měsíce. Pokud je dítěti víc než deset let, tak k jednání zveme i je,“ uvedla Lomozová.

Návrh na ukončení smlouvy o spoření dítěte je nutné podat okresnímu nebo obvodnímu soudu podle místa trvalého bydliště dítěte. Soud bude zkoumat důvod ukončení smlouvy a to, zda rodiče chtějí peníze použít v jeho prospěch: může to být například lepší bydlení dítěte nebo jeho vzdělání. Když soud souhlas rodičům nedá, ke zrušení smlouvy nedojde a k penězům se dítě dostane nejdříve ve svých 18 letech.

Souhlas soudu se však nemusí týkat jen stavebního spoření. Banky mohou stejně přistupovat i k dětským kontům a vkladním knížkám. Zatím nejde o plošná pravidla, záleží na bance. „Při výběru nad určitou částku už rozhodnutí soudu požadujeme,“ řekla Endrštová z České spořitelny s tím, že každý případ posuzují individuálně.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy