Spořitelna zvyšuje poplatky. Zdraží platby i bankomaty

Petr Kučera Petr Kučera
1. 9. 2010 10:25
Od 1. září si připlatíte na pobočkách, za karty i bankomat
Foto: Česká spořitelna

Praha - Česká spořitelna, která je podle počtu klientů největší tuzemskou bankou, mění od 1. září ceny svých služeb. Poplatky půjdou většinou směrem nahoru.

Jde především o platební příkazy, jak vyplývá z oznámení banky na internetu. Naopak se banka rozhodla i zrušit nebo snížit některé poplatky, například vklad na vlastní účet v pobočce bude zdarma.

Spořitelna uvádí, že důvodem změn je zpřehlednění sazebníku a jiná struktura poplatků. "Díky nové grafické podobě sazebníku bude vyhledání ceny za jednotlivé transakce výrazně jednodušší než dosud. Cílem je uvádět výslednou (celkovou) cenu tak, aby klienti nemuseli sčítat několik položek v rámci jedné transakce," říká Martin Techman, ředitel úseku rozvoje obchodu.

Zdraží hlavně služby na pobočkách

Vedení sporožirového účtu nebo běžného účtu v cizí měně pro soukromou klientelu už nebude zdarma (při sjednání přímého bankovnictví), ale za 20 korun měsíčně.

Zdraží i výběr z bankomatu kreditní kartou nebo využití služby cashback, tedy výběr peněz u pokladny obchodníka při placení zboží kartou. Obě služby zdraží ze čtyř na šest korun.

Poplatek za vyrobení náhradní platební karty se zdvojnásobí ze 100 na 200 korun (cena vzroste jen u elektronických karet, zatímco u embosovaných zůstává dosavadní poplatek 200 korun). Za vyšší zabezpečení čipové karty lidé zaplatí místo 320 nově 350 korun.

Z pěti na šest korun se zvedne cena za platební příkaz prostřednictvím bankomatu.

Čtyřnásobně dražší bude od září poplatek za převzetí platebního příkazu prostřednictvím telefonního bankéře v systému přímého bankovnictví Servis 24. Dosud klienti za tuto službu platí 3,50 koruny, nově to bude 15 korun.

Zdraží poplatek za platební příkaz podaný přes sběrný box - z osmi na patnáct korun. Z dnešních 53 na 55 korun zdraží i zpracování běžného platebního příkazu na přepážce. A kdo si na pobočce změní, zařídí nebo zruší trvalý příkaz či inkaso, zaplatí místo třiceti nově 55 korun.

Vklad na účet provedený třetí osobou se zvýší ze 45 na 65 korun.

Za prodej cizí měny nad 10 tisíc korun, který byl dosud bez poplatku, si banka nově naúčtuje jedno procento z částky, minimálně 50 korun.

Dražší bude také vklad mincí na účet. Dosud je zdarma do 100 kusů, nově jen do padesáti. Za větší množství zaplatí klienti dvě procenta (minimálně 125 korun) místo nynějšího jednoho (minimálně 100 korun). Podobně zdraží také výměna mincí a bankovek.

Platba poštovní poukázkou typu B zdraží z osmi na 15 korun (tak jako dosud se k poplatku připočte i cena České pošty).

Přichází i zlevnění

Banka od září ruší osmikorunový poplatek za vklad na vlastní účet v pobočce, který vyhrál v anketě o nejabsurdnější poplatek roku. Zlevní zrychlený příkaz k úhradě (na pobočce i přes přímé bankovnictví), a to z 200 na 125 korun.

Pokud si vlastník (jakékoliv) platební karty České spořitelny vybere z bankomatu jiné banky, zaplatí od září 40 korun (nyní 25 korun plus 0,5 procenta z částky). Při výběru vyšších částek tedy zaplatí méně než dosud, naopak při výběru řádově stovek korun si připlatí. 

Přehledné porovnání změn je k dispozici na webu spořitelny.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Štvou vás bankovní poplatky? U této čtyřky ušetříte
Která banka je nejvstřícnější? Podívejte na nové pořadí
Nová banka: Bez poplatků a ryze česká. Má už 55 poboček

Podle Patrika Nachera, provozovatele webu BankovniPoplatky.com, lze změny rozdělit do čtyř kategorií. Zrušení poplatku za položku při hotovostních operacích nebo zlevnění zrychlených příkazů samozřejmě vítá.

"Mezi ty nepříjemné, ale pochopitelné změny patří zdražení u operací na přepážce banky, výběru z bankomatu cizí banky nebo omezení bezplatného vkladu mincí," říká Nacher. Nepochopitelné je však podle něj zdražení cashbacku a výrazný růst poplatků u méně frekventovaných služeb. Za zřejmě strategickou změnu pak považuje výrazné zdražení u telefonního bankéře.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy