Soud EU: Extrémní obezita nemá být důvodem k propuštění

ČTK ČTK
17. 7. 2014 15:10
Právní odborník Soudního dvora Evropské unie vydal doporučení k případu dánského občana, který tvrdí, že přišel o práci kvůli přílišné nadváze.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Štrasburk - Extrémní obezita by neměla být důvodem k propuštění ze zaměstnání. Lze ji totiž považovat za zdravotní postižení, které podle legislativy Evropské unie nesmí vést k diskriminaci zaměstnance. Uvedl to dnes právní odborník Soudního dvora Evropské unie v doporučení k případu jednoho dánského občana, který tvrdí, že přišel o práci kvůli své přílišné nadváze.

Extrémní nadváha je u lidí s indexem tělesné hmotnosti BMI (poměr váhy a výšky) nad 40. Optimální váha podle zdravotních webů je u člověka s indexem 18,5 až 24,99, nadváha začíná u indexu 30.

Podle unijní směrnice o rovném zacházení v zaměstnání a povolání je zakázána diskriminace na základě náboženského vyznání či víry, zdravotního postižení, věku nebo sexuální orientace. Jakoukoli diskriminaci kvůli zdravotnímu postižení zakazují i jiné evropské úmluvy, řekl generální advokát evropského soudu Niilo Jääskinen, kterého o názor požádal dánský soud. Právě ten se případem propuštěného občana zabývá.

Proč právě on?

Dán Karsten Kaltoft pracoval patnáct let pro obec Billund jako pečovatel o děti a jeho úkolem bylo starat se ve svém domě o děti jiných. V listopadu 2010 bylo jeho zaměstnání ukončeno. Propuštění bylo odůvodněno klesajícím počtem dětí, nebyl však uveden výslovný důvod, proč byl propuštěn právě on.

Po dobu, kdy byl Kaltoft zaměstnán, neklesla jeho hmotnost pod 160 kilogramů. O jeho obezitě se mluvilo na oficiálním jednání u příležitosti jeho propuštění, ale úřad popírá, že by právě tato skutečnost byla důvodem zrušení pracovního poměru.

Jako zdravotní omezení

Generální advokát Jääskinen ve svém stanovisku zdůraznil, že žádné unijní ustanovení nezmiňují výslovně obezitu jako nepřípustný důvod diskriminace. Podle jeho názoru však extrémní obezita jako u Kaltofta přináší asi taková fyzická a další omezení, která představují "zdravotní postižení" ve smyslu unijního práva.

Přitom zdůraznil, že původ zdravotního postižení je irelevantní, tedy nezáleží na tom, zda si dotyčná osoba postižení způsobila sama, či nikoli.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Görgesová v Lucemburku neobhájila, Muchová si zahraje Elite Trophy

Lotyšská tenistka Jelena Ostapenková překazila Julii Görgesové obhajobu titulu v Lucemburku. Ve finále porazila druhou nasazenou Němku 6:4, 6:1 a vyhrála turnaj WTA po dvou letech. Dvaadvacetiletá vítězka předloňského Roland Garros získala třetí titul v kariéře.

Nezdar Görgesové znamená, že Karolína Muchová má jistou účast na WTA Elite Trophy v čínské Ču-chaji příští týden. Na takzvaný malý Turnaj mistryň české tenistce pomohlo i odhlášení řady hráček. Muchová začínala sezonu na 145. místě světového žebříčku, po semifinálové účasti v Moskvě se poprvé posune do první třicítky.

Görgesová měla šanci jako první tenistka v této sezoně na druhou úspěšnou obhajobu, ale na rozdíl od lednového turnaje v Aucklandu ve finále neuspěla. První set souboje bývalých hráček Top Ten rozhodl jediný brejk, ve druhém Němka přišla o podání hned třikrát. Ostapenková, která do turnaje vstoupila jako 63. hráčka žebříčku, nečelila ve finále jedinému brejkbolu.

Další zprávy