Rusnok odstoupil z čela Asociace penzijních fondů

ČTK ČTK
7. 11. 2012 22:52
Odstoupení souvisí s rozhodnutím ING nezúčastnit se druhého pilíře penzijní reformy

Praha - Předseda představenstva ING Penzijního fondu Jiří Rusnok odstoupil z funkce prezidenta Asociace penzijních fondů ČR. Na uvolněnou pozici byl zvolen dosavadní viceprezident a předseda představenstva a generální ředitel ČSOB Penzijního fondu Stabilita Karel Svoboda.

Asociace o tom informovala jen pár hodin předtím, než poslanci definitivně schválili poslední zákon k důchodové reformě. Takzvaný druhý pilíř může odstartovat podle vládního plánu od ledna 2013 díky tomu, že koalice přehlasovala prezidentské veto.

Rusnokovo odstoupení souvisí s rozhodnutím ING nezúčastnit se druhého pilíře penzijní reformy.

Rusnok vykonával funkci opakovaně od roku 2005 několik po sobě jdoucích funkčních období. "V souvislosti s rozhodnutím našeho penzijního fondu neangažovat se ve druhém pilíři důchodové reformy považuji za správné, aby v čele asociace byl někdo, kdo reprezentuje většinový přístup členů," uvedl ke své rezignaci Rusnok.

Svoboda zdůraznil, že nabídku komplexní penzijní reformy ve druhém i třetím pilíři připravuje většina penzijních fondů, která reprezentuje více než 80 procent trhu z hlediska účastníků penzijního připojištění.

Viceprezidentem asociace byl nově zvolen předseda představenstva a generální ředitel Penzijního fondu České spořitelny Aleš Poklop. V tříčlenném vedení asociace zůstal viceprezident Mojmír Boucník z penzijního fondu AXA. Rusnok zůstal členem prezídia asociace.

Rusnok před týdnem oznámil, že politická nejistota spolu se zhoršující se perspektivou veřejných financí významně zvýšila rizikovost této investice pro ING jako investora i pro její klienty. "Pokud bychom se zapojili do druhého pilíře, vystavili bychom se příliš velkému riziku v podobě ztráty důvěry klientů, poškození investice akcionáře a dobrého jména ING, a takové riziko nejsme schopni ani ochotni podstoupit," uvedl.

Výkonný ředitel Asociace penzijních fondů Milan Kantor tehdy uvedl, že rozhodnutí fondů ING a AXA o neúčasti ve druhém pilíři reformy není důvodem k přehodnocení dosavadního přístupu asociace. Ta považuje zavedení druhého pilíře za systémové a očekává spuštění penzijní reformy od 1. ledna 2013 ve druhém a v novém třetím pilíři.

Ing. Jiří Rusnok
Ing. Jiří Rusnok | Foto: vlada.cz
Čtěte také:
Z penzijní reformy couvá další fond, "Rusnokův" ING
Definitivní ano. Důchodová reforma odstartuje v lednu
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Netanjahu opět hovořil o plánu zabrání části Západního břehu

Izrael si nenechá ujít "historickou příležitost", aby rozšířil svou svrchovanost na části Západního břehu Jordánu, prohlásil dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu. O možné anexi židovských osad na okupovaném Západním břehu hovořil v posledních dnech několikrát. Jde rovněž o jeden z bodů, který je obsažen v koaliční dohodě nové izraelské vlády

Zdroj: ČTK
Další zprávy