Z penzijní reformy couvá další fond, "Rusnokův" ING

Petr Kučera ČTK Petr Kučera, ČTK
1. 11. 2012 12:50
Za současných politických a rozpočtových podmínek je investice pro ING velmi riziková

Praha - Z hlavní části důchodové reformy, tedy takzvaného druhého pilíře, couvá druhý penzijní fond. V jeho čele přitom stojí Jiří Rusnok, který je současně šéfem Asociace penzijních fondů a obecně jeden z hlavních zastánců reformy.

"Po důkladné analýze se ING Penzijní fond rozhodl, že se nezapojí do druhého pilíře reformovaného penzijního systému. Důvodem je to, že se nepodařilo získat pro tuto zásadní změnu širší společenský a politický konsensus, který je v případě reformy takového rozsahu nutností," říká Rusnok.

Už v srpnu oznámila podobný krok také společnost Axa. Ta bude ve druhém pilíři nabízet produkty od Komerční banky, s níž uzavřela strategickou dohodu.

Jak tehdy informoval online deník Aktuálně.cz, o novém fondu pro druhý pilíř pochybuje také společnost Generali, ta ale své definitivní rozhodnutí dosud neoznámila.

Nejistá investice

"Politická nejistota spolu se zhoršující se perspektivou veřejných financí významně zvýšila rizikovost této investice jak pro ING jako investora, tak pro její klienty," vysvětluje.

Pokud by se ING Penzijní fond zapojil do druhého pilíře, vystavil by se podle Rusnoka příliš velkému riziku v podobě ztráty důvěry klientů, poškození investice akcionáře a dobrého jména ING.

ING Penzijní fond tak bude nadále nabízet jen takzvaný třetí pilíř reformovaného systému - jde o doplňkové penzijní spoření, nástupce dosavadního penzijního připojištění.

Foto: Thinkstock
Čtěte také:
Spoření na státní důchod: Odevzdáte víc, než dostanete?
Kde hrozí berňák? Známe české daňové ráje i pekla
Kdo vám prodá penzijní reformu? Když teď, tak kdokoliv

ING působí na trhu penzijního připojištění již od roku 1995, spravuje prostředky zhruba 390 tisíc klientů a za rok 2011 jim připsal nadprůměrné zhodnocení vkladů ve výši 2,14 %. To ho zařadilo mezi tři nejlepší fondy na trhu.

Ohrožený start

Nezájem, nedůvěru či neinformovanost Čechů ohledně nových penzijních fondů ve druhém pilíři potvrdilo i několik průzkumů, nejnovější byl zveřejněn ve čtvrtek.

Podle průzkumu agentury STEM/MARK, která ho zpracovala pro poradenskou společnost AWD, chce do druhého pilíře vstoupit jen 8,9 procenta lidí.

Podle plánů vlády by měl být druhý pilíř zaveden od příštího roku, základní zákony už platí. V praxi je však původní start - od ledna 2013 - ohrožen, protože prezident Václav Klaus vetoval poslední nutný zákon k provedení reformy. Není zřejmé, zda nyní vládní koalice sežene dost hlasů na jeho přehlasování.

Druhý pilíř důchodového systému počítá s převodem peněz ze státního pilíře na individuální účty v soukromých penzijních fondech. Lidé si budou moci převádět na individuální účty u soukromých penzijních společností tři procentní body ze sociálního pojištění. To nyní činí 28 procent hrubé mzdy. Podmínkou ale bude to, že přidají částku ve výši dvou procentních bodů ze svého. Spoření bude dobrovolné.

Reforma je potřeba, ale...

Jiří Rusnok byl také členem Národní ekonomické rady vlády pro důchodovou reformu a na jejím vzniku se podílel. "Dnešní legislativa reformy penzí ale rozhodně neodpovídá doporučením expertních komisí. Také se zdá, že v případě druhého pilíře nebude mít příliš dlouhého trvání," řekl ČTK.

"Finanční skupiny chtěly do druhého pilíře vstoupit zejména z prestižních důvodů," míní analytik Broker Consulting Jan Lener. Zároveň ale potřebují rychle prodat několik desítek tisíc spoření, aby se jim účast vůbec vyplatila. Nyní se zdá, že spojení s druhým pilířem není prestižní a dokonce je poměrně riskantní z hlediska naplnění byznys plánů.

"Vnímáme to jako určité vysvědčení důchodové reformě. Tu český stát potřebuje jako sůl, ale druhý pilíř je spíše krokem vedle, dodává Lener.

Ředitel strategie poradenské firmy Partners Pavel Kohout si myslí, že ING účast ve druhém pilíři nevycházela životaschopně po projektové stránce, neboť poplatky jsou nastaveny zákonem na samé hranici rentability čí spíše pod ní.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy