Půjčíme 10 tisíc, vrátit chceme 14. Test odhalil děsivé podmínky některých půjček

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
19. 6. 2020 10:35
Společnost Člověk v tísni "proklepla" jednačtyřicet poskytovatelů půjček na českém trhu, od klasických bank po méně známé společnosti. Zjistila velké rozdíly ve výši úroku půjček a také obrovské rozpětí pokut za případné nesplácení.
Udržet si odstup.
Udržet si odstup. | Foto: Reuters

Mezi poskytovateli malých půjček jsou podle Indexu odpovědného úvěrování Člověka v tísni značné rozdíly. Měsíční desetitisícovou půjčku lze pořídit od zhruba 100 Kč, některé firmy ale žadatelům naúčtují obrovské úroky v řádu stovek procent ročně. Zaplatí tak navíc i 4500 korun.

Kolik zaplatíte navíc za desetitisícovou půjčku
Kolik zaplatíte navíc za desetitisícovou půjčku | Foto: Člověk v tísni

Ještě výraznější rozdíly jsou pak v účtovaných sankcích za půlroční nesplácení desetitisícové půjčky. Vycházejí na tři tisíce korun, ale také na 30 tisíc korun. I cenu případných upomínek by lidé uvažující o půjčce měli zvážit. 

"Index jsme původně sestavovali pouze pro spotřebitelské úvěry. Pak jsme se rozhodli přijít i s variantou pro malé půjčky. Chtěli jsme upozornit na to, že se i mezi poskytovateli rychlých a snadno dosažitelných úvěrů najdou věřitelé, které nelze označit za bezpečné. A letos, kvůli dopadům koronavirové krize, je toto varování důležitější než kdykoliv předtím," říká David Borges, autor indexu.

Poptávka po malých úvěrech podle něj v následujících měsících poroste, a to zvlášť po skončení ochranných vládních opatření. "To budou okamžiky, kdy na lidi opět dopadnou jejich závazky, a je otázka, kolik z nich bude muset k jejich vyřešení sáhnout právě po některé formě malého úvěru. Když už se lidi nemohou půjčce vyhnout, je třeba si pořádně rozmyslet, u koho si ji vezmou," doplňuje Borgesův kolega Daniel Hůle.

Index srovnává 41 poskytovatelů půjček s povolením ČNB. Pokrývá tak většinu trhu. Nejsou v něm zahrnuty půjčky, u kterých věřitelé požadují ručení nemovitostmi, a podnikatelské půjčky. "O těch prvních si myslíme, že by si je lidé neměli brát vůbec. Podnikatelské půjčky může podle zákona poskytovat v
podstatě kdokoliv, takže věřitelů je nezjistitelné množství," říká Daniel Hůle.

Hodnoceno bylo celkem 16 kritérií rozdělených do tří oblastí:

  • náklady - tedy to, kolik lidé za půjčku zaplatí a co je bude stát případné zpoždění se splácením
  • transparentnost a komunikace - rozsah a přehlednost poskytovaných informací
  • klientská vstřícnost - posuzující praxi věřitelů před poskytnutím a po poskytnutí půjčky
Kolik bude stát nesplácení dluhu
Kolik bude stát nesplácení dluhu | Foto: Člověk v tísni

Podle autorů indexu již dávno neplatí, že půjčky od bank jsou pouze ty levné a půjčky od nebankovních společností naopak jen ty drahé. "Na českém trhu nalezneme nebankovní společnosti, které vám půjčí za srovnatelných podmínek jako banky, ale je zde také řada těch, které chtějí za své půjčky obrovské úroky v řádu stovek procent ročně," vysvětluje David Borges. 

Polovina věřitelů informuje o odkladu splátek

Index nově zkoumal, zda společnosti na svých internetových stránkách informují, že jejich klienti mají ze zákona právo na odklad splátek. "Zjistili jsme, že zhruba polovina společností na svých webech tuto informaci uvádí, ale jsou i takové, většinou jde o ty menší nebankovní, u kterých toto upozornění nenajdeme. Zákon tento postup sice výslovně nenařizuje, ale myslíme si, že slušná společnost by v tak složité době tuto informaci svým klientům poskytovat měla," říká David Borges.

Šetření se zaměřilo i na promlčecí lhůty, tedy dobu, za kterou dluh nemusíte vracet, pokud vás věřitel nevyzval k zaplacení. "Většina společností používá standardní zákonnou tříletou lhůtu, ale jsou i takové, které nutí klienty podepisovat její prodloužení. Některé dokonce až na pětinásobek, tzn. na 15 let. Je mezi nimi například i Komerční banka, což nás zaráží," říká David Borges. 

Člověk v tísni prověřil i to, jak věřitelé využívají úvěrové registry. A stále podle něj platí, že je na trhu několik poskytovatelů, kteří je využívají málo nebo vůbec. "Pokud věřitel sleduje pouze to, zda dlužník není v exekuci či insolvenci a nezajímá se o jeho platební historii, máme pochybnosti o tom, zda tato společnost naplňuje zákonnou povinnost ověřovat bonitu klientů," dodává Borges. 

K následující tabulce od nejlepších po nejhorší uvádí, že firmy od 25. místa dál by využil jen v nejvyšší nouzi a ty od 38. místa nedoporučuje vůbec. "Pokud si u těchto společností vezmete úvěr, počítejte s tím, že pokud se dostanete do problémů se splácením, hrozí pád do velkých finančních problémů," říká David Borges. Nejlepší hodnocení získalo prvních sedm společností. Velmi slušné hodnocení pak firmy od 8. místa do 18.

Index odpovědného úvěrování - malé půjčky 2020
Pořadí Poskytovatel Hodnota indexu
1. Kamali 0,84
2. Airbank 0,82
3. Home Credit 0,8
4. Česká spořitelna 0,79
5. COFIDIS 0,78
6. Equabank 0,77
7. Komerční banka 0,75
8. Fio banka 0,74
9. ČSOB 0,73
10. mBank 0,71
11. Sberbanka 0,7
12. Essox 0,69
13. UniCreditBank 0,69
14. Hello bank 0,68
15. Raiffeisenbank 0,68
16. Wspk 0,67
17. Moneta 0,67
18. Vr-Nopf 0,67
19. Ferratum 0,61
20. Oberbank 0,61
21. Everydayplus 0,61
22. Zaplo 0,61
23. Klaplo.to 0,57
24. Mobilpůjčka 0,57
25. Via SMS 0,55
26. Simpůjčka 0,55
27. CreditAir 0,54
28. Minihotovost 0,53
29. SimplePůjčka 0,52
30. CreditGo 0,52
31. CreditOn 0,52
32. Credit123 0,51
33. CoolCredit 0,49
34. ExpressCredit 0,48
35. CreditStar 0,48
36. Rerum Finance 0,47
37. Zapujcky.eu 0,47
38. CreditPortal 0,46
39. FriendlyCash 0,43
40. SOSCredit 0,42
41. Viva Credit 0,37

 

Právě se děje

před 15 minutami

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

před 1 hodinou

Ronaldo je na covid stále pozitivní, proti Messimu nenastoupí

Pětinásobný nejlepší fotbalista světa Cristiano Ronaldo chybí kvůli nákaze koronavirem v nominaci Juventusu na večerní zápas Ligy mistrů proti Barceloně. Na jeho očekávané souboje s hvězdou Katalánců Lionelem Messim tak tentokrát nedojde.

Pětatřicetiletý Ronaldo byl pozitivně testován na koronavirus před dvěma týdny v portugalské reprezentaci. Od té doby je v karanténě a nemá příznaky covidu-19, k návratu na trávník ale potřebuje negativní výsledek testu. Ten podle úterní informace televizní stanice Sky Sport Italia nepřinesly ani nejnovější odběry.

Hráč na sociálních sítích uvedl, že se cítí zdravotně zcela v pořádku, a přidal ostrou kritiku věrohodnosti PCR testů. Kvůli nákaze Ronaldo vynechal zatím tři zápasy Juventusu a turínský tým bez něj vyhrál pouze jednou.

před 1 hodinou

Strany v Libereckém kraji dnes podepsaly koaliční smlouvu.

Zástupci vítězných Starostů pro Liberecký kraj, Pirátů a ODS dnes v Oblastní galerii v Liberci podepsali koaliční smlouvu pro Liberecký kraj. Klíčovým úkolem pro nejbližší období je zvládnutí koronavirové krize, řekl po podpisu smlouvy novinářům lídr Starostů a současný hejtman Martin Půta. Koalice má 32 hlasů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Ustavující zasedání, které zvolí nové vedení kraje, se uskuteční v úterý 3. listopadu.

"Dohodli jsme se na spolupráci, která bude navazovat na práci v minulých osmi letech a zároveň má ambice věnovat se výzvám, které před Libereckým krajem stojí. Shodli jsme se na tom, že koncem března příštího roku projednáme úpravu programového prohlášení. To už bychom měli znát dopady pandemie koronaviru do rozpočtu kraje," doplnil hejtman.

Starostové v Libereckém kraji vyhráli volby potřetí v řadě.

Další zprávy