Procento, nebo procentní bod? Rozdíl existuje - a velký

Petr Kučera Petr Kučera
29. 5. 2009 21:55
Mnoho lidí se domnívá, že procentní bod neexistuje
Nebezpečné stoupání (dopravní značka)
Nebezpečné stoupání (dopravní značka) | Foto: www.dopravni-znaceni.eu

Trvá to jen pár minut. Kdykoliv v článku použijeme spojení „procentní bod", ozvou se nespokojení čtenáři. Procentní bod prý neexistuje - jenom procenta. A vzápětí jim další skupina čtenářů trpělivě vysvětluje, že skutečně nejde o výmysl a že je potřeba mezi oběma výrazy rozlišovat.

Například v článku o úrocích z prodlení jsme napsali, že se (podle občanského zákoníku) odvíjí od repo sazby stanovené Českou národní bankou, zvýšené o sedm procentních bodů. Činí-li tedy repo sazba 1,5 procenta, po připočtení sedmi bodů dostaneme roční úrok z prodlení ve výši 8,5 procenta z dlužné částky.

A ozve se třeba pan Pepa. „Když jsem chodil do školy, procentní body neexistovaly. Bylo 100 procent, nikoliv 100 procentních bodů. Výraz procentní bod je vynálezem Kalouska a později se ujal u řady politiků a novinářů, aby se zdáli zajímavější a chytřejší," napsal pod jedním z článků.

Kalousek to nevymyslel

Rozdíl si ukážeme na konkrétních příkladech.

Úroková sazba u půjčky je například pět procent. Banka tuto sazbu zvýší na šest procent.
Jsou dvě správné možnosti, jak změnu popsat: Sazba vzrostla o 20 procent (tj. pětinu z původní hodnoty), nebo o jeden procentní bod.
A nesprávný způsob? Sazba vzrostla o jedno procento.
Kdyby totiž pětiprocentní sazba vzrostla o jedno procento, zvýšila by se jen na 5,05 procenta. Jedno procento z pěti je totiž 0,05, takže 5 + 0,05 = 5,05.

Podobný příklad:
Volební preference strany vzrostly z 20 na 30 procent.
Vzrostly tedy o polovinu, tj. o 50 procent. Nebo o deset procentních bodů.
Pokud byste nesprávně uvedli, že preference vzrostly o deset procent, vyšla by vám jejich nová hodnota jen na 22 procent.

V čem je rozdíl

Současné používání procent i procentních bodů je prakticky možné jen v případě, že popisujeme změnu údaje vyjádřeného původně v procentech (ne například v jednotkách prodaných kusů).

Tuto změnu vyjádříme buď jako určitou část z původní základní hodnoty (pak mluvíme o změně v procentech), nebo jako prostý číselný nárůst procentně vyjádřené hodnoty (změna v procentních bodech). Druhá možnost bývá jednodušší, protože nenutí autora příliš počítat a je patrná na první pohled. Obojí je správné, špatná je jen záměna obou způsobů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij dostala dalších šest let vězení za korupci

Svržená barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij byla v pondělí odsouzena k dalším šesti rokům vězení. Soud v Barmě, které vládne vojenská junta, ji shledal vinnou ve čtyřech případech korupce. Informovaly o tom agentury Reuters a AP s odvoláním na obeznámený zdroj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy