Procento, nebo procentní bod? Rozdíl existuje - a velký

Petr Kučera Petr Kučera
29. 5. 2009 21:55
Mnoho lidí se domnívá, že procentní bod neexistuje
Nebezpečné stoupání (dopravní značka)
Nebezpečné stoupání (dopravní značka) | Foto: www.dopravni-znaceni.eu

Trvá to jen pár minut. Kdykoliv v článku použijeme spojení „procentní bod", ozvou se nespokojení čtenáři. Procentní bod prý neexistuje - jenom procenta. A vzápětí jim další skupina čtenářů trpělivě vysvětluje, že skutečně nejde o výmysl a že je potřeba mezi oběma výrazy rozlišovat.

Například v článku o úrocích z prodlení jsme napsali, že se (podle občanského zákoníku) odvíjí od repo sazby stanovené Českou národní bankou, zvýšené o sedm procentních bodů. Činí-li tedy repo sazba 1,5 procenta, po připočtení sedmi bodů dostaneme roční úrok z prodlení ve výši 8,5 procenta z dlužné částky.

A ozve se třeba pan Pepa. „Když jsem chodil do školy, procentní body neexistovaly. Bylo 100 procent, nikoliv 100 procentních bodů. Výraz procentní bod je vynálezem Kalouska a později se ujal u řady politiků a novinářů, aby se zdáli zajímavější a chytřejší," napsal pod jedním z článků.

Kalousek to nevymyslel

Rozdíl si ukážeme na konkrétních příkladech.

Úroková sazba u půjčky je například pět procent. Banka tuto sazbu zvýší na šest procent.
Jsou dvě správné možnosti, jak změnu popsat: Sazba vzrostla o 20 procent (tj. pětinu z původní hodnoty), nebo o jeden procentní bod.
A nesprávný způsob? Sazba vzrostla o jedno procento.
Kdyby totiž pětiprocentní sazba vzrostla o jedno procento, zvýšila by se jen na 5,05 procenta. Jedno procento z pěti je totiž 0,05, takže 5 + 0,05 = 5,05.

Podobný příklad:
Volební preference strany vzrostly z 20 na 30 procent.
Vzrostly tedy o polovinu, tj. o 50 procent. Nebo o deset procentních bodů.
Pokud byste nesprávně uvedli, že preference vzrostly o deset procent, vyšla by vám jejich nová hodnota jen na 22 procent.

V čem je rozdíl

Současné používání procent i procentních bodů je prakticky možné jen v případě, že popisujeme změnu údaje vyjádřeného původně v procentech (ne například v jednotkách prodaných kusů).

Tuto změnu vyjádříme buď jako určitou část z původní základní hodnoty (pak mluvíme o změně v procentech), nebo jako prostý číselný nárůst procentně vyjádřené hodnoty (změna v procentních bodech). Druhá možnost bývá jednodušší, protože nenutí autora příliš počítat a je patrná na první pohled. Obojí je správné, špatná je jen záměna obou způsobů.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 59 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy