Lítačku lze nově použít při dobíjení elektromobilu a elektrokol. Faktura za elektřinu přijde poštou

Lítačku čekají novinky. Pomocí zelené karty si budou moci lidé nabít elektromobil a elektrokolo. Plánuje se její elektronická verze do telefonu.
Karta Lítačka, která nahradila Opencard, už slouží i k dobíjení elektromobilů. Brzy bude mít další funkci, ve vlacích by ji měli využít i Středočeši. | Video: Blahoslav Baťa

Praha - Lítačka, na kterou si většina Pražanů pouze nahrává kupony na MHD, získala po letech novou funkci. Její pomocí je nově možné spustit dobíjecí stanici na elektromobily či kola v síti dobíjecích stanic Pražské energetiky (PRE).

"Podporu elektromobility vnímám jako logický krok, kterým se v zájmu čistější dopravy musíme zabývat," říká primátorka Prahy Adriana Krnáčová (ANO).

Aby mohl řidič či cyklista dobíjecí stanice s pomocí lítačky využít, musí mít kromě karty samotné podepsanou smlouvu o využívání služeb nabíjení v síti stanic Pražské energetiky. Firma v současné době na území metropole disponuje zhruba sedmdesáti dobíjecími stanicemi a další plánuje budovat.

"Na kartu není třeba nahrávat žádné peníze. Při dobíjení slouží pouze jako identifikátor," vysvětluje Krnáčová. Lidem, kteří službu využijí, PRE jednou za tři měsíce pošle fakturu s vyúčtováním. Klient bude mít 21 dní, aby peníze za elektřinu uhradil.

Praha se připravuje na nástup elektromobilů. Podle odhadů by měl roční prodej těchto aut v Česku do roku 2020 vzrůst na sedm tisíc ročně. V současné době je v Česku zaregistrováno přes pět tisíc elektromobilů a drtivá většina z nich je právě v Praze.

Síť nabíjecích stanic v hlavním městě čítá zhruba stovku veřejných míst, z čehož v roce 2017 bylo 11 rychlonabíjecích, u kterých je možné baterii dobít z nuly na 80 procent za 20 minut. Magistrát plánuje síť v následujících letech dál rozšiřovat. Cílem je do konce roku 2019 v pražských ulicích vybudovat 50 rychlodobíjecích a 9 středně rychlých nabíjecích bodů za zhruba 27 milionů korun.

"Rychlonabíjecí stanice umístíme do ulic s vysokou koncentrací provozu a obyvatel. Tyto stanice, kde vozidla nabijete v řádu desítek minut, jsou vhodné do lokalit s vysokou četností návštěv, jako jsou například nemocnice, úřady či hlavní tahy. Středně rychle nabíjecí stanice budou stát na parkovištích P+R, kde uživatelé svá auta zaparkují na delší dobu a dále se většinou pohybují pomocí MHD," popisuje ředitel úseku Smart Prague městské firmy Operátor ICT Vladimír Zadina.

Dodává, že v červenci bude Pražanům k dispozici na stránkách Smart Prague a jejích sociálních sítích mapa Prahy rozdělená na jednotlivé stejně velké oblasti, kde budou moci Pražané hlasovat, kde by rádi měli nabíjecí stanice.

Podle primátorky Adriany Krnáčové nabídne karta Lítačka v dohledné době další funkce. V srpnu chce například magistrát spustit stejnojmennou aplikaci, díky které už nebudou muset lidé nosit zelenou kartu v peněžence.

Nově jim bude stačit chytrý telefon. Lítačku bude do budoucna možné využívat také na příměstských železničních linkách. Dnes ji České dráhy uznávají pouze na území hlavního města.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy