Poslouchejte hip hop a pochopíte byznys, hlásá investor

Tereza Holanová Tereza Holanová
4. 3. 2012 14:18
Rap obsahuje užitečné rady pro podnikatele, zdůrazňuje investor ze Silicon Valley
Foto: Reuters

Washington - Učte se od rapperů, vzkazuje americký investor Ben Horowitz podnikatelům. Hodně textů totiž pojednává o tom, jak dělat byznys a jak obstát v konkurenci. Ale také o tom, jak snést slávu a správně jednat s lidmi.

"Když přijde řada na velká rozhodnutí, cit pro věc je důležitější než logické myšlení," komentuje spoluzakladatel společnosti Andreessen Horowitz, která drží v podnicích jako Groupon nebo Skype desítky milionů dolarů.

Rap je více než kokain

Samotný Horowitz se kromě kapitálového fondu věnuje i hip hopu. Jak mu tento koníček pomohl k zásadním obchodním rozhodnutím, uvádí na svém blogu.

"Ve všech učebnicích managementu najdete něco ve stylu: Teď si nastavíte cíle, pak vyrobíte potřebné grafy. To je ale ta jednodušší část," uvádí investor pro list the New York Times. Rapové texty mu prý ale přináší inspiraci, pokud chce jasně a srozumitelně formulovat své myšlenky.

Že rap může rozvinout schopnosti, které se podnikatel nenaučí na žádné obchodní škole, věří také profesor afroamerické literatury Adam Bradley. Ten považuje poslech hip-hopu za výuku "charismatického vůdcovství".

"Lidé si myslí, že se rap zabývá jen penězi, ženami, životem na okraji a kokainem," což podle něj ale vůbec není pravda. "Mnohem častějšími tématy je schopnost vést lidi, spolupracovat a vyrovnat se s úspěchem. Samé věci, které souvisí s podnikáním," pokračuje Bradley.

Padá to, padá.
Padá to, padá. | Foto: Reuters
Čtěte také:
První odhad: Jen dva penzijní fondy překonají inflaci
Podílové fondy vloni přišly o 23 miliard, ukazují čísla
Investor: Když už Nova radí něco koupit, zbavte se toho

Rappeři podle něj procházejí při každém svém vystoupení bezprostředním testem.

"Pokud vlezete na pódium a nezaujmete, vykopou vás. Musíte se prezentovat během okamžiku a hned rozhýbat dav," komentuje profesor.

A z jakých kousků by se podnikatelé měli poučit?

Sledujte, kolik vás to stojí

"Postarejte se, abyste dostali v pořádku svý prachy, staňte se mezinárodním hráčem a nebojte se sednout na všechna noční letadla," rapuje Dr Dre a Horowitz označuje jeho text za "plný nápadů pro drobné byznysmeny".

Připomíná, že umělec Andre "Dr Dre" Young je podle časopisu Forbes třetím nejbohatším rapperem světa - jeho jmění se předpokládá na 250 milionů dolarů. Hiphoper zároveň ví, že má úspěch a nebojí se o něj podělit.

V roce 2007 se spojil s umělcem Jay-Z, jemuž patří majetek za 450 milionů dolarů - včetně restaurace, módního řetězce nebo podílu v basketbalovém týmu New Yersey Nets. Oba rappeři pak uspořádal sérii seminářů o tom, jak rozjet malý podnik.

"Nestarejte se o ostatní. Pohlídejte si jen to, že se ve vašem byznysu cítíte dobře," zněla jedna z rad, než se umělci dostali k tomu nejdůležitějšímu: "Pokud to neděláte pro peníze, tak jste úplně mimo hru."

Buďte svým šéfem

"Nemůžu dovolit životu, aby mě připravil o to nejlepší. Takže se o svůj osud postarám sám. Postarám se o to, co mám, a samozřejmě - budu vlastním šéfem! Nikdo jinej ze mě boháče neudělá," rapuje Big Daddy Kane ve svém textu "A Job Ain´t Nothing But Work".

Ale hlavně. Nikdy neukazujte své slabiny.

"Pokud chcete, aby z vás vyzařovala čistá a ryzí pýcha, tak si nemůžete zvolit nic lepšího než rap," komentuje Bradley a Horowitz doplňuje: "Hip hop je hudba, která se nejlépe hodí k agresi."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy