Poslouchejte hip hop a pochopíte byznys, hlásá investor

Tereza Holanová Tereza Holanová
4. 3. 2012 14:18
Rap obsahuje užitečné rady pro podnikatele, zdůrazňuje investor ze Silicon Valley
Foto: Reuters

Washington - Učte se od rapperů, vzkazuje americký investor Ben Horowitz podnikatelům. Hodně textů totiž pojednává o tom, jak dělat byznys a jak obstát v konkurenci. Ale také o tom, jak snést slávu a správně jednat s lidmi.

"Když přijde řada na velká rozhodnutí, cit pro věc je důležitější než logické myšlení," komentuje spoluzakladatel společnosti Andreessen Horowitz, která drží v podnicích jako Groupon nebo Skype desítky milionů dolarů.

Rap je více než kokain

Samotný Horowitz se kromě kapitálového fondu věnuje i hip hopu. Jak mu tento koníček pomohl k zásadním obchodním rozhodnutím, uvádí na svém blogu.

"Ve všech učebnicích managementu najdete něco ve stylu: Teď si nastavíte cíle, pak vyrobíte potřebné grafy. To je ale ta jednodušší část," uvádí investor pro list the New York Times. Rapové texty mu prý ale přináší inspiraci, pokud chce jasně a srozumitelně formulovat své myšlenky.

Že rap může rozvinout schopnosti, které se podnikatel nenaučí na žádné obchodní škole, věří také profesor afroamerické literatury Adam Bradley. Ten považuje poslech hip-hopu za výuku "charismatického vůdcovství".

"Lidé si myslí, že se rap zabývá jen penězi, ženami, životem na okraji a kokainem," což podle něj ale vůbec není pravda. "Mnohem častějšími tématy je schopnost vést lidi, spolupracovat a vyrovnat se s úspěchem. Samé věci, které souvisí s podnikáním," pokračuje Bradley.

Padá to, padá.
Padá to, padá. | Foto: Reuters
Čtěte také:
První odhad: Jen dva penzijní fondy překonají inflaci
Podílové fondy vloni přišly o 23 miliard, ukazují čísla
Investor: Když už Nova radí něco koupit, zbavte se toho

Rappeři podle něj procházejí při každém svém vystoupení bezprostředním testem.

"Pokud vlezete na pódium a nezaujmete, vykopou vás. Musíte se prezentovat během okamžiku a hned rozhýbat dav," komentuje profesor.

A z jakých kousků by se podnikatelé měli poučit?

Sledujte, kolik vás to stojí

"Postarejte se, abyste dostali v pořádku svý prachy, staňte se mezinárodním hráčem a nebojte se sednout na všechna noční letadla," rapuje Dr Dre a Horowitz označuje jeho text za "plný nápadů pro drobné byznysmeny".

Připomíná, že umělec Andre "Dr Dre" Young je podle časopisu Forbes třetím nejbohatším rapperem světa - jeho jmění se předpokládá na 250 milionů dolarů. Hiphoper zároveň ví, že má úspěch a nebojí se o něj podělit.

V roce 2007 se spojil s umělcem Jay-Z, jemuž patří majetek za 450 milionů dolarů - včetně restaurace, módního řetězce nebo podílu v basketbalovém týmu New Yersey Nets. Oba rappeři pak uspořádal sérii seminářů o tom, jak rozjet malý podnik.

"Nestarejte se o ostatní. Pohlídejte si jen to, že se ve vašem byznysu cítíte dobře," zněla jedna z rad, než se umělci dostali k tomu nejdůležitějšímu: "Pokud to neděláte pro peníze, tak jste úplně mimo hru."

Buďte svým šéfem

"Nemůžu dovolit životu, aby mě připravil o to nejlepší. Takže se o svůj osud postarám sám. Postarám se o to, co mám, a samozřejmě - budu vlastním šéfem! Nikdo jinej ze mě boháče neudělá," rapuje Big Daddy Kane ve svém textu "A Job Ain´t Nothing But Work".

Ale hlavně. Nikdy neukazujte své slabiny.

"Pokud chcete, aby z vás vyzařovala čistá a ryzí pýcha, tak si nemůžete zvolit nic lepšího než rap," komentuje Bradley a Horowitz doplňuje: "Hip hop je hudba, která se nejlépe hodí k agresi."

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy