Polepší si všichni. Podívejte se, jak růst minimální mzdy pomůže i lépe placeným lidem

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 28. 12. 2017 13:45
Zvýšení minimální mzdy se netýká jen nejhůře placených lidí. Pro většinu zaměstnanců platí mnohem vyšší minimum – takzvaná zaručená mzda. I ta se od 1. ledna 2018 rekordně zvyšuje.
Peníze. Ilustrační foto
Peníze. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Odměna za práci nesmí být nižší než státem určená minimální mzda. Ta se od ledna 2018 po roce opět zvyšuje, rozhodla už v létě vláda vedená Bohuslavem Sobotkou. Stoupne o rekordních 1200 korun na 12 200 korun měsíčně. Za minimální mzdu pracují podle údajů ministerstva práce 3,6 procenta zaměstnanců.

Pro většinu zaměstnanců v soukromé sféře ale v praxi platí mnohem vyšší minimum - takzvaná zaručená mzda. Ta je odstupňována podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce do osmi stupňů, nazývaných také minimální mzdové tarify. (Pro platy ve veřejném sektoru platí odlišné tabulky.)

Od ledna 2018 se zvyšují i tyto minimální sazby pro jednotlivé úrovně. Podívejte se, jaké platí právě pro vás.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy