O škrtech netušíme, tvrdí stavební spořitelny zájemcům

Petr Kučera Petr Kučera
24. 9. 2010 20:00
Otestovali jsme, jak vypadají weby spořitelen po schválení škrtů vládou
Na webu ČMSS zmínku o chystaných omezeních nenajdeme
Na webu ČMSS zmínku o chystaných omezeních nenajdeme | Foto: www.cmss.cz, 24. září 16:00

Praha - Vláda ve středu večer schválila škrty ve stavebním spoření. Nešlo o žádné překvapení - konkrétní návrh je veřejně k dispozici už od začátku srpna.

Většina stavebních spořitelen se přesto zatím tváří, že o žádných škrtech netuší. Alespoň podle jejich webů. Objektivní informaci získají jen potenciální klienti Stavební spořitelny České spořitelny ("buřinka") a Raiffeisen stavební spořitelny.

Asociace stavebních spořitelen dokonce v úvodu svého webu tvrdí, že žádné bližší informace o vládním záměru dosud nejsou k dispozici. Přitom se právě asociace účastnila připomínkového řízení ke konkrétnímu návrhu zákona. (Hlavní sdělení na webu AČSS bylo aktualizován teprve v pátek večer po zveřejnění článku na A.cz- pozn. red.)

Návrh ještě musí schválit poslanci, senátoři a podepsat prezident republiky. Vzhledem k jasné vládní převaze je to ale v tomto případě pouze formalitou - a klienti by už nyní měli vědět, že škrty jsou přinejmenším "velmi pravděpodobné".

Podívejte se, které weby i nadále slibují klientům vyšší státní podporu a osvobození úroků od daně z příjmů. Klikněte na fotogalerii:

 

Právě se děje

před 33 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy