Neplaťte zbytečně bance. Nový přehled účtů bez poplatků

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 12. 11. 2013 7:20
Účet bez poplatků nabízí nově Česká spořitelna, zadarmo ale není..
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Na rostoucí trend bezpoplatkových nebo levných účtů reaguje už i největší tuzemská banka Česká spořitelna. Od listopadu nabízí nový "internetový" účet nazvaný iÚčet.

Reaguje tak na snižování nebo absenci poplatků za základní bankovní služby, které do Česka přinesly nové banky sázející na přímou obsluhu účtu na internetu.

Novinka od České spořitelny je sice - při splnění dvou podmínek - bez měsíčního poplatku za vedení, úplně zdarma ale přesto není.

Porovnání, které připravil online deník Aktuálně.cz, ukazuje, že iÚčet od České spořitelny dokáže být výrazně pod cenovým průměrem celého trhu, na nejlevnější konkurenci ale pořád nestačí. Především ho brzdí podmínka utratit kartou během měsíce alespoň sedm tisíc korun u obchodníků.

Na poplatcích za základní, tedy nejčastěji využívané bankovní služby, lze přitom v Česku stále ušetřit i přes tisíc korun ročně. Stačí odejít z dosavadní - dražší - banky ke konkurenci, která nabízí účet zdarma, nebo alespoň výrazně levněji.

Kde si tedy lze založit opravdu bezplatný účet bez výraznějšího omezení? A naopak, který "bezplatný" účet vás ve skutečnosti přijde na desítky korun měsíčně? Po roce jsme pro vás znovu připravili podrobný přehled podle aktuálního stavu.

Cesta k úsporám vede přes internet

Zdůrazňujeme, že za bankovní poplatky výrazněji ušetří jen lidé, kteří ovládají účet přes internet, tedy nechodí podávat platební příkazy na pobočku nebo nepožadují zasílání papírových výpisů.

První modelový příklad ukazuje klienta s průměrným příjmem, kterému na konci měsíce zbyde na běžném účtu maximálně 1000 korun. Nový iÚčet od České spořitelny se v tomto konkrétním příkladu vůbec neobjevuje, protože by byl o šest korun dražší než další účet z nabídky České spořitelny. V tabulkách jsou zastoupeny jen nejlevnější varianty účtů pro jednotlivé banky.

Nejlevnější účty podle měsíčních poplatků - příklad č. 1

Modelový příklad: Ovládáte účet přes internet, stačí vám elektronické výpisy. Měsíčně vám na účet přijdou dvě platby v celkovém součtu 24 000 Kč a nezbyde vám téměř nic. Každý měsíc si třikrát vyberete z "vlastního" bankomatu, u obchodníků zaplatíte (embosovanou) kartou alespoň 3500 Kč měsíčně. Posíláte čtyři odchozí platby a tři inkasa či trvalé příkazy (2x ročně je změníte). Nenecháváte si posílat SMS po každém pohybu na účtu ani nevyužíváte kontokorent. Vycházíme z toho, že většina plateb odchází do jiných bank.

Banka Účet Měsíčně
Air Bank Malý tarif 0 Kč
Equa bank Běžný účet 0 Kč
UniCredit Bank Aktivní konto, Konto Partners 0 Kč
Fio banka Fio osobní účet 0 Kč
GE Money Bank* GE Genius Gratis* 0 Kč*
mBank mKonto 9 Kč
Zuno Bank Účet 36 Kč
Sberbank Fér konto Start 47 Kč
Era Poštovní spořitelna Era online účet 50 Kč
Evropsko-ruská banka Běžný účet 71 Kč
Komerční banka MůjÚčet 76 Kč
ČSOB ČSOB Konto 76 Kč
Česká spořitelna Osobní účet II 110 Kč
LBBW Bank IQkontoZdarma 123 Kč
Raiffeisenbank eKonto Komplet 129 Kč
Oberbank Žirokonto 136 Kč
GE Money Bank Genius Active 139 Kč
Citibank Citikonto Plus 169 Kč


* Účet od GE Money Bank ve variantě Gratis je dostupný jen těm klientům banky, kteří do 30 dnů od založení účtu do banky na doporučení přivedou dva nové klienty na stejný účet. Celá trojice pak má účet zdarma bez časového omezení.

Druhý modelový příklad pak počítá náklady pro klienta, kterému přichází nadprůměrný měsíční příjem, hodně platí kartou a na běžném účtu mu průběžně zůstává vždy alespoň 15 tisíc korun. Z tabulky je vidět, že o takové klienty mají banky obecně větší zájem.

Nejlevnější účty podle měsíčních poplatků - příklad č. 2

Modelový příklad: Ovládáte účet přes internet, stačí vám elektronické výpisy. Měsíčně vám na účet přijdou čtyři platby v celkovém součtu 35 000 Kč, průměrný měsíční zůstatek přesahuje 15 000 Kč. Každý měsíc si třikrát vyberete z "vlastního" bankomatu, u obchodníků zaplatíte kartou alespoň 7000 Kč měsíčně. Posíláte pět odchozích plateb a pět inkas či trvalých příkazů (3x ročně je změníte). Nenecháváte si posílat SMS po každém pohybu na účtu ani nevyužíváte kontokorent.

Banka Účet Měsíčně
Air Bank Malý tarif 0 Kč
Citibank Citikonto Plus 0 Kč
Equa bank Běžný účet 0 Kč
UniCredit Bank Aktivní konto, Konto Partners 0 Kč
Fio banka Fio osobní účet 0 Kč
mBank mKonto 0 Kč
Zuno Bank Účet Plus 0 Kč
Era Poštovní spořitelna Era online účet 0 Kč
GE Money Bank* GE Genius Gratis* 0 Kč*
Česká spořitelna iÚčet 18 Kč
Sberbank Fér konto Start 62 Kč
Evropsko-ruská banka Běžný účet 80 Kč
ČSOB ČSOB Konto 86 Kč
LBBW Bank Konto 5 za 50 91 Kč
Komerční banka MůjÚčet 94 Kč
Oberbank Žirokonto Plus 128 Kč
Raiffeisenbank eKonto Komplet 129 Kč
GE Money Bank Genius Active 139 Kč


* Účet od GE Money Bank ve variantě Gratis je dostupný jen těm klientům banky, kteří do 30 dnů od založení účtu do banky na doporučení přivedou dva nové klienty na stejný účet. Celá trojice pak má účet zdarma bez časového omezení.

Na dalších řádcích najdete minirecenze jednotlivých bankovních účtů, které jsou, případně za jistých podmínek umí být bez poplatků, nebo se tak alespoň (jen) tváří. Účty jsou seřazeny podle abecedního pořadí bank.

Air Bank - úrok jako bonus

Běžný účet ve variantě Malý tarif nabízí v Air Bank bez poplatku za vedení. Zdarma je i bezkontaktní platební karta MasterCard, všechny příchozí a odchozí platby, trvalé příkazy či inkasa. Zdarma jsou i všechny výběry z bankomatů Air Bank. Výběr na terminálech Sazky je za 10 korun, kdo vybere v bankomatu konkurenční banky, zaplatí za to 25 korun.

Specialitou účtu v Air Bank je možnost získat na něm úročení jako na spořicím účtu (nyní 1,3 %). Vyšší úrok získá na vklad do výše 100 tisíc korun ten, kdo v měsíci kartou zaplatí alespoň pětkrát u obchodníků.

Citibank - vymažte 189 korun

Citikonto Plus má základní cenu 189 korun měsíčně. Na nulu se dostane ten, kdo má v Citibank na vkladech alespoň 250 tisíc korun, případně ten, komu na účet během měsíce dorazí platby v celkové výši minimálně 25 tisíc korun.

Ve druhém případě jsou pak zdarma všechny základní bankovní služby s tím, že počet odchozích plateb do jiných bank je omezen na deset. Případné další platby v měsíci vyjdou na 2,90 koruny (od 1. ledna na tři koruny). Zdarma je i karta a čtyři výběry v jakémkoli bankomatu v Česku.

Česká spořitelna - zdarma za 7000 korun

Už i Česká spořitelna nabízí běžný účet, který dokáže být téměř bez poplatku. Největší tuzemská banka podle počtu klientů jej od 4. listopadu zařadila do své nabídky pod názvem iÚčet.

Ten láká na základní bankovní služby bez poplatku, ovšem při dodržení dvou podmínek. Vedení účtu, bezkontaktní platební kartu Visa Classic a všechny tuzemské platby (včetně trvalých příkazů a inkas) zdarma dostane ten, kdo zaplatí kartou u obchodníků alespoň 7000 korun měsíčně. Další podmínkou je, že nebude svůj účet obsluhovat na pobočce banky. Kdo současně nesplní obě podmínky, přijde jej účet v daném měsíci na 98 korun.

Ani při splnění těchto podmínek však nejsou součástí bezplatného balíčku výběry z bankomatu. Za výběr budou majitelé iÚčtu i nadále platit šest korun, když využijí síť České spořitelny, nebo 40 korun, když hotovost vyzvednou z bankomatu konkurence. K dispozici je také neomezený počet výběrů z vlastních bankomatů za paušál 29 korun na měsíc.

Equa bank - výběry vždy zdarma

Jednoduše jde na bankovní účet zdarma dosáhnout v Equa bank. Běžný účet má základní měsíční cenu 99 korun, poplatek však lze "vynulovat" jedním ze tří způsobů: Prvním je, že příchozí transakce v měsíci přesáhnou sumu 10 tisíc korun. Druhou možností je, že celkový součet vkladů v Equa bank neklesne pod 100 tisíc korun. A třetí cestou k účtu zdarma je splácet v Equa bank hypotéku nebo spotřebitelský úvěr.

Kdo jednu ze tří podmínek splní, má jistotu, že za základní bankovní služby poplatky platit nebude. Zdarma je vedení účtu, bezkontaktní platební karta MasterCard, všechny příchozí a odchozí platby, trvalé příkazy či inkasa. Zdarma ale jsou i všechny výběry z jakéhokoli bankomatu v Česku.

Era Poštovní spořitelna - hlídejte si zůstatek

Era online účet vede Poštovní spořitelna zdarma v momentě, kdy průměrný měsíční zůstatek na účtu nespadne pod 15 tisíc korun. Je tak zde třeba si pohlídat, že zatímco konkurence většinou žádá obrat, Era vyžaduje průměrný zůstatek - nestačí jí tedy, když požadovaná suma peněz účtem „proteče". Kdo podmínku nesplní, zaplatí za měsíční vedení 50 korun.

Zdarma je bezkontaktní karta MasterCard i všechny platby a operace s trvalými příkazy i inkasy. Naopak pět korun stojí každý výběr z bankomatu skupiny ČSOB, v ostatních bankomatech je výběr za 30 korun.

Fio banka - zdarma vždy

Zdarma je vedení účtu, bezkontaktní platební karta MasterCard, všechny příchozí a odchozí platby, trvalé příkazy či inkasa. Bez poplatku je také prvních deset výběrů z bankomatů Fio banky v měsíci, za každé čtyři utracené tisíce platební kartou se pro následující měsíc získává jeden výběr z bankomatu jakékoli banky v Česku zdarma, maximální počet těchto výběrů je pět.

Zdarma jsou případně také vklady hotovosti na pobočkách, kterých má Fio banka zhruba sedmdesát, zdarma je i výběr hotovosti na pobočce, pokud přesahuje sumu 1000 korun, nižší výběry vyjdou na 30 korun.

GE Money Bank - vytvořte skupinu

Účet od GE Money Bank ve variantě Gratis je dostupný jen těm klientům banky, kteří do 30 dnů od založení účtu do banky na doporučení přivedou dva nové klienty na stejný účet. Celá trojice pak má účet zdarma bez časového omezení.

Zdarma je vedení účtu, bezkontaktní platební karta MasterCard, všechny příchozí a odchozí platby, trvalé příkazy či inkasa. Bez poplatku jsou také všechny výběry z bankomatů GE Money Bank. Případný výběr z bankomatů ostatních bank stojí 40 korun. Zdarma jsou také vklady i výběry hotovosti na pobočkách banky.

LBBW Bank - zdarma jen naoko

LBBW jen vytváří dojem, že umí nabídnout účet bez poplatků. Její "IQ Konto zdarma" nabízí bez poplatku jen vedení a hotovostní vklady na pobočce. Levné jsou i výběry z bankomatů jakékoli banky za 6,50 koruny, dále už ale cena jen stoupá. Platí se dokonce i za příchozí platby - pět korun. Stejná cena platí pro odchozí platby. Nejlevnější platební karta Maestro vyjde na 40 korun měsíčně.

mBank - kdo platí, vybírá zdarma

Zdarma je vedení účtu, bezkontaktní platební karta Visa Classic, všechny příchozí a odchozí platby, trvalé příkazy či inkasa. Ze základních položek je zpoplatněn jen výběr z bankomatů, který vyjde na devět korun za každý z prvních tří výběrů v měsíci. Tyto tři poplatky se ale dají vymazat. Pokud kartou zaplatíte alespoň 2000 korun měsíčně, máte první výběr zdarma. Při obratu alespoň 3000 korun jsou zdarma dva výběry a při obratu alespoň 4000 korun pak všechny tři.

Výhodou pro klienty mBank je paradoxně to, že banka nemá žádné vlastní bankomaty. Zdarma či za devět korun tak její klienti mohou vybírat třikrát do měsíce v jakémkoli (tuzemském) bankomatu konkurence. Čtvrtý a každý další výběr v měsíci už ale vyjde na 35 korun.

UniCredit Bank - tři podmínky

Aktivní konto je v základu s měsíční cenou 139 korun, vymazat tento poplatek lze splněním několika podmínek. Z účtu jednak musí vyjít alespoň jedna odchozí platba, dále je třeba provést alespoň jednu platbu kartou u obchodníka a naposledy je třeba, aby buď celkové množství vkladů v UniCredit Bank dosáhlo minimálně na výši 100 tisíc korun, nebo aby na účtu v měsíci vznikl kreditní obrat - součet příchozích plateb - ve výši alespoň 20 tisíc korun za měsíc.

Kdo to splní, získá zdarma vedení účtu, platební kartu, všechny příchozí a odchozí platby, trvalé příkazy či inkasa. Zdarma jsou také výběry z bankomatů UniCredit Bank a výběry i vklady hotovosti na pobočkách banky. Případný výběr z bankomatů ostatních bank je za 30 korun.

UniCredit Bank má stejně jako u dalších svých běžných účtů u Aktivního konta svou poplatkovou specialitu. Nechává si platit za balíček sto autorizačních SMS zpráv (k potvrzení platby či přihlášení do internetového bankovnictví) 50 korun.

Zuno Bank - zdarma za 5000 korun

U Zuno Bank vedou dvě cesty k bezpoplatkovému účtu. S variantou "Účet" máte zdarma vedení účtu, bezkontaktní platební kartu Visa Classic, všechny příchozí a odchozí platby, trvalé příkazy či inkasa. Budete ale omezeni počtem výběrů z bankomatu. Za nulový poplatek je v měsíci jen jediný výběr z bankomatu Raiffeisenbank.

Varianta "Účet Plus" je sice v základu za 68 korun, poplatek za vedení se ale dá vymazat. Jde to buď přes platby kartou (počítají se i případné platby kreditní kartou) ve výši alespoň 5000 korun za měsíc, na nulu poplatek může poslat i celkový zůstatek na účtech (počítají se i spořicí produkty) v Zuno Bank v minimální výši 200 tisíc korun. Zdarma jsou s plusovou variantou i výběry z bankomatu Raiffeisenbank, pokud je vybíraná hotovost alespoň ve výši 1000 korun. Za výběr nižší částky v bankomatu Raiffeisenbank se vždy platí 18 korun. Výběr z bankomatu konkurenčních bank je vždy za 28 korun.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady!

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy