Neplatičům nepůjčujeme, říká zástupce splátkové firmy

Ekonomika Ekonomika, red eko
15. 6. 2009 14:45
Na otázky čtenářů odpovídal zástupce společnosti Cofidis
Marek Štejnar, finanční ředitel společnosti Cofidis
Marek Štejnar, finanční ředitel společnosti Cofidis | Foto: Aktuálně.cz

Online rozhovor - Jde o neetické "predátorské" chování, nebo běžné podnikání? Jaká je přiměřená výše úroku a případných sankcí při nesplácení? Jak si poskytovatelé nebankovních půjček prověřují potenciální klienty? Jak postupují proti neplatičům? Na co si lidé nejčastěji půjčují?

Na tyto i další otázky jste se mohli ptát zástupce společnosti Cofidis, která se prezentuje jako specialista na poskytování úvěrů na dálku. Odpovídal finanční ředitel společnosti Cofidis Marek Štejnar. Mimo jiné zdůraznil, že cílem není "ulovit" za každou cenu co nejvíce dlužníků - firma vždy prověřuje, zda je potenciální klient skutečně schopen splácet půjčku.

Na kratší a přehlednější smluvní podmínky se ale lidé těšit nemohou. "Ani my nejsme úplně spokojeni s jejich délkou. Ale všeobecné podmínky musí podchytit všechny naše povinnosti, které primárně vyplývají ze zákona (a s nově přijímanou legislativou přibydou další). Musí také popisovat řadu situací, které mohou nastat a na které již existuje řešení, například ve formě předchozích judikátů," vysvětlil.

V Indexu predátorského úvěrování, sestaveném Sdružením obrany spotřebitelů a Člověkem v tísni, se společnost Cofidis umístila relativně nejlépe. Podle analýzy jsou její smluvní podmínky pro klienty méně rizikové než u dalších pěti velkých poskytovatelů nebankovních půjček. Firma se na nejlepší pozici dostala až těsně před uzávěrkou indexu, když zmírnila dosud praktikovanou smluvní pokutu ze 100 na 20 procent a začala využívat pětkrát nižší úroky z prodlení.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Predátorský index: Napoví, kdo nabízí nevýhodné půjčky
Vysoké úroky u Providentu? Jsou i horší rizika
Vláda chce zastavit odírání lidí, kteří si berou půjčky

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy