Dražší lyžování. Největší skiareály zvedají cenu o desetinu. Jednodenní skipas vyjde na 560 korun

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 11. 2015 15:41
Necelá polovina tuzemských skiareálů letos zvýší ceny skipasů v průměru o čtyři procenta. Investice do zimní infrastruktury přesáhly miliardu korun. Největší investice představovala výstavba nových lanových drah a sjezdových tratí. Většina areálů napříč republikou posílila a modernizovala systémy umělého zasněžování.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha -  Zhruba 40 procent tuzemských lyžařských středisek v zimní sezoně zvýší ceny skipasů, v průměru o čtyři procenta. Několik největších areálů, které investovaly před zimou v řádu stovek milionů korun, zdraží zhruba o deset procent. Průměrná cena jednodenního skipasu u 35 největších skiareálů stoupne na 560 korun pro dospělého a 390 korun pro dítě. Vyplývá to z údajů Asociace horských středisek.

Například v Krkonoších, kde skiareály investovaly přes půl miliardy korun, si lyžaři připlatí. Skipasy v SkiResortu Černá hora - Pec v hlavní sezoně zdraží o 40 korun na 690 korun, v nově zavedené TOP sezoně o Vánocích a v únoru budou stát 750 korun. Ve Špindlerově Mlýně jednodenní skipas v hlavní sezoně zdraží o 100 korun na 850 korun. Cena při nákupu přes internet v systému věrnostního klubu Gopass bude 790 korun místo loňských 695 korun.

Investice do zimní infrastruktury přes zimní sezonou celkem přesáhly jednu miliardu korun. Největší investice představovala výstavba nových lanových drah a sjezdových tratí. Většina areálů napříč republikou posílila a modernizovala systémy umělého zasněžování. Skiareály také rozšířily snowparky, převážně o jednoduché zábavné linie pro začátečníky. Dochází i k dalšímu rozvoji dětských parků oddělených od sjezdovek.

Podle analýzy KPMG pro agenturu CzechTourism tvořili v loňské hlavní lyžařské sezóně 89 procent turistů a 84 procent jednodenních návštěvníků hor Češi. U obou skupin jsou nejpopulárnější Krkonoše. V průměru však stráví v tuzemském horském středisku více nocí zahraniční návštěvníci, a to 3,3 noci. V případě Čechů jsou to v průměru 2,8 noci. Téměř polovina zahraničních návštěvníků hor přijíždí z Polska, třetina je z Německa.

O 15 procent vyšší návštěvnost než v loňském roce zaznamenala česká horská střediska během letošního léta. "To nebyla jediná dobrá zpráva. Provozovatelé si pochvalovali také to, že turisté jezdili více i mimo hlavní sezonu, tedy na jaře a na podzim," uvedl výkonný ředitel Asociace horských středisek Libor Knot. Letní provoz mají z větších zimních středisek zhruba dvě třetiny z nich.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy