Sazby u spořicích účtů opět padají. Známe pět nejlepších

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
7. 7. 2014 7:36
"Ke dvěma procentům na spořicích účtech se nedostaneme dříve jak v roce 2017,” říká Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP Invest.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - V polovině roku opět padají sazby u spořicích účtů. Sazbu snížila Equa bank, která tak po dlouhé době vypadla z žebříčku pěti nejvýkonnějších spořicích účtů, jež online deník Aktuálně.cz pravidelně sestavuje.

Banka snižuje úrok z předchozích 1,2 procenta na rovné jedno procento - tedy na úroveň, kde se v posledních měsících drží například ING Konto.

Nejvyšší úrok pro nejčastěji ukládané částky do 150 tisíc korun nyní nabízí Moravský peněžní ústav (1,7 %) Sberbank - 1,63 procenta. V pětici "jednookých králů" jsou dále Zuno Bank (1,5 %), Air Bank (1,3 %) a LBBW Bank (1,1 %).

Analytici: Růst sazeb je daleko

Spíše než návrat k růstu lze podle analytiků v příštích měsících očekávat další pokles úrokových sazeb. „Ke dvěma procentům na spořicích účtech se nedostaneme dříve jak v roce 2017,” očekává Michal Valentík, hlavní investiční stratég společnosti ČP Invest.

"Trvalejší růst úroků lze očekávat až s růstem sazeb v ekonomice, který přijde až s vyšším růstem HDP a inflace. Nepředpokládáme, že takový výraznější pohyb nastane dříve než v polovině příštího roku," dodává Lukáš Vácha, místopředseda dozorčí rady a obchodní ředitel investiční společnosti Conseq.

Analytici připomínají, že základní sazba České národní banky je nyní na technické nule a k tomu navíc centrální banka provádí intervenci s cílem oslabení koruny. Růstu sazeb bude podle Valentíka nejprve předcházet ukončení intervencí, k čemuž centrální banka nepřistoupí dříve než na začátku druhého čtvrtletí příštího roku.

"Ale i kdyby k ukončení intervencí došlo, tak ČNB bude po ukončení intervencí jistou dobu vyčkávat. Navíc, abychom se dostali u spořicích účtů o půl procentního bodu výše, tak bychom si museli u ČNB počkat alespoň na dva až tři kroky spojené se zvyšováním základní sazby," vysvětluje Vácha.

Tabulka: Pět spořicích účtů s nejvyšším výnosem při úložce 100 tisíc korun

Banka/Záložna Roční úroková sazba Čistý výnos po roce spoření
Moravský peněžní ústav 1,7 % 1455 Kč
Sberbank 1,63 % 1393 Kč
Zuno Bank 1,5 % 1282 Kč
Air Bank 1,3 % 1111 Kč
LBBW Bank 1,1 % 939 Kč

V tabulce jsou jen spořicí účty v pravém slova smyslu - tedy takové, na nichž jsou peníze kdykoli k dispozici, není u nich žádná výpovědní lhůta a zároveň tento úrok nepodmiňují složitými podmínkami, například počtem plateb kartou. Všechny tyto účty je také možné ovládat přes internetové bankovnictví a jsou bez poplatků za vedení.

Moravský peněžní ústav poskytuje úrok 1,7 procenta na vklady od 100 do 150 tisíc korun. Na nižší sumy dává na spořicím účtu Výhoda sazbu 1,2 procenta, na částky od 150 tisíc korun pak sazbu 1,4 procenta. Zdarma jsou dvě odchozí platby v měsíci, případná každá další však vyjde na 99 korun.

U spořicího účtu Sberbank je třeba upozornit na vysoký poplatek za odchozí platbu ve výši 18 korun. Lze jej snížit na pět, pokud si v bance zároveň založíte i běžný účet ve variantě Start, který je bez měsíčního poplatku za vedení (a odchozí platba z banky je právě pět korun). Úrok 1,63 procenta poskytuje Sberbank jen na vklady do 150 tisíc korun, vyšší částky jsou úročeny sazbou 0,63 procenta.

Zuno Bank nabízí úrok ve výši 1,5 procenta u spořicího účtu Plus. Ten připisuje úrok jen v měsících, v nichž z účtu neodejde žádná platba (ta je zdarma). Sazbu 1,5 procenta Zuno poskytuje na vklady do 300 tisíc korun, vyšší částky úročí sazbou 0,9 procenta.

Air Bank poskytuje sazbu 1,3 procenta na vklady do 250 tisíc, na vyšší částky uplatňuje sazbu 0,5 procenta.

Podobně jednoduché podmínky má spořicí účet Garant od LBBW Bank, u něhož navíc banka garantuje sjednanou sazbu na příštích 12 měsíců. První odchozí platba v měsíci je zdarma, případné další vyjdou vždy na pět korun. Banka poskytnutí sazby 1,1 procenta neomezuje žádnou výší vkladu.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 37 minutami

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy