Levná půda v Česku láká investory. Roční výnos až 10 procent

František Mašek, Hospodářské noviny
15. 6. 2014 16:15
Nový fond se zaměří na nákup a prodej kvalitní zemědělské půdy v nejúrodnější části země. Minimální vklad činí 3,5 milionu korun.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha – Cena zemědělské půdy v České republice patří k nejnižším v Evropě. Představuje tedy velmi atraktivní investici. „Toho chce využít nově vytvořený Český fond půdy, jehož výnos může v době nízkých úroků dosahovat šesti až deseti procent ročně,“ říká místopředseda představenstva fondu Martin Burda, bývalý šéf Investiční společnosti České spořitelny.

V Česku zatím, až na společnost Avant, investice do půdy přes fondy prakticky neexistují. Obecně jde o záležitost pro kvalifikované, tedy movitější a zkušené investory.

Založen na Maltě

Český fond půdy byl založen v těchto dnech na Maltě. Nikoliv z daňových důvodů, ale kvůli oceňování majetku přes znalecké posudky, které zatím česká legislativa nepovoluje. Až to bude možné, bude podle Burdy sídlo fondu přesunuto do Česka. Spravují ho odborníci, kteří se nákupem a prodejem zemědělské půdy zabývají řadu let, administrátorem je tuzemská společnost Conseq.

Nový fond sází především na růst ceny půdy, která je u nás kvůli velmi rozdrobené struktuře vlastníků velice nízká. „Fond chce tyto malé pozemky nakupovat a slučovat. Průměrné příjmy z pronájmu půdy se pak mohou zvýšit z jednoho na tři až čtyři procenta ročně. Očekáváme také, že cena zemědělské půdy poroste. U nás je ve srovnání s Rakouskem čtvrtinová. I kdyby se zvýšila jen na polovinu, šlo by o stoprocentní cenový nárůst,“ říká Burda.

Fond se zaměří na nákup a prodej kvalitní zemědělské půdy v nejúrodnější části země. Oslovil řadu zájemců, kteří již mají s investováním do zemědělských pozemků zkušenosti. Několik desítek z nich také hodlá do fondu vstoupit. Majetek fondu by měl podle Burdy růst o sto milionů za půlroční účtovací období. Cílem není rekordní růst aktiv, ale jejich efektivní využití. Fond je vhodný i pro konzervativnější investory. I ti by v něm ale měli mít nejvýše pětinu majetku.

Vklad alespoň 3,5 milionu

Minimální vklad činí 125 tisíc eur, tedy 3,5 milionu korun. Za vstup do fondu se platí až tříprocentní poplatek z hodnoty investice. Fond si vybírá za správu jedno procento ročně z vložených peněz plus dvacet procent z dosaženého výnosu. Doporučená délka investice činí šest až sedm let. Třetina z výnosu, odhadovaného ročně na šest až deset procent, má být vyplácena formou dividend.

Nevýhodou je omezená likvidita fondu. Proto z něj bude možné dvakrát ročně vystoupit. Rizikem je i možné znehodnocení půdy rychle rostoucími plodinami. Její nájemce se proto musí zavázat, že je pěstovat nebude. Hrozbou jsou i možné změny v jednotné evropské zemědělské politice, jež by ovlivnily výši dotací z EU. Burda je ale vzhledem k zemědělské lobby v unii nepokládá za pravděpodobné.

Avant chystá Česká pole

Na investice do zemědělské půdy se zaměřují i fondy, jež nabízí firma Avant. Ta nyní chystá vznik nového fondu nazvaného Česká pole. Měl by rovněž investovat do kvalitnější orné půdy v zemi a vydělat na rozdílu mezi prodejní a pořizovací cenou zemědělské půdy, jejím přibližování se na úroveň okolních zemí a částečně těžit i z příjmů z pronájmu půdy. Výnos v horizontu osmi let by měl činit osm až dvanáct procent ročně.

Šéf Avantu Pavel Doležal očekává, že poptávka po zemědělské půdě jako bezpečném alternativním aktivu poroste.

Vytvoření podobného fondu pro své klienty zvažuje také investiční společnost Amista. Ta ale zatím podle jejího šéfa Víta Vařeky preferuje spíše výnos z investic do pronajatých komerčních a rezidenčních nemovitostí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy