Nejdražší česká mince? Podnikatel prodává unikátní sbírku, největší zájem je o svatováclavské dukáty

Markéta Řeháková
1. 4. 2017 14:15
O kompletní sbírku československých mincí podnikatele Jaroslava Kokoluse se utkají sběratelé z celého světa. Největší zájem je o svatováclavské dukáty, jejichž cena jde do milionů korun. Kvalitní historické mince na trhu chybí - lidé do nich ukládají svůj majetek stále častěji.
Největší souboj dražitelů se očekává o svatováclavský desetidukát z roku 1937, jenž byl vyražen v Kremnici.
Největší souboj dražitelů se očekává o svatováclavský desetidukát z roku 1937, jenž byl vyražen v Kremnici. | Foto: Macho & Chlapovič

Praha - Majitel tuzemské sítě parfumerií Fann a známý numizmatik Jaroslav Kokolus se rozhodl prodat část své rozsáhlé sbírky mincí. Sběratelé budou soutěžit o kolekci, jejíž hodnota se odhaduje na 100 milionů korun.

Dražba proběhne 7. dubna v pražském hotelu Mandarin Oriental. Pořádající slovenský aukční dům Macho & Chlapovič odhaduje, že nejcennější mince se prodá za více než 12,5 milionu korun.

Podobné akce jsou v českém prostředí výjimkou, v kolekci je přes 400 kusů mincí. "Kompletní sbírka československých mincí se ještě nikdy nedražila, jsou v ní všechny mince od roku 1918 až po rozpad republiky," říká Elizej Macho, spolumajitel aukčního domu.

Největší bitva podle něj nastane o svatováclavské dukáty. Nejcennější z nich je zlatý svatováclavský desetidukát z roku 1937.

"Všiml jsem si ho náhodou na aukci ve Švýcarsku. Nevěděli, co je to za poklad. Koupil jsem ho asi tak za dvacetinu jeho hodnoty," vzpomíná majitel sbírky Jaroslav Kokolus.

Vyvolávací cena dukátu je osm milionů korun. Organizátoři ale počítají, že se prodá daleko dráž, a stane se tak nejdražší českou mincí. Tou je zatím desetidukát Albrechta z Valdštejna z roku 1630, který se loni prodal za 465 tisíc eur (12,5 milionu korun).

Už to nemám čím doplnit

Dražby se kromě Čechů a Slováků zúčastní zájemci z dalších 50 zemí. Osobně přijede dražit přes sto účastníků, více než tisíc se jich zapojí přes internet.

Mince, která míří do dražby
Mince, která míří do dražby | Foto: Macho & Chlapovič

Přestože jsou mince hodnotné, tvoří pouze okrajovou část sbírky Jaroslava Kokoluse. V bankovních sejfech jich má tisíce kusů. Odhadnout cenu sbírky by podle něj trvalo několik měsíců.

Kolekci prodává, protože už ji nemá čím doplnit. "Sledoval jsem každou aukci československých platidel, aby se náhodou neobjevila varianta, která mi chybí," říká. Zároveň už bankám svěřil tolik mincí a medailí, že se o sbírku nestíhá starat.

Raritou aukce bude československá desetikoruna s portrétem prvorepublikového ministra financí Aloise Rašína z roku 1993. Oficiálně se s ní nikdy neplatilo. Vyrobili ji totiž už na konci roku 1992, ale před rozpadem Československa ražbu zastavili.

Mince, která míří do dražby
Mince, která míří do dražby | Foto: Macho & Chlapovič

Kokolus ji našel mezi obyčejnými mincemi na setkání numizmatiků. "Vůbec jsem si neuvědomil, že je to mince, která se nikdy v oběhu neobjevila. Jak je vzácná, jsem zjistil až o několik let později," vzpomíná. Tuto desetikorunu prodat nechce, na aukci bude jenom na ukázku.

Oblíbená investice

Do českých a slovenských mincí investují také zahraniční sběratelé. "Zájem mají investoři z Asie, i tentokrát nám přišly vysoké nabídky z Japonska," říká organizátor Elizej Macho. Vysvětluje si to podhodnocením tuzemských mincí. "Některé se razily pouze v desítkách kusů, jsou tedy vzácné, ale zároveň daleko levnější než americké nebo britské," tvrdí.

Mince, která míří do dražby
Mince, která míří do dražby | Foto: Macho & Chlapovič

Zájem investovat do pamětních mincí a medailí v posledních letech roste po celém světě, nahoru jdou i jejich ceny. "V minulosti jsem některé mince kupoval i stokrát levněji. Cenu určuje hlavně boj na dražbě, jednu minci chce najednou několik desítek sběratelů," přibližuje Kokolus.

Lidé do mincí začali svůj majetek více ukládat po skončení hospodářské krize v roce 2010. Podle Macha z aukčního domu ho tak chtějí chránit před inflací a zachovat jeho hodnotou.

Největší riziko jsou investice do padělků. "Uměle dnes lze vyrobit téměř každou minci, problém ty falešné rozeznat mají i zkušení sběratelé," varuje Macho.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východoindické pobřeží udeřil cyklón Nivar, jedna žena zemřela po zřícení stěny podmáčeného domu

Na východoindické pobřeží ve čtvrtek časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil cyklón Nivar, kvůli kterému tamní úřady musely evakuovat desítky tisíc lidí. Informovala o tom agentura AFP. Střed bouře po mírném oslabení dosáhl pevniny ve 3:00 místního času (středa 23:00 SEČ) v oblasti zhruba 230 kilometrů jižně od Čennaí, ve státě Tamilnádu na jihovýchodě země. Cyklón doprovázel vítr o síle až 130 kilometrů za hodinu.

Prudký vichr ve státech Tamilnádu a Ándhrapradéš vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení a vydatné srážky způsobily záplavy. Ve státě Tamilnádu si bouře vyžádala jeden život, když se na ženu zřítila stěna podmáčeného domu.

Nivar podle předpovědí Indického meteorologického úřadu (IMD) v následujících hodinách oslabí a zamíří na sever. Agentura však na twitteru varovala, že nebezpečí "ještě nepominulo, protože část cyklónu je stále nad mořem - i když je už střed nad pevninou".

Zdroj: ČTK
Další zprávy