Po Chutně a tečka otevřelo Stars Coffee. Rusové mají náhradu za Starbucks

Ekonomika Ekonomika
19. 8. 2022 12:31
Je to jen pár měsíců, co Rusové po odchodu řetězce McDonald's z tamního trhu otevřeli vlastní náhradu s názvem Vkusno a točka (Chutně a tečka). Teď zvolili stejnou strategii v případě kavárenského gigantu Starbucks, který se z Ruska letos rovněž stáhl. První prodejny s názvem Stars Coffee jsou tak zákazníkům v Moskvě přístupné od čtvrtka, napsal časopis Forbes.

Celkem by mělo pod názvem Stars Coffee v Rusku otevřít na 130 kaváren, upřesnil Forbes. Jejich logo se přitom nápadně podobá originálu Starbucksu - sirénu ovšem vystřídala žena s kokošníkem. O oživení řetězce v zemi se postaral ruský raper Timati a restauratér Anton Pinskij.

Starbucks otevření kaváren Stars Coffee pro Forbes dosud nijak nekomentoval. Americký řetězec opustil ruský trh kvůli invazi na Ukrajinu letos v květnu, v zemi předtím působil 15 let.

V červenci Starbucks oznámil, že zkoumá také možnosti prodeje svých aktivit v Británii, kde čelí stále tvrdší konkurenci a měnícím se zvyklostem zákazníků. Formální proces prodeje ale firma zatím nezahájila.

Největší kavárenský řetězec na světě totiž citelně zasáhlo omezení pohybu v reakci na pandemii nemoci covid-19. V květnu společnost uvedla, že se zaměří na posílení svého hlavního podnikání ve Spojených státech. U mezinárodních aktivit vyhodnocuje strategické možnosti.

Zlaté oblouky zmizely z Ruska

Před třemi měsíci opustil Rusko po třech dekádách také fastfoodový řetězec McDonald's. Svou první ruskou restauraci přitom otevřel na Puškinově náměstí v centru Moskvy. Letos na jaře však McDonald's oznámil, že na protest proti válce na Ukrajině prodá svých 850 restaurací v Rusku místnímu držiteli provozní licence Alexandru Govorovi.

Odchod z Ruska je v dějinách McDonald's prvním případem, kdy řetězec někde "složil své zlaté oblouky", které má ve znaku. Do té doby z tak velkého trhu neodešel. Od března, kdy McDonald's v Rusku zavřel stovky svých provozoven, měl s tímto krokem spojené náklady kolem 55 milionů dolarů měsíčně, uvádí AP.

Govor, který měl licenci na provozování 25 restaurací McDonald's na Sibiři, začal bývalé restaurace McDonald's otevírat pod novým názvem Vkusno a točka, v překladu Chutně a tečka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Při protestech v Íránu po úmrtí mladé ženy v policejní vazbě zemřelo už 41 lidí

Na 41 stoupl počet obětí protestů, které v Íránu pokračují již více než týden kvůli smrti mladé ženy v policejní vazbě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na íránská státní média. Počet obětí bude ale nejspíš ještě vyšší, lidskoprávní organizace v pátek hovořily o nejméně 50 mrtvých.

Jak v sobotu uvedl íránský prezident Ebráhím Raísí, Írán se musí s protesty a s těmi, co narušují bezpečnost v zemi, "rozhodně vypořádat". Při protestech v provincii Gílán na severu Íránu zadržela policie 739 lidí, z toho 60 žen, uvedla íránská média. Írán podle nich také kritizoval krok Spojených států, které chtějí udělat výjimku ze sankcí, aby pomohly Íráncům zajistit v době celonárodních protestů internet.

Protesty se konaly ve více než 40 městech včetně Teheránu. Ženy na nich mimo jiné pálily hidžáby, kterými si mají podle pravidel islámské republiky pokrývat hlavy. Právě kvůli porušení pravidel pro nošení pokrývky hlavy teheránská morální policie minulý týden v úterý zatkla Mahsu Amíníovou, která ale ve vazbě upadla do kómatu a zemřela. Bylo jí 22 let a podle rodiny byla předtím zdravá. Policie tvrdí, že zemřela na infarkt. Podle zpráv kolujících na sociálních sítích ji policisté bili obuškem a zranili, když se udeřila hlavou o policejní auto. V kómatu byla tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy