Odbory přitvrzují: I nákupní centra, kde zůstanou na svátek otevřené jen malé obchody, poruší zákon

ČTK ČTK
18. 12. 2017 15:00
Pokud budou mít obchodní centra otevřeno 26. prosince a 1. ledna, poruší zákon. Tak vidí situaci ohledně práce na státní svátky odbory.
Nechte je odpočinout. (ilustrační foto)
Nechte je odpočinout. (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - Obchodní centra, která mají 26. prosince a 1. ledna otevřeno, porušují podle odborářů maloobchodu zákon. Jde podle nich například o pražské Palladium či OC Central v Mostě, kde jsou v tyto dny otevřené menší obchody. Novinářům to dnes řekla předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) obchodu Renáta Burianová.

Podle odborářů jde o provázanost zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě se zákoníkem práce. "Měly by mít otevřeno jenom prodejny, které prodávají potravinářský sortiment. Ne jiné obchody, protože nezajišťují životní potřeby obyvatelstva," dodala předsedkyně.

"Zákoník práce v paragrafu 91 vyjmenovává přesně práce, které může zaměstnavatel zaměstnanci jednostraně nařídit ve svátek," řekl právník odborů Ivo Grossmann. Kromě naléhavých opravných prácí apod. se jedná také o spornou formulaci "práce nutné se zřetelem na uspokojování životních, zdravotních, vzdělávacích, kulturních, tělovýchovných a sportovních potřeb obyvatelstva".

Podle internetových stránek nákupního centra Palladium budou menší obchody otevřené 26. prosince i 1. ledna od 11 do 18 hodin, prodejny nad 200 metrů čtverečních budou v souladu s novou legislativou zavřené.

Většina nákupních center v Česku bude 25. a 26. prosince i 1. ledna uzavřena. Obchody nad 200 m2 musí být podle zákona o otevírací době v maloobchodu a velkoobchodu uzavřené na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince.

Na Štědrý den obchody mohou mít otevřeno do poledne. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 2 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy