Odbory přitvrzují: I nákupní centra, kde zůstanou na svátek otevřené jen malé obchody, poruší zákon

ČTK ČTK
18. 12. 2017 15:00
Pokud budou mít obchodní centra otevřeno 26. prosince a 1. ledna, poruší zákon. Tak vidí situaci ohledně práce na státní svátky odbory.
Nechte je odpočinout. (ilustrační foto)
Nechte je odpočinout. (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - Obchodní centra, která mají 26. prosince a 1. ledna otevřeno, porušují podle odborářů maloobchodu zákon. Jde podle nich například o pražské Palladium či OC Central v Mostě, kde jsou v tyto dny otevřené menší obchody. Novinářům to dnes řekla předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) obchodu Renáta Burianová.

Podle odborářů jde o provázanost zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě se zákoníkem práce. "Měly by mít otevřeno jenom prodejny, které prodávají potravinářský sortiment. Ne jiné obchody, protože nezajišťují životní potřeby obyvatelstva," dodala předsedkyně.

"Zákoník práce v paragrafu 91 vyjmenovává přesně práce, které může zaměstnavatel zaměstnanci jednostraně nařídit ve svátek," řekl právník odborů Ivo Grossmann. Kromě naléhavých opravných prácí apod. se jedná také o spornou formulaci "práce nutné se zřetelem na uspokojování životních, zdravotních, vzdělávacích, kulturních, tělovýchovných a sportovních potřeb obyvatelstva".

Podle internetových stránek nákupního centra Palladium budou menší obchody otevřené 26. prosince i 1. ledna od 11 do 18 hodin, prodejny nad 200 metrů čtverečních budou v souladu s novou legislativou zavřené.

Většina nákupních center v Česku bude 25. a 26. prosince i 1. ledna uzavřena. Obchody nad 200 m2 musí být podle zákona o otevírací době v maloobchodu a velkoobchodu uzavřené na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince.

Na Štědrý den obchody mohou mít otevřeno do poledne. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy