Nové pasy s otisky prstů. Kdo je musí mít?

Petr Kučera Petr Kučera
10. 2. 2009 11:15
Nové cestovní doklady začnou úřady vydávat už od dubna
Takhle vypadá nejnovější typ takzvané datové stránky. Jde o kartu, všitou v klasické pasové "knížce". Součástí karty je i čip s digitální fotografií.
Takhle vypadá nejnovější typ takzvané datové stránky. Jde o kartu, všitou v klasické pasové "knížce". Součástí karty je i čip s digitální fotografií. | Foto: Aktuálně.cz

Třikrát jinak

Cestovní pasy: Platí do vyznačeného data, není nutné měnit je dříve.

Občanské průkazy: Platnost občanek bez strojově čitelných údajů vydaných do 31. prosince 2003 skončila ke konci roku 2008. Pokud jste si je ještě nevyměnili, udělejte to co nejdříve. Úředníci slibují určitou toleranci, avšak ne nadlouho. Teoreticky můžete dostat pokutu až 10 000 korun. Výjimkou jsou průkazy lidí narozených před 1. lednem 1936, jestliže mají vyznačenou neomezenou platnost a zároveň souhlasí všechny údaje.
Novější občanky se strojově čitelnými údaji (vydávané od července 2000) platí do vyznačeného data. Vláda nyní chystá elektronické občanské průkazy „vše v jednom", které mají nahradit třeba i zbrojní průkazy a výhledově také řidičáky. Těch se ale dočkáme nejdříve od poloviny roku 2010.

Řidičské průkazy: Řidičáky vydané od 1. ledna 1994 do 31. prosince 2000 je nutné vyměnit do konce roku 2010. Doklady vydané od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004 stačí vyměnit do konce roku 2013. Zde najdete podrobnější informace.

Nejdříve vám sejmou otisk ukazováčku pravé ruky, potom levé. Když některý z otisků nedosáhne požadované kvality, přijdou na řadu postupně palec, prostředníček nebo prsteníček. Tak by už od začátku dubna mělo vypadat vydávání nových cestovních pasů. Vyplývá to z vládního návrhu prováděcí vyhlášky, která je nyní v připomínkovém řízení.

Otisky prstů jako povinnou součást pasů schválila Evropská unie v prosinci 2004. Cílem je účinnější ochrana proti padělání.

Také nové pasy se strojově čitelnými údaji mají podobu knížky. Oproti starším typům mají bordovou barvu místo zelené.
Také nové pasy se strojově čitelnými údaji mají podobu knížky. Oproti starším typům mají bordovou barvu místo zelené. | Foto: Aktuálně.cz

České úřady sice vydávají pasy s takzvanými biometrickými údaji od září 2006, na jejich čipu je ale zatím nahrána jen digitální fotografie. Pokud vládní návrh podle očekávání stihne schválit sněmovna, od letošního dubna přibude také druhý údaj - otisky prstů. "Nyní probíhá školení pracovníků a testování," potvrzuje Hana Malá z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Výměna nespěchá

Na rozdíl od řidičských průkazů, o nichž jsme psali v samostatném článku, nebude nutné staré cestovní doklady měnit dříve, než skončí jejich platnost uvedená v konkrétním pasu.

Do původně vyznačené doby budou platit nejen pasy vydané od září 2006 (tedy s digitální fotografií), ale také starší cestovní doklady. Jedinou výjimkou jsou zatím Spojené státy americké - k jejich návštěvě potřebujete pas s alespoň jedním biometrickým údajem, tedy novější typ vydávaný od září 2006. A pokud ještě máte pas bez strojově čitelných údajů, tedy zelený s lepenou fotografií, nedostanete se na něj vedle USA ani do Kanady. Doplněno: Toto omezení neplatí pro starší pasy, jestliže v nich máte platné americké vízum. S těmi podle oficiálních informací můžete do USA stále cestovat, i když podle praktických zkušeností některých čtenářů můžete mít problémy u imigračních úředníků.

I pro děti od šesti let

Pasy s otisky prstů dostanou také děti starší šesti let. Na rozdíl od pasů pro dospělé, které mají platit deset let, bude jejich platnost poloviční, tedy pětiletá.

Nadále však platí, že děti mladší deseti let nemusejí mít vlastní cestovní pas. Záleží na rodičích, jestli si je zapíší do svého pasu, nebo jim nechají udělat samostatný. Při cestách po Evropské unii, zejména do sousedních zemí, navíc v praxi stačí občanský průkaz - i tam si lze dítě zapsat.

Pokud budete chtít pas i pro dítě mladší šesti let, zůstane povinný jen jeden biometrický prvek, tedy fotografie obličeje. Vzhled malého dítěte se sice často mění, ale méně než otisky prstů. A především je snadnější pořízení fotky než kvalitních otisků - a to navzdory nedávno zpřísněným pravidlům pro průkazové fotografie.

Jde to i bleskově

Lidé, kteří cestovní doklad potřebují co nejdříve, mohou i nadále žádat o takzvaný "blesk" pas. Ten úřady vydávají jen na půl roku a neobsahuje ani strojově čitelná data, natož biometrické údaje. "Neplatí tedy pro USA a Kanadu. Navíc s nimi lidé mohou mít problémy i v dalších státech, které vyžadují dobu platnosti minimálně půl  roku od vstupu do země," dodává Hana Malá.

Zatímco pasy se strojově čitelnými údaji, vydávané od července 2000, mají bordový obal, blesk pasy zůstávají zelené. Dodejme, že "bleskově" znamená vydání do patnácti dnů (oproti třiceti dnům u běžných pasů) a zaplatíte přitom 1500 korun namísto šesti set. Navíc potřebujete dvě vlastní (klasické) fotky, zatímco u běžných pasů si už vás vyfotí úředníci přímo na místě.

 

Právě se děje

Další zprávy