mBank spouští aplikaci, která usnadní nakupování. Mobil nahradí kartu

Olga Skalková Olga Skalková
13. 11. 2017 16:54
Zákazníci mBank budou moci brzy platit nákupy pouhým přiložením mobilu k terminálu. Nízkonákladová banka spouští novou aplikaci, která to po startu mobilních plateb Android Pay v Česku umožní.
Foto: iStock

Praha - Nízkonákladová internetová mBank, která patří stejnojmenné polské skupině, oslaví 24. listopadu deset let svého působení na českém trhu. Už zítra však spustí novou mobilní aplikaci 3.0 pro chytré telefony s operačním systémem Android.

Novinku uvede na trh před svými kulatinami proto, aby hned v úterý, kdy má Google rozjet mobilní platby Android Pay v Česku, umožnila svým klientům platit mobilem pouhým přiložením k terminálu. 

"Pokud Google spustí služby, budeme připraveni provádět platby mobilem a budeme na českém trhu první bankou, která toto řešení bude mít," potvrdil v pondělí online deníku Aktuálně.cz Pavel Vlček, mluvčí mBank. Stejně jako v Česku je mBank připravena spustit mobilní platby i na Slovensku.

Na českém trhu prozatím mobilní platby svým klientům umožňují ČSOB a Komerční banka, ale na jiných systémech. Už dříve média uvedla, že na zavedení Android Pay se intenzivně chystají Moneta a Komerční banka.

"Nová mobilní aplikace odpovídá na podněty uživatelů té dosavadní. Snažili jsme se v ní o maximální jednoduchost a bezpečnost služeb a zároveň jsme chtěli, aby naši klienti měli své peníze víc pod kontrolou," řekl Bronislav Dvořáček, produktový manažer mBank, který má mobilní aplikace na starosti. 

Nová verze umožňuje přihlášení u telefonu se systémem Android už jen otiskem prstu. Aplikace také posílá okamžité oznámení o jakémkoliv pohybu na účtu a na platební kartě, aniž by za to klient musel něco platit.

Užitečnou novinkou je rozšíření funkce Moje výdaje, která ukazuje, kolik peněz vydal ze svého konta v aktuálním měsíci. Výši aktuálních výdajů porovnává se shodným obdobím předcházejících měsíců, a když klient utratí více než v předchozím období, aplikace ho na to upozorní.

Zajímavou vychytávkou je, že klient se nemusí přihlašovat do aplikace, aby zjistil svůj zůstatek na účtu nebo na platební kartě. Tyto informace uvidí hned po kliknutí na ikonu. Může si přitom zvolit, zda uvidí přesnou částku, nebo její hodnotu v procentech, přičemž procentuální částka vychází ze základu 100 tisíc korun. Další novou funkcí je posílání peněz přes telefonní číslo příjemce.

Nová aplikace jde také spustit komfortněji než její původní verze. Zákazníkovi stačí, když do aplikace zadá své rodné číslo a rodné jméno matky, a pak už jen čeká na ověřovací hovor z banky. Operátor mu při něm sdělí přístupové heslo, kterým si ji aktivuje. 

Pro zařízení Apple bude podle mBank její nová mobilní aplikace k dispozici začátkem prosince.

mBank má aktuálně 650 tisíc klientů a její mobilní aplikaci k přístupu ke svým účtům v současné době využívá kolem 40 procent klientů. "Během jednoho roku očekáváme, že přes polovinu přístupů do banky bude přes mobil a převáží dosavadní větší využívání služeb přes internetové bankovnictví v osobním počítači nebo notebooku. V Polsku to mBank prvně zaznamenala letos v červnu," říká Vlček.

Jde o první z nízkonákladových bank, která začala v Česku fungovat. V krizi sice i ona některé poplatky zavedla, postupně ale mBank s dalšími novými bankami (Fio, Air Bank, Equa a donedávna i zaniklá Zuno) přinutily velké banky k postupnému rušení poplatků za běžné účty a platební transakce.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Microsoft představil novou verzi svého operačního systému Windows

Americká softwarová společnost Microsoft ve čtvrtek oficiálně představila novou verzi svého operačního systému Windows. Na virtuální prezentaci potvrdila, že nová verze ponese označení Windows 11. Podle agentury Reuters by se měla objevit na trhu koncem letošního roku.

Nejnovější verze Windows přináší řadu změn, a to mimo jiné v designu a ovládacích prvcích. Tlačítko Start a ikony aplikací jsou ve Windows 11 nově umístěny ve střední části spodního panelu, nová verze rovněž začala používat zaoblené rohy.

Windows jsou nejrozšířenějším operačním systémem pro osobní počítače na světě. Nynější verzi Windows 10 uvedla firma na trh v roce 2015. Vývojář Microsoftu Jerry Nixon tehdy tvrdil, že půjde o poslední verzi tohoto operačního systému.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy