Nejlepší spoření, účty, půjčky a investice. Projděte si výsledky soutěže Finanční produkt roku

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 29. 1. 2017 19:30
Air Bank a Equa bank získaly nejvíce pozic na stupních vítězů v soutěži nazvané Finanční produkt 2016. Šestý ročník vyhlásila analytická společnost Scott & Rose, provozující mimo jiné web Finparáda.cz. Do hodnocení jsou automaticky jsou zařazeny všechny finanční produkty v daných kategoriích. „Vítězové nejsou vybráni masou porotců či účastníků ankety jako v jiných soutěžích, ale vyplynou z celoročního sledování a vyhodnocování pevně stanovených kritérií,“ říká Milan Mošnička ze společnosti Scott & Rose. Pouze ve dvou kategoriích – Cena Finparády a Cena veřejnosti – rozhodoval subjektivní dojem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Bankovní osobní účty

 1. Equa bank – Běžný účet
 2. mBank – mKonto
 3. Raiffeisenbank – eKonto Smart

Vítězství v této kategorii obhájil Běžný účet, který Equa bank vede zdarma bez jakýchkoli podmínek. K účtu v korunách si lze bezplatně otevřít také účet v eurech a dolarech. Výhodami jsou i bezplatné online platby a výběry hotovosti ze všech bankomatů v Česku nebo bezkontaktní platební karta s věrnostním programem.

mBank se vyhoupla z loňského třetího místa se na druhé a o jednu příčka tak odsunula loni stříbrnou Raiffeisenbank.

Velké porovnání běžných účtů najdete zde.

Spořicí účty

 1. Sberbank – Fér spoření Plus
 2. Air Bank – Spořicí účet
 3. Equa bank – Spořicí účet Hit

„Hodnotíme základní úrokové sazby. Posuzují se účty, které jsou bez výpovědní lhůty, bez podmínky využívání jiných produktů a s možností peníze kdykoliv vybrat bez sankcí,“ říká Martin Olejník ze společnosti Scott & Rose a připomíná, že celý rok 2016 sazby klesaly.

Sberbank na začátku roku nabízela na Fér spoření Plus základní sazbu 1,43 procent ročně pro vklady do 300 tisíc korun a až do konce roku 2016 garantovala, že zvýhodněná sazba ve variantě s osobním nebo firemním Fér kontem bude vždy minimálně o 0,30 % vyšší než u varianty bez něj. Zvýhodněná sazba je v tuto chvíli 0,83 % ročně.

Sberbank obhájila vítězství z předchozího roku, zbylí medailisté si vyměnily pozice.

Vyzkoušejte online kalkulačku spořicích účtů.

Termínované vklady

 1. Ano spořitelní družstvo – Termínovaný vklad Ano Pro zhodnocení
 2. Artesa, spořitelní družstvo – Termínovaný vklad Artesa Standard
 3. Záložna Creditas, spořitelní družstvo (od roku 2017 Banka Creditas) – Termínovaný vklad Creditas

V této kategorii se loni hodnotily i produkty družstevních záložen (kampeliček) – a právě ty obsadily všechny medailové pozice. Vítězná záložna Ano úročila své termínované vklady téměř po celý rok nejvýhodnějšími sazbami na trhu. V současnosti nabízí vklady s dobou vázanosti na jeden rok až deset let se sazbou až 3,5 procenta ročně. Minimální vklad je 20 tisíc korun.

Aktuální přehled termínovaných vkladů najdete zde.

Spotřebitelské bankovní neúčelové úvěry

 1. UniCredit Bank – Presto Půjčka
 2. Air Bank – Půjčka
 3. ČSOB – ČSOB Flexi půjčka na cokoliv

UniCredit Bank loni přišla s novým konceptem stanovení úrokových sazeb u spotřebitelských půjček. Sazba se odvíjí od výše půjčené částky a od doby splácení, začíná na 5,6 % ročně bez nutnosti sjednání pojištění schopnosti splácet. V individuálních případech nabízí UniCredit půjčku až do jednoho milionu korun. Splátku lze až pětkrát odložit. Během podzimu nabízela banka k půjčce zdarma chytrý telefon.

Konsolidace půjček

 1. Air Bank – Převedení půjček
 2. Česká spořitelna – Konsolidace půjček
 3. Raiffeisenbank – Konsolidace a refinancování

Vítězem nové kategorie se stala Air Bank, která stejně jako u své klasické Půjčky nabízí také u Převedení půjček bonusovou úrokovou sazbu 6,9 až 9,9 % za včasné splácení. Služba je bez poplatků za sjednání a vedení. Nic se neplatí ani za mimořádnou splátku nebo předčasné splacení.

Mikropůjčky (krátkodobé nebankovní úvěry)

 1. Zaplo Finance – Zaplo půjčka
 2. Home Credit – Japonská půjčka
 3. Via SMS – Rychlá SMS půjčka

Zaplo.cz nabízí rychlé schválení a první půjčku až do výše 8 000 korun zdarma – splatíte-li první půjčku včas, nebudou vám účtovány žádné úroky ani poplatky. Při opakované půjčce si můžete půjčit až 20 000 korun na sedm až 30 dní. Poplatky za poskytnutí půjčky patří k nejnižším na trhu. V případě potřeby umožňuje Zaplo prodloužit datum splatnosti o 7, 14, nebo 30 dní za poplatek.

Hypotéky

 1. Česká spořitelna – Hypotéka České spořitelny
 2. mBank – mHypotéka Light
 3. UniCredit Bank – Hypoteční úvěr Individual

Úrokové sazby hypotečních úvěrů České spořitelny patřily v roce 2016 k těm nejnižším. Banka neúčtuje poplatek za vyřízení hypotéky ani za její správu. Měsíční splátku můžete zvýšit nebo snížit až o 30 % nebo splácení přerušit až na tři měsíce. Za sjednání hypotéky Česká spořitelna připisuje 1 000 ibodů jako bonus.

Rizikové životní pojištění

 1. Allianz pojišťovna – Rytmus risk
 2. NN Životní pojišťovna – NN Život
 3. ČSOB Pojišťovna – Bez Obav

„Vítěz vynikal nad ostatními produkty na trhu především krytím pracovní neschopnosti se třemi odkladnými dobami, hospitalizací s dvojnásobnou denní dávkou při pobytu na ARO/JIP s progresí a až osminásobnou progresí trvalých následků úrazu,“ říká Veronika Dusová ze společnosti Scott & Rose.

„V rámci pojištění byla nabízena také 15% sleva z ceny pojištění při sjednání vybraných připojištění s pojistnými částkami v součtu přesahující jeden milion korun. Dále Rytmus risk nabízel mimo jiné připojištění PRO boj s rakovinou, které pojistí všechna nádorová onemocnění, nejen vybraná,“ dodává.

V současné nabídce pojišťovny Allianz již tato značka není. Pojišťovna v novém roce 2017 inovuje rizikové životní pojištění a přichází s produktem Allianz Život, ve kterém klienti naleznou všechny výše uvedené výhody.

Investiční životní pojištění

 1. NN Životní pojišťovna – NN Smart
 2. Komerční pojišťovna – Vital Invest
 3. Pojišťovna České spořitelny – Flexi životní pojištění

NN Životní pojišťovna začala během roku 2016 nabízet produktová vylepšení v podobě nových úrazových připojištění. Dále rozšířila pojistné plnění u invalidity v případě 3. stupně i na duševní poruchy a od října 2016 vyplácí nově pojistné plnění i v případě, že dojde k pojistné události v důsledku teroristického činu. Pojištění dále nabízí bonus za bezeškodní průběh 10 % u připojištění pro případ plného invalidního důchodu následkem úrazu, pro případ nezbytného léčení úrazu a pro případ pracovní neschopnosti.

Doplňkové penzijní spoření (účastnické penzijní fondy)

 1. Penzijní společnost České pojišťovny
 2. Conseq penzijní společnost
 3. Česká spořitelna - penzijní společnost

Doplňkové penzijní spoření Penzijní společnosti České pojišťovny je tvořeno čtyřmi účastnickými fondy. V první polovině roku dosahoval vážený průměr zhodnocení účastnických fondů nízkých až mírně záporných hodnot, ale od června se hodnoty začaly zvyšovat a dosahovat kladných hodnot. Výhodou je aktivní ovládání účtu prostřednictvím Klientského portálu, bezplatná služba SMS Echo a nabídka spořicích programů (Dynamický, Vyvážený a Spořicí).

Podílové fondy

Akciové fondy: ESPA Stock Biotec (ISIN AT0000673165)

Smíšené fondy:  FF - Fidelity Target™ 2035 (Euro) Fund (ISIN LU0251119078)

Dluhopisové fondy: FF - Asian High Yield Fund EUR (ISIN LU0286668966)

Garantované fondy: Optimum Fund ČSOB Potravin a nápojů 1 (ISIN BE6241267937)

Krátkodobé investice: KB Privátní správa aktiv 1, třída KB PSA 1 – Popular (CZ0008474491)

Velký přehled více než 2000 fondů na trhu najdete zde.

Cena Finparády

Cílem je poukázat na výjimečné výsledky, inovátorské postupy nebo zajímavé počiny na bankovním a finančním trhu za daný rok. Za rok 2016 získala Cenu Finparády Česká spořitelna za produkt Friends 24. Jde o aplikaci pro chytré mobilní telefony určenou pro drobné platby, pro něž vůbec nepotřebujete znát číslo účtu adresáta. Peníze stačí poslat na telefonní číslo, facebookový účet, emailovou adresu apod.

Loni Cenu Finparády získala Komerční banka za systém Trusteer Rapport, což je specializovaný software na ochranu klientů Komerční banky před phishingem.

Cena veřejnosti

Cenu veřejnosti za rok 2016 získala Equa bank za produkt Běžný účet. Loni Cenu veřejnosti převzala Sberbank za produkt Fér půjčka, předtím uspěl Fio osobní účet.

Jde o nejoblíbenější produkt finanční instituce na portálu Finparáda.cz. Oblíbenost je dána celoročním hodnocením produktu v přehledech a kalkulačkách, kde je možné každému produktu přiřadit smajlíka v pěti různých variantách. Opakované hodnocení stejným uživatelem během stanovené doby není technicky možné.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

AC Milán vydřel remízu 1:1 s Udine a na Inter ztrácí tři body

Fotbalisté AC Milán ve 25. kole italské ligy doma zachránili remízu 1:1 s Udine až díky gólu z penalty ze sedmé minuty nastavení. "Rossoneri" z druhého místa neúplné tabulky ztrácejí tři body na městského rivala Inter, ale lídři Serie A mají k dobru čtvrteční utkání v Parmě.

AC Milán se bez zraněného kanonýra Zlatana Ibrahimovice trápil a na San Siru se v 68. minutě jako první prosadil Rodrigo Becao. Hosté z Udine dlouho sahali po nečekané výhře, ale v nastavení Jens Stryger Larsen zahrál v šestnáctce rukou a spolehlivý exekutor AC Franck Kessié z penalty nezaváhal.

Záložník Antonín Barák přispěl k vítězství Hellasu Verona 3:0 na stadionu Beneventa. Za hosty se v první půli prosadil Davide Faraoni a vlastní branku si vstřelil Daam Foulon. Po změně stran zvýšil Kevin Lasagna. Hellas poskočil na osmé místo.

Další český reprezentant Jakub Jankto odehrál za Sampdorii závěrečnou půlhodinu při venkovní remíze 1:1 s městským rivalem FC Janov. Gólfový účet derby v 52. minutě otevřel Davide Zappacosta, v 77. minutě odpověděl další obránce Lorenzo Tonelli. Sampdoria zůstala desátá a tři kola čeká na plný bodový zisk.

Italská fotbalová liga - 25. kolo:

Sassuolo - Neapol 3:3 (34. vlastní Maksimovič, 45.+1 Berardi z pen., 90.+5 Caputo - 38. Zieliňski, 72. Di Lorenzo, 90. Insigne z pen.), AC Milán - Udine 1:1 (90.+7 Kessié z pen. - 68. Rodrigo Becao), Benevento - Hellas Verona 0:3 (25 Faraoni, 34. vlastní Foulon, 50. Lasagna), Bergamo - Crotone 5:1 (12. Gosens, 48. Palomino, 50. Muriel, 58. Iličič, 85. Mirančuk - 23. Simy), Cagliari - Boloňa 1:0 (19. Rugani), FC Janov - Sampdoria Janov 1:1 (52. Zappacosta - 77. Tonelli), Fiorentina - AS Řím 1:2 (60. vlastní Spinazzola - 49. Spinazzola, 88. Diawara).

Tabulka:

1. Inter Milán 24 17 5 2 60:24 56
2. AC Milán 25 16 5 4 48:30 53
3. Bergamo 25 14 7 4 60:32 49
4. Juventus Turín 24 14 7 3 48:20 49
5. AS Řím 25 14 5 6 50:38 47
6. Neapol 24 14 2 8 52:28 44
7. Lazio Řím 24 13 4 7 38:32 43
8. Hellas Verona 25 10 8 7 34:27 38
9. Sassuolo 24 9 9 6 40:37 36
10. Sampdoria Janov 25 9 4 12 34:37 31
11. Udine 25 7 8 10 27:34 29
12. Boloňa 25 7 7 11 32:38 28
13. FC Janov 25 6 9 10 27:37 27
14. Fiorentina 25 6 7 12 26:38 25
15. Spezia 25 6 7 12 32:46 25
16. Benevento 25 6 7 12 25:47 25
17. Cagliari 25 5 6 14 27:41 21
18. FC Turín 23 3 11 9 33:41 20
19. Parma 24 2 9 13 19:47 15
20. Crotone 25 3 3 19 24:62 12
před 6 hodinami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Další zprávy