Výroba Lentilek v Česku končí. S přesunem do Německa se změní obal i receptura

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 12. 10. 2020 13:27
Tradiční Lentilky se už nebudou vyrábět v Česku. Výroba jedné z nejstarších českých značek se od dubna příštího roku přesune do německého Hamburku. Důvodem je změna obalu i receptury - v cukrovince se podle společnosti Nestlé sníží podíl cukru. Naopak přibude čokolády, mléka, ale také lepku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Dražovaná mléčná čokoláda se v holešovské továrně na cukrovinky Sfinx vyrábí od roku 1907. Informaci o přesunu výroby Lentilek přinesl Radiožurnál, pro on-line deník Aktuálně.cz ji potvrdila společnost Nestlé.

"Vedly nás k tomu dva důvody. Prvním je harmonizace receptury s naší značkou Smarties, pro kterou jsme se rozhodli na základě výsledků preferenčních testů mezi spotřebiteli. V testu, kdy jsme lidem dali ochutnat obě varianty složení (původní i nové), jsme zjistili, že jim obě chutnají a jsou pro ně stejně akceptovatelné. Tímto krokem dojde také k zlepšení nutričního profilu výrobku - snížení obsahu cukru, zvýšení obsahu mléka a čokolády a použití certifikovaného kakaa," vysvětluje manažer korporátní komunikace Nestlé Robert Kičina.

"Druhým důvodem je optimalizace výroby a z ní plynoucí snížení nákladů na údržbu výrobních technologií a lepšího využití kapacit v továrně v Hamburku, která je dostatečná na výrobu a distribuci produktu do všech zemí EU. Navíc, závod má technologii balení Lentilek do papírových obalů a přispěje k plnění závazků Nestlé týkajících se snižování plastového odpadu bez větších investic," doplňuje pro Aktuálně.cz Kičina.

Ten poukazuje na to, že obaly některých formátů dnes mají plastové součásti - například Lentilky 140 g v tubě. "V našem českém závodě, narozdíl od německého, nemáme technologii, která by nám je umožnila nahradit papírovými," dodává Kičina.

Nové Lentilky tedy budou podle společnosti obsahovat méně cukru, více mléka a více čokolády z kakaa, ovšem nově budou obsahovat také lepek, který bude součástí cukrové krusty.

"V případě 150 g balení dojde ke snížení gramáže na 130 g kvůli přechodu na plně recyklovatelný papírový obal a dojde taky k adekvátnímu snížení ceny. Cena ostatních gramáží výrobku zůstane stejná," upřesňuje dále za Nestlé Kičina.

Balení nejprodávanějšího 28 g formátu v papíře bude nadále probíhat v českém závodě Sfinx. Operátoři, kteří se podílejí se na výrobě Lentilek, budou přesunuti na jiné výrobní linky a dílny v závodě Sfinx. 

Kauza "polské piškoty"

Před pěti lety přesunula společnosti Mondelez do Polska výrobu piškotů. Kolem firmy Mondelez se tehdy rozpoutala aféra, kterou začal pořad A dost! na Stream.cz. Piškoty totiž po přesunu výroby změnily tvar či barvu. Výrobce mírně změnil složení a nutriční hodnoty.

Firma se bránila, že receptura zůstala stejná, jen se změnila metodika výpočtu hodnot. Inspekce následně nařídila výrobci, aby zajistil označení země původu na obalech všech cukrovinek, které se nevyrábějí v Česku.

Výměna šéfa

Zisk české pobočky předního světového výrobce cukrovinek Nestlé loni meziročně stoupl o 4,5 procenta na 604 milionů korun. Tržby vzrostly o 8,5 procenta na 11,4 miliardy korun.

Továrny v olomouckém závodu Zora, závodu Sfinx v Holešově a v provozu Tivall v Krpce loni vyrobily 69 115 tun cukrovinek a chlazených potravin za zhruba 6,3 miliardy korun, zhruba polovina šla na export, připomněla agentura ČTK.

Nestlé Česko a Slovensko rovněž po desetiletí oznámilo změnu generálního ředitele. Současný, Dán Toren Emborg, se od října střídá na pozici se skandinávským šéfem, Nizozemcem Michielem Kernkampem.

Kromě Lentilek vyrábí společnost potraviny Maggi, kávu a nápoje Nescafé, Caro nebo Granko, kojeneckou výživu Nestlé a Beba i krmivo pro domácí mazlíčky Purina, Friskies nebo Felix.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo financí poprvé povede žena, exšéfka centrální banky Yellenová

Americký Senát schválil Janet Yellenovou do funkce ministryně financí v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena. Bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) bude první ženou, která resort financí za 232 let jeho existence povede, připomněla agentura AP. Senátní výbor pro zahraniční vztahy též schválil nominaci Antonyho Blinkena do pozice šéfa americké diplomacie.

Podle agentury AP se pro Yellenovou ve 100členném Senátu vyslovilo 84 senátorů, 15 bylo proti. Očekává se, že bude hrát klíčovou roli ve schválení Bidenova stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Návrh naráží na tvrdý odpor republikánů, kterým se zdá příliš vysoký.

Zdroj: ČTK
Další zprávy