Dovolená v cizině vyjde levněji než vloni. Díky kurzu

Petr Kučera Petr Kučera
12. 4. 2011 13:45
Koruna sice posílila, ale za dopravu zaplatíme víc
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Ať už si letos vyberete dovolenou v Evropě nebo exotických zemích, koupíte si tam za jednu korunu více než vloni. Alespoň podle porovnání současných kurzů s loňskými.

"Kurz koruny sice nepředstavuje veškeré náklady na dovolenou, ale pokud si Češi nakoupí cizí měnu už nyní, oproti loňsku mohou výrazně uspořit," zdůrazňuje analytik Tomáš Volf ze společnosti Citfin, která aktuální porovnání připravila.

Výsledná úspora však nebude tak výrazná, zejména kvůli výrazně vyšším cenám ropy. Oproti loňsku se prodraží jak letecká, tak silniční doprava.

"Cena ropy se před rokem pohybovala kolem 85 dolarů za barel, nyní jsme těsně pod 125 dolary," připomíná Volf.

Následující porovnání se týká výhradně kurzů měn, nikoliv cen zboží a služeb v jednotlivých zemích nebo zájezdů.

Absolutním hitem může být Egypt

Absolutním letošním hitem v dovolených by se podle Volfa mohl stát Egypt. Nákup egyptské libry je totiž o 17 procent levnější než loni.

"Za uvažování stojí také Tunisko a USA," upřesňuje analytik. Tradičně oblíbené Chorvatsko je sice také levnější, ale pouze o čtyři procenta.

Pobyt v zemích platících eurem bude - až na zmíněné ceny pohonných hmot - zřejmě cenově velmi podobný jako v roce 2010. Loni jsme kupovali euro za 25,15 korun, letos za 24,435 korun.

O třináct procent levnější je také seychelská rupie, téměř o desetinu pak maledivská rupie nebo kubánský peso.

Fotogalerie: Padesátikoruna skončila. Pamatujete, čím se platilo dřív?

 

Právě se děje

před 38 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
Další zprávy