Dovolená v cizině vyjde levněji než vloni. Díky kurzu

Petr Kučera Petr Kučera
12. 4. 2011 13:45
Koruna sice posílila, ale za dopravu zaplatíme víc
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Ať už si letos vyberete dovolenou v Evropě nebo exotických zemích, koupíte si tam za jednu korunu více než vloni. Alespoň podle porovnání současných kurzů s loňskými.

"Kurz koruny sice nepředstavuje veškeré náklady na dovolenou, ale pokud si Češi nakoupí cizí měnu už nyní, oproti loňsku mohou výrazně uspořit," zdůrazňuje analytik Tomáš Volf ze společnosti Citfin, která aktuální porovnání připravila.

Výsledná úspora však nebude tak výrazná, zejména kvůli výrazně vyšším cenám ropy. Oproti loňsku se prodraží jak letecká, tak silniční doprava.

"Cena ropy se před rokem pohybovala kolem 85 dolarů za barel, nyní jsme těsně pod 125 dolary," připomíná Volf.

Následující porovnání se týká výhradně kurzů měn, nikoliv cen zboží a služeb v jednotlivých zemích nebo zájezdů.

Absolutním hitem může být Egypt

Absolutním letošním hitem v dovolených by se podle Volfa mohl stát Egypt. Nákup egyptské libry je totiž o 17 procent levnější než loni.

"Za uvažování stojí také Tunisko a USA," upřesňuje analytik. Tradičně oblíbené Chorvatsko je sice také levnější, ale pouze o čtyři procenta.

Pobyt v zemích platících eurem bude - až na zmíněné ceny pohonných hmot - zřejmě cenově velmi podobný jako v roce 2010. Loni jsme kupovali euro za 25,15 korun, letos za 24,435 korun.

O třináct procent levnější je také seychelská rupie, téměř o desetinu pak maledivská rupie nebo kubánský peso.

Fotogalerie: Padesátikoruna skončila. Pamatujete, čím se platilo dřív?

 

Právě se děje

teď

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy