Ceny opět začaly růst, inflace dosáhla 1,4 procenta

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
9. 1. 2014 9:14
Listopadová intervence ČNB pomohla, inflace přesto skončila pod cílem bankéřů.
Foto: Isifa / Thinkstock

Praha - Listopadová intervence České národní banky rozhýbala růst spotřebitelských cen. Inflace za prosinec dosáhla 1,4 procenta, oproti listopadu vzrostla o 0,4 procenta. Ukazují to aktuální data Českého statistického úřadu.

Průměrná inflace za rok 2013 skončila na stejném čísle jako prosincová, tedy na 1,4 procenta. Jde o druhou nejnižší hodnotu v posledních deseti letech, když níže byla jen v roce 2009 (jedno procento). V roce 2012 přitom ceny vyrostly - převážně kvůli růstu snížené sazby DPH - o 3,3 procenta.

Inflace nicméně nadále zůstala pod dvouprocentním inflačním cílem České národní banky.

„Prosincový výsledek je mírně vyšší, než jsme počítali my i trh. Struktura růstu byla shodná s tím, co jsme čekali, když vzrostly zejména ceny potravin (příspěvek 0,3 procentního bodu na meziměsíčním růstu) a v menší míře i ceny pohonných hmot (příspěvek 0,1 p. b.)," říká Václav Franče, analytik Raiffeisenbank.

Analytici už nyní hledí s velkým zájmem k výsledkům za leden. Tuzemská ekonomika se podle některých z nich navzdory zásahu České národní banky ocitne, alespoň nakrátko, v deflaci. "Inflace s velkou pravděpodobností dosáhne v lednu záporné hodnoty," myslí si analytik ČSOB Petr Dufek.

Do záporných hodnot inflaci na začátku roku podle něj dostane především cena elektřiny, která má v průměru klesnout zhruba o deset procent. "Byli jsme zvyklí, že nám elektřina přidávala na inflaci 0,5 procentního bodu, nyní jej ubere, což je rozdíl celého procentního bodu," vysvětluje Dufek.

Jak navíc připomněl David Marek, ekonom Patria Finance, příští rok se nebude opakovat zvyšování sazeb daně z přidané hodnoty, které na začátku roku 2013 rostly o jeden procentní bod.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy