Blíží se další slevy, elektronika zlevní až o polovinu

ČTK ČTK
30. 12. 2009 9:02
Obchody jsou přeplněné zbožím, prodají ho i pod nákupní cenou
Foto: Jan Langer

Praha - Na začátku ledna odstartují sezonní výprodeje další tuzemští obchodníci, například ceny spotřební elektroniky klesnou v některých specializovaných prodejnách až o polovinu. Zimní slevy letos první hypermarkety zahájily už na začátku prosince, aby v době hospodářské krize přiměly Čechy k útratám.

Velký novoroční výprodej v pondělí 4. ledna zahájí 195 elektroprodejen Euronics, které zlevní zboží až o 50 procent. Výprodej se bude týkat zejména LCD a plazmových televizorů. Například LCD televizor Samsung s úhlopříčkou 82 centimetrů bude ve výprodeji stát 8888 korun, zatímco před Vánoci se prodával téměř za 14 tisíc korun

Foto: MasterCard
Čtěte také:
Chcete vrátit vánoční dárek? Víme, na co máte nárok
Nákupní nechuť Čechů se přelila ve slídění po slevách
Protiútok hypermarketů. Tlačí se do malých měst

"Cílem je, aby se z prodejen prodala většina zboží a to i za jakoukoliv cenu. Výprodeje budou silnější, než by si obchodníci přáli, ale bohužel jiná možnost neexistuje," vysvětluje výkonný ředitel Euronics David Beneš.

Slevovou akci v sobotu 2. ledna zahájí také 54 prodejen se zahradní technikou a bazény Mountfield. Lidé v nich budou moci získat slevy v rozmezí 12 až 100 procent.

Na začátku ledna pak odstartují další vlnu slev obchody Albert. "Bude se jednat o slevy na oblečení, boty, zimní doplňky, hračky či drobné domácí a elektronické spotřebiče. Výše slev bude dosahovat až několik desítek procent," uvedl mluvčí supermarketů a hypermarketů Albert Lukáš Hora.

Povánoční slevy tento týden spustila síť elektroprodejen Electro World či konkurenční Nay. "Zlevnili jsme zboží napříč všemi druhy kvalitního elektra. Zákazníci u nás tak mohou nakoupit, co potřebují, i za polovinu původní ceny," sdělil komerční ředitel obchodního řetězce Electro World Jan Gažovský.

Čtěte také

Nákup, výprodej

Na tuzemský trh se spotřební elektronikou letos podle Beneše tvrdě dopadla hospodářské krize, kvůli které Češi méně utrácejí. "Ve druhé polovině letošního roku došlo ke zpomalení poptávky, respektive k propadu trhu téměř o 20 procent v oblasti elektra. I přes úspěšné prodeje v prosinci jsou obchody v současné době přeplněny zbožím a nezbývá, než ho prodat hluboko pod nákupní cenou. Ihned zkraje roku totiž budou od výrobců přicházet nové modely," podotkl Beneš.

Obchodníci, kteří zahájili výprodeje již dříve, si zájem Čechů o slevy pochvalují. "Zákazníci se po odeznění vánoční nákupní horečky začali do obchodů vracet hned 26. prosince a míří především za zlevněným oblečením, dále mají zájem o výprodej hraček a také vánočních dekorací a balicích papírů a dalšího vánočního zboží," řekla mluvčí Tesco Stores ČR Jana Háková.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
Další zprávy