Naivita, hloupost, podvody. I tak se obchoduje s akciemi

Jan Gazdík Jan Gazdík
10. 4. 2014 6:00
Příběhy lidí, kteří přišli častými a neprůhlednými transakcemi s akciemi o statisíce korun. Teď žalují firmu, která s cennými papíry obchoduje.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Na první pohled jde o skvělý způsob, jak rychle a snadno zbohatnout. Realita sofistikovaných - a ne vždy korektních - nabídek firem obchodujících s cennými papíry ale může vypadat jinak.

Zkušenost ředitele střední soukromé školy GASMO Oldřicha Mrkývky je z žalob na firmu, od níž nakoupil akcie za bezmála čtyři miliony korun, víc než poučná: "V životě mě ještě nikdo tak hanebně nenapálil, nepodvedl a neponížil jako společnost Atlantik finanční trhy," říká.

Oldřich Mrkývka s advokátkou Martinou Váchovou
Oldřich Mrkývka s advokátkou Martinou Váchovou | Foto: Jan Gazdík

Když se na něj před lety obrátil investiční poradce - zprostředkovatel služeb této firmy - s otázkou, zda si nechce rychle a poměrně snadno vydělat, kategoricky ho odmítl s tím, že už jednou naletěl. "Jenomže ten chlapík otravoval tak dlouho, až mě ukecal. Dnes se na jeho chování dívám jako na profesionální zpracování naivního amatéra, jenž byl při penězích a o obchodech s akciemi nevěděl vůbec nic. Stejně jako stovky dalších důvěřivců."

Zprostředkovateli služeb tehdy svěřil milion korun, aby za ně výhodně nakoupil cenné papíry. "K mé radosti jsem obratem vydělal přes padesát tisíc. Makléř si tak získal moji důvěru a já - v podstatě proti vůli rodiny - nakoupil další cenné papíry," popisuje začátky svých obchodů na akciové burze Oldřich Mrkývka.

Když ale chtěl po nějakém čase s obchodováním skončit, protože v tom přestával vidět smysl a na transakcích jen prodělával, zprostředkovatel služeb Atlantiku ho znovu přemluvil, tentokrát k desetimilionové půjčce od své firmy, aby prý mohl opravdu výhodně nakoupit další akcie, protože teď "je to tutovka". "A já ho, bohužel, znovu poslechl, což si nikdy nepřestanu vyčítat," svěřuje se Mrkývka.

Od té chvíle se ocitl v kolotoči, z něhož už nebylo možné - alespoň bez citelných finančních ztrát - vystoupit.

Přišel o miliony a ještě bude doplácet?

Mrkývka obchodoval s akciemi na pokyny zprostředkovatel služeb přes Atlantik tak, že o všechny nakonec přišel, a navíc firmě dluží 290 000 korun.

Cílem co nejčetnějších nákupů a prodejů akcií, k nimž Mrkývku zprostředkovatel služeb Atlantiku pobízel, jsou totiž podle některých ekonomů nemalé zisky investičních společností. "Z každého nákupu a prodeje akcií jim připadá jedno procento z obchodované částky. Například z deseti milionů tak těmto firmám při četných transakcích na poplatcích připadne kolem šesti milionů, na rozdíl od prodělku klienta. Čím častěji s vašimi akciemi investiční společnosti obchodují, tím větší mají příjmy. Vždy ale na váš účet," vysvětluje předseda Unie subjektů ochrany spotřebitelů a investorů Pavel Kočalka.

Svá tvrzení o způsobených škodách opírá o znalecké posudky Vysoké školy ekonomické.

Předseda Unie subjektů ochrany spotřebitelů a investorů Pavel Kočalka
Předseda Unie subjektů ochrany spotřebitelů a investorů Pavel Kočalka | Foto: Jan Gazdík

Oldřich Mrkývka proto Atlantik zažaloval kvůli porušení povinností obchodníka s cennými papíry a soudně se domáhá náhrady škody. "Atlantik hrubě porušil smluvní dokumentaci, kterou navíc jeho makléř zfalšoval," říká Mrkývkova advokátka Martina Váchová. Smlouva mezi Atlantikem a Mrkývkou byla podle ní nastavena tak, že firma mu nesměla poskytovat žádnou půjčku. A poskytla ji podle Pavla Kočalky jen kvůli poplatkům za nákup a prodej Mrkývkových akcií.

Jenomže s nimi obchodovala tak dlouho a hlavně často, až ho o všechny připravila.

Stáhni žalobu, nemáš šanci!

O statisíce přišla častými a neprůhlednými nákupy či prodejem akcií i klientka společnosti Atlantik, která nechtěla být jmenována, ale jejíž identitu redakce zná. Poplatky za transakce pohltily celých třiaosmdesát procent jejího vkladu. Špatnými obchody přišla přitom "jen" o sedmnáct procent svých investic. Klientka proto - stejně jako Oldřich Mrkývka - společnost Atlantik žaluje. V jejím případě by pak soud mohl podle pražské advokátky Dagmar Raupachové přihlédnout i k tomu, že lidé z Atlantiku vyvíjeli na poškozenou nátlak, aby již podanou žalobu stáhla s tím, že spor stejně prohraje a bude platit další poplatky a náhrady za soudní líčení.

"Naléhali, abych od žaloby ustoupila, že jsem prý bez šance. To mě ale špatně odhadli," sdělila Aktuálně.cz klientka.

"Je to na hraně vydírání. Pokud to tedy paní XXX oznámí při přelíčení soudu, mohl by to chápat jako nepřípustný nátlak a podle toho se i rozhodnout," analyzuje chování lidí z Atlantiku advokátka Dagmar Raupachová.

Mluvčí společnosti Atlantik Monika Veselá ujišťuje, že Atlantik se zmíněnými soudními spory zabývá. "Nicméně se nedomníváme, že by klienty nějakým způsobem poškodil. V obou těchto případech mohlo dojít k pochybení investičního zprostředkovatele (makléře - pozn. red.), jenž klientům poskytoval investiční poradenství. Atlantik poté jen realizoval pokyny klientů a při této činnosti nijak nepochybil. Vzhledem k probíhajícím soudním sporům nelze spory blíže komentovat," omlouvá se Monika Veselá.

Podle ní společnost Atlantik zvažuje, že na tuto osobu podá žalobu za poškození dobrého jména.

Šéf Unie subjektů ochrany spotřebitelů a investorů Pavel Kočalka přesto namítá, že Atlantik je odpovědný za výsledek svého finančního projektu, stejně jako developer za dům, který prodává - byť se na jeho stavbě podílelo více firem. "Je naprosto nemyslitelné, aby na konci obchodování, kdy klient zůstane bez peněz, byl za viníka označen jen makléř-zprostředkovatel. Zatímco obchodník (v tomto případě společnost Atlantik), který celou akci zorganizoval a smluvně připravil, má vyváznout s čistým štítem?"

Unie subjektů ochrany spotřebitelů a investorů už v obdobných případech podala na investiční společnosti 80 žalob. "A další dvě stovky žalob připravujeme," dodává předseda Unie ochrany spotřebitelů a investorů Pavel Kočalka.

Investiční společnosti získaly podle údajů Unie subjektů ochrany spotřebitelů a investorů v posledních 10 letech 50 000 klientů, z nichž ovšem pětadevadesát procent prodělalo. Předseda Kočalka odhaduje škody klientů na 50 miliard korun. Investiční společnosti měly naopak podle něj zisk kolem 60 miliard.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

AC Milán vydřel remízu 1:1 s Udine a na Inter ztrácí tři body

Fotbalisté AC Milán ve 25. kole italské ligy doma zachránili remízu 1:1 s Udine až díky gólu z penalty ze sedmé minuty nastavení. "Rossoneri" z druhého místa neúplné tabulky ztrácejí tři body na městského rivala Inter, ale lídři Serie A mají k dobru čtvrteční utkání v Parmě.

AC Milán se bez zraněného kanonýra Zlatana Ibrahimovice trápil a na San Siru se v 68. minutě jako první prosadil Rodrigo Becao. Hosté z Udine dlouho sahali po nečekané výhře, ale v nastavení Jens Stryger Larsen zahrál v šestnáctce rukou a spolehlivý exekutor AC Franck Kessié z penalty nezaváhal.

Záložník Antonín Barák přispěl k vítězství Hellasu Verona 3:0 na stadionu Beneventa. Za hosty se v první půli prosadil Davide Faraoni a vlastní branku si vstřelil Daam Foulon. Po změně stran zvýšil Kevin Lasagna. Hellas poskočil na osmé místo.

Další český reprezentant Jakub Jankto odehrál za Sampdorii závěrečnou půlhodinu při venkovní remíze 1:1 s městským rivalem FC Janov. Gólfový účet derby v 52. minutě otevřel Davide Zappacosta, v 77. minutě odpověděl další obránce Lorenzo Tonelli. Sampdoria zůstala desátá a tři kola čeká na plný bodový zisk.

Italská fotbalová liga - 25. kolo:

Sassuolo - Neapol 3:3 (34. vlastní Maksimovič, 45.+1 Berardi z pen., 90.+5 Caputo - 38. Zieliňski, 72. Di Lorenzo, 90. Insigne z pen.), AC Milán - Udine 1:1 (90.+7 Kessié z pen. - 68. Rodrigo Becao), Benevento - Hellas Verona 0:3 (25 Faraoni, 34. vlastní Foulon, 50. Lasagna), Bergamo - Crotone 5:1 (12. Gosens, 48. Palomino, 50. Muriel, 58. Iličič, 85. Mirančuk - 23. Simy), Cagliari - Boloňa 1:0 (19. Rugani), FC Janov - Sampdoria Janov 1:1 (52. Zappacosta - 77. Tonelli), Fiorentina - AS Řím 1:2 (60. vlastní Spinazzola - 49. Spinazzola, 88. Diawara).

Tabulka:

1. Inter Milán 24 17 5 2 60:24 56
2. AC Milán 25 16 5 4 48:30 53
3. Bergamo 25 14 7 4 60:32 49
4. Juventus Turín 24 14 7 3 48:20 49
5. AS Řím 25 14 5 6 50:38 47
6. Neapol 24 14 2 8 52:28 44
7. Lazio Řím 24 13 4 7 38:32 43
8. Hellas Verona 25 10 8 7 34:27 38
9. Sassuolo 24 9 9 6 40:37 36
10. Sampdoria Janov 25 9 4 12 34:37 31
11. Udine 25 7 8 10 27:34 29
12. Boloňa 25 7 7 11 32:38 28
13. FC Janov 25 6 9 10 27:37 27
14. Fiorentina 25 6 7 12 26:38 25
15. Spezia 25 6 7 12 32:46 25
16. Benevento 25 6 7 12 25:47 25
17. Cagliari 25 5 6 14 27:41 21
18. FC Turín 23 3 11 9 33:41 20
19. Parma 24 2 9 13 19:47 15
20. Crotone 25 3 3 19 24:62 12
před 3 hodinami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Další zprávy