Na porodné letos dosáhne více rodin, zvyšuje se limit

Petr Kučera Petr Kučera
7. 1. 2012 14:27
Od ledna stouply hodnoty životního minima, které jsou pro nárok rozhodující
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Město Jihlava

Praha - Na porodné letos dosáhne více rodin než vloni. Zvyšují se totiž hodnoty takzvaného životního minima, které jsou pro nárok na tuto státní dávku rozhodující.

Na porodné mají od loňského roku nárok jen rodiny, jejichž čistý příjem je menší než 2,4 násobek životního minima. Dostanou jej pouze na první dítě, nikoliv už na další v pořadí.

Matka a otec žijící ve společné domácnosti (bez dalších osob kromě narozeného dítěte) vloni dostali porodné jen tehdy, jestliže jejich měsíční čistý příjem nepřesáhl 16 992 korun měsíčně. Od letošního ledna se hranice zvýšila na 18 504 korun.

Čtěte také

U matky-samoživitelky se loňská hranice čistého příjmu 10 752 korun měsíčně zvyšuje o tisícovku na 11 712 korun.

Do limitu příjmů (z předchozího kalendářního čtvrtletí) se přitom počítají nejen výdělky ze zaměstnání nebo podnikání (čisté, tj. po zaplacení daní a pojistného), ale také sociální dávky, podpora v nezaměstnanosti či třeba důchody.

Samotná výše porodného zůstává na 13 tisících, při dvojčatech (či více současně narozených dětech) činí 19 500 korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy