Na porodné letos dosáhne více rodin, zvyšuje se limit

Petr Kučera Petr Kučera
7. 1. 2012 14:27
Od ledna stouply hodnoty životního minima, které jsou pro nárok rozhodující
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Město Jihlava

Praha - Na porodné letos dosáhne více rodin než vloni. Zvyšují se totiž hodnoty takzvaného životního minima, které jsou pro nárok na tuto státní dávku rozhodující.

Na porodné mají od loňského roku nárok jen rodiny, jejichž čistý příjem je menší než 2,4 násobek životního minima. Dostanou jej pouze na první dítě, nikoliv už na další v pořadí.

Matka a otec žijící ve společné domácnosti (bez dalších osob kromě narozeného dítěte) vloni dostali porodné jen tehdy, jestliže jejich měsíční čistý příjem nepřesáhl 16 992 korun měsíčně. Od letošního ledna se hranice zvýšila na 18 504 korun.

Čtěte také

U matky-samoživitelky se loňská hranice čistého příjmu 10 752 korun měsíčně zvyšuje o tisícovku na 11 712 korun.

Do limitu příjmů (z předchozího kalendářního čtvrtletí) se přitom počítají nejen výdělky ze zaměstnání nebo podnikání (čisté, tj. po zaplacení daní a pojistného), ale také sociální dávky, podpora v nezaměstnanosti či třeba důchody.

Samotná výše porodného zůstává na 13 tisících, při dvojčatech (či více současně narozených dětech) činí 19 500 korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy