Musí UniCredit odškodnit klienty za nefunkční služby? Újmu je potřeba prokázat, radí expert

Iva Špačková Iva Špačková, Jaroslav Krejčí
12. 10. 2017 7:12
UniCredit Bank se po plánované víkendové odstávce tři dny nedařilo zprovoznit internetové bankovnictví. Klienti se zlobí a ptají se, zda jim banka zaplatí škody vzniklé kvůli opožděným platbám.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zákazníci UniCredit Bank se zlobí. Od začátku týdne se potýkali s výpadky internetového bankovnictví. Někteří z nich tak například nemohli odeslat pravidelné platby třeba za nájem nebo energie.

Třídenní výpadek služeb navazující na dvoudenní odstávku dosud neřešila v Česku žádná banka. Mnozí klienti přemýšlejí o tom, zda jim banka zaplatí kompenzace za způsobené problémy.

"Takže to pořád nefunguje? Já kvůli vám budu neplatič? Kdo mi zaplatí vzniklé penále za neuhrazenou platbu, protože vaší neschopností peníze neodešly?" ptá se například Hana Anna Pavlíková na facebookovém profilu banky.

UniCredit se ji snaží utěšit odpovědí, že "veškeré platby, trvalé, i zadané během výpadku, budou zaúčtovány". K naběhlému penále za zpožděnou platbu a případné kompenzaci se však na Facebooku banka nevyjadřuje. Neodpověděla ani na dotaz zaslaný on-line deníkem Aktuálně.cz.

Úřad finančního arbitra, který řeší spory klientů s finančními institucemi, upozorňuje, že škodu je nejprve nutné prokázat.

"V případě, že banka porušila některou svou povinnost vyplývající ze zákona nebo ze smluvních ujednání a v důsledku tohoto porušení povinnosti došlo ke vzniku škody (vznik škody a její konkrétní výši je vždy třeba prokázat), poškození klienti se mají s výzvou k její náhradě obrátit přímo na banku, která škodu způsobila," říká finanční arbitryně Monika Nedelková.

Teprve v okamžiku, kdy by banka výzvu k nápravě uspokojivě nevyřešila, se mohou klienti obrátit na finančního arbitra.

UniCredit Bank ve svých obchodních podmínkách píše, že pokud nestanoví zákon či konkrétní smlouva jinak, banka odpovídá pouze za škodu, kterou způsobila úmyslně nebo z hrubé nedbalosti. 

Majitel portálu Bankovnípoplatky.com Patrik Nacher se pozastavuje nad tím, proč je v podmínkách slovo "úmyslně", protože si lze jen těžko představit, že by banka chtěla poškodit své klienty. Problém je také v sousloví "hrubá nedbalost", která staví klienty do obtížné pozice dokazování, co už je hrubé a co jen určité pochybení.

Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest, má ale jasno. Pokud jde o již zadané platby, je banka podle zákona o platebním styku povinna provést platební transakce ve stanovených lhůtách. Platba tak musí být na účet příjemce připsána nejpozději jeden pracovní den po datu splatnosti.

"Pokud tak neučiní, neprovedla platební transakci správně a klient má možnost dovolávat se náhrady škody, neboť banka porušila svou zákonnou povinnost," říká Zelený. Právo na náhradu škody je podle něj nutné uplatnit ihned poté, co klient zjistil, že platební transakce byla provedena nesprávně.

Zákazníci banky podle něj mohou žádat odškodné i v jiných případech, než je nepřipsání odeslané platby včas na účet příjemce. "Pokud banka porušila svou smluvní povinnost (například nefunkční internetové bankovnictví), mohou se její klienti, kteří jsou v postavení slabší strany, rovněž domáhat náhrady škody i za porušení této povinnosti," dodává právník dTestu.

Také Zelený potvrzuje, že pokud nebude banka žádost o náhradu škody akceptovat, mohou se spotřebitelé domáhat svého práva u finančního arbitra.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy