Milostivé léto se blíží. Největší oddlužovací akci dál komplikují pojišťovny

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 25. 10. 2021 15:45
Ve čtvrtek 28. října startuje takzvané milostivé léto. Největší oddlužovací akci ovšem nadále narušuje spor mezi autory předlohy a zdravotními pojišťovnami. Ty tvrdí, že se jich oddlužovací akce netýká a musí vymáhat kromě jistiny i penále. Rozhodnout mají podle nich exekutoři, ti to však odmítají. Poslanci uvedli, že pokud pojišťovny neustoupí, budou zákon rychle novelizovat a akci prodlouží.
Foto: Economia

Takzvané milostivé léto je součástí novely exekučního řádu, která začala platit letos v červenci. Nabízí lidem v exekuci zbavit se natrvalo dluhů u státu, krajů, obcí a u firem, kde mají většinu jejich příspěvkové organizace.

Stačí, aby v termínu od 28. října do 28. ledna dlužník zaplatil jistinu, tedy původní dluh a k tomu 908 korun jako odměnu exekutorovi. Ostatní části dluhu jako třeba úročené penále z prodlení, kterým se říká příslušenství, mu budou odpuštěny.

Typicky jde o dluhy na obecním nájmu, za jízdu načerno, za koncesionářské poplatky, u nemocnic, u ČEZ nebo právě u zdravotních pojišťoven. Jenže ty tvrdí, že pro ně tato podoba milostivého léta neplatí, že se řídí zákonem o veřejném zdravotním pojištění, a že musí do jistiny započítat i penále.

Tím se částka, kterou musí dlužník splatit, výrazně navýší. Řada lidí tak na milostivé léto nedosáhne, nebude mít totiž dostatek peněz na jednorázové zaplacení. 

Největší zdravotní pojišťovna VZP v tiskovém prohlášení uvedla, že v neprospěch milostivého léta hovoří dosavadní judikatura vztahující se ke zdravotnímu pojištění, kdy soudy posuzují penále jako samostatnou pohledávku ze zdravotního pojištění. "Nejednoznačný výklad zákona, a tím nejasný postup vystavuje pojišťovnu riziku zpětných sankcí, spojenému s následnou rozdílnou interpretací zákona," uvedla pojišťovna. 

Stejný postoj zaujaly i další zdravotní pojišťovny. Definitivní stanovisko k milostivému létu měla sdělit právě v pondělí 25. října dopoledne Správní rada VZP. Předkladatelé právní úpravy, poslanci Marek Výborný (KDU-ČSL) a Patrik Nacher (ANO) doufali, že spor o výklad zákona skončí a pojišťovna nebude penále počítat do jistiny stejně jako ostatní věřitelé.

Správní rada ovšem odmítla největší oddlužovací akci v historii země projednávat.

Uvedla pouze, že čeká na stanovisko ministerstva spravedlnosti o případném odpouštění penále v milostivém létě. Měla by ho mít v příštích dnech. 

Jen VZP eviduje nyní zhruba 230 tisíc exekučních dlužníků, z toho dluh na pojistném činí zhruba 13 miliard korun, dalších 16 miliard korun připadá na příslušenství.

Původně chtěly pojišťovny apelovat na smluvní exekutory, aby klienti uhradili u zdravotního pojištění pouze dluh na pojistném a bylo upuštěno od vymáhání penále. Exekutorská komora to ovšem odmítla s tím, že to dělat nemůže. 

"Už v minulosti komora jasně deklarovala, že nemá nic proti instrumentu
milostivého léta, vadí jí ale nesystémovost řešení. O tom, jak ohledně
penále postupovat, musejí rozhodnout zdravotní pojišťovny a případně soudy. Takové rozhodnutí nepřísluší exekutorům a není možné na ně tuto roli přenášet," uvedl šéf exekutorské komory Jan Mlynarčík.

Milostivé léto exekutorská komora kritizovala už v době schvalování v Poslanecké sněmovně. Navíc si stěžuje na nízké odměny exekutorů. Podle ní totiž 908 korun, které má dlužník exekutory zaplatit, nestačí na pokrytí nákladů. Částku odhadla na zhruba 4 tisíc korun na jednu exekuci. 

Poslanci Marek Výborný a Patrik Nacher jsou postojem VZP překvapeni. Podle nich by započítáním penále do jistiny ztratilo milostivé léto svůj původní význam - tedy aby veřejnoprávní instituce šly příkladem a pomohly z bezvýchodné situace mnoha lidem. Podle nich musí být i u zdravotního pojištění penále součástí příslušenství, a tedy v rámci akce dlužníkům odpuštěno.

"Ještě budeme na VZP tlačit a pokud se to nepovede, jsme případně rozhodnuti milostivé léto po ustanovení nové sněmovny rychle novelizovat tak, aby tam bylo explicitně uvedeno, že penále a cokoliv dalšího je příslušenstvím dluhu a jistina je pouze původní dluh samotný. V případě novelizace bychom také termín milostivého léta speciálně na dluhy u pojišťoven prodloužili například na půl roku," uvedl Marek Výborný.

V současné době je v Česku přes 700 tisíc dlužníků, kteří mají 4,3 milionu exekucí.

 

Právě se děje

Další zprávy