Koupit byt na hypotéku začíná být složitější. Od dubna platí další omezení

Ekonomika Olga Skalková Janis Aliapulios Ekonomika, Olga Skalková, Janis Aliapulios
Aktualizováno 28. 3. 2017 12:00
Banky musí od začátku dubna výrazně omezit poskytování hypoték na 80 a více procent hodnoty nemovitosti. Kvůli novému pravidlu, které prosazuje Česká národní banka, tak nebudou moci uspokojit všechny zájemce. Regulátor trhu se bojí, že by lidé mohli mít v budoucnu problémy se splácením, což by mohlo ohrozit i samotné banky.
Naspořte si ještě víc. (ilustrační foto)
Naspořte si ještě víc. (ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Nejvyšší změna za celé období fungování hypotečního trhu. Tak označuje šéf Hypoteční banky Jan Sadil omezení, k němuž na celém tuzemském trhu dojde od letošního dubna. Banky začnou po zájemcích o hypoteční úvěr požadovat, aby na byt nebo dům měli naspořeno daleko víc peněz než dosud.

Už od loňského října požaduje Česká národní banka po jednotlivých bankách, aby nenabízely stoprocentní hypotéky − tedy takové, kdy si člověk všechny peníze půjčil a neměl naspořeno nic. Od dubna klesne strop pro maximální výši hypotéky z 95 na 90 procent hodnoty nemovitosti.

Bez jakéhokoliv omezení však budou banky od dubna smět půjčovat těm lidem, kteří si chtějí půjčit na maximálně 80 procent ceny bytu či domu. Šance ostatních zájemců se razantně sníží. Úvěry nad čtyři pětiny hodnoty nemovitosti totiž budou moci v každé bance tvořit pouze 15 procent peněz určených na nové hypotéky. Dosud jsou přitom takových úvěrů dvě pětiny.

ČNB zpřísňuje pravidla, protože má obavy z takzvaného přehřátí trhu. Hypotéky v posledních letech rekordně zlevnily, díky čemuž si nové bydlení pořídilo historicky nejvíc lidí. Regulátor trhu se bojí, že pokud by se v budoucnu například zvýšila nezaměstnanost, poklesly mzdy a zároveň se zvýšily úrokové sazby, mnoho lidí by začalo mít problém úvěry splácet. To by ohrozilo i samotné banky, které lidem peníze půjčily.

Čtěte více v dnešních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy