Kolik zaplatíte za euro? Příhodný čas na nákup je právě teď

Tereza Holanová Tereza Holanová
Aktualizováno 12. 6. 2015 15:21
Online rozhovor: Je správný čas koupit si eura na dovolenou? A hrozí ještě intervence České národní banky?
Kolik zaplatíte za euro? Ptejte se analytika na kurz koruny
Rozhovor skončil
Přečíst si rozhovor

Online rozhovor - Dobrá čísla o růstu české ekonomiky se projevila i na kurzu koruny k euru. Euro se ve čtvrtek na finančním trhu obchodovalo za 27,25 koruny, což je nejméně od března, dnes se pohybuje kolem 27,3 koruny. Ve směnárnách je euro k dostání většinou v rozmezí od 27,5 do 27,9 koruny.

Levnější už přitom pravděpodobně nebude. "Euro může být levnější již spíše jen o haléře. Radit vám přímo nemohu, ale současný kurz na nákup eura je více než příznivý," řekl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz.

Ten připomíná, že pod 27 korun euro vzhledem k intervenčnímu režimu České národní banky zlevnit nemůže. Cena 27 až 27,20 nebo 27,30 koruny za euro je podle něj "nárazníkovým pásmem". Pokud by se kurz pohyboval v této oblasti, může centrální banka zasáhnout slovně. "Naopak k oslabení směrem k 28 korunám za euro nemá nyní díky slušným číslům z domácí ekonomiky důvod," doplňuje analytik.

Na cenu eura by podle něj neměl zásadní vliv ani možný bankrot Řecka. K tomu může dojít již koncem června, pokud tamní vláda nesplatí Mezinárodnímu měnovému fondu dlužných 1,6 miliardy eur. Vůči dolaru by euro v prvních dvou týdnech pravděpodobně oslabilo. Následně by ale díky tomu, že se eurozóna zbavila slabého článku, naopak posílilo, věří Novák.

Kolik zaplatíte za euro? Ptejte se analytika na kurz koruny

Rozhovor skončil
12. 6. 2015
Ptá se: Vítek

Jaký očekáváte vliv bankrotu Řecka na kurz USD/EUR?
Děkuji, V.

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den. Pravděpodobnost bankrotu Řecka je v současnosti určitě větší než letech 2010 až 2012. A de facto je možný už v příštím týdnu. Co se týče dopadu na EURUSD, tak si myslím, že nikdo pořádně neví, jak by euro zareagovalo. Jedinou jistotou by byla vysoká volatilita, tj. velké pohyby oběma směry. Já pro sebe pracuji s následujícím scénářem, která má tři časové horizonty (1 – 2 týdny, 2 týdny až 3 měsíce a 3 měsíce +). V nejkratším horizontu předpokládám oslabení EUR. V horizontu 2 týdny až cca 3 měsíce naopak posilování EUR, protože se eurozóna zbaví slabého článku. V delším období nevím, hodně by záleželo na vývoji v dalších zemích, především ve Španělsku, kde jsou na konci letošního roku parlamentní volby a v případě, že by tam vyhrála strana Podemos a byla stejně neústupná jako v Řecku Syriza, mohlo by to mít pro euro i eurozónu daleko závažnější následky než Řecko.

12. 6. 2015
Ptá se: Martin

Dobrý den.
Zajímalo by mě jak je to s chorvatskou kunou.
Ta je asi vázaná na euro i dolar.Ale žádný pohyb tam není ani na horu a ani dolů.Proč?Neměla by být koruna vúči měnám jako je kuna,leva, forint a zloty,kteří jsou z hlediska DPH na tom hůře daleko tvrdší ? Děkuji.

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den.
Pokud vím, tak kuna je v režimu řízeného měnového kurzu. To konkrétně znamená, že chorvatská centrální banka intervenuje tak, aby pohyby kuny k euru byly co nejmenší. Kurzové riziko pro tamní podniky i pro zahraniční investory je tak minimální. Takže máte pravdu, určitá navázanost kuny na euro existuje. Bulharská leva je pro změnu k euru úplně zafixována. V případě, že by ČNB nedržela korunu uměle nad 27 CZK/EUR, tak by koruna byla velmi pravděpodobně vůči Vámi zmíněným měnám zhruba o 3 % až 10 % silnější.

12. 6. 2015
Ptá se: Pavel

Nemělo by být možné trestně stíhat členy bankovní rady za bezdůvodné ožebračování obyvatel nesmyslnou devalvací? Argument, že komunisti v roce 1953 byli ještě horší za dostatečný nepovažuji...

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den.
Ať již jsou názory na intervenci z roku 2013 jakékoliv, tak přirovnání s rokem 1953 bych nedělal. Vnitřní hodnota koruny zůstala i po r. 2013 stále stejná. K zdražení dováženého zboží v podstatě vůbec nedošlo. Když koruna na přelomu let 2008 a 2009 oslabila z 24 na téměř 30 CZK/EUR, tak nikdo tak hlasitě neprotestoval. Intervence ČNB je podle mě příliš medializovaná a trestně stíhat členy bankovní rady nelze, protože na intervenci bohužel/bohudík měli a stále mají právo.

12. 6. 2015
Ptá se: Lada

dobrý den,
nedalo by se k euru přijít nějak výhodněji přes třetí měnu? Že bych koupil nějakou měnu, která je v České republice levná a která má zároveň výhodnější kurz vůči euru? Existuje něco takového?

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den.
Odborně se to, co popisujete, nazývá měnová arbitráž. Díky tomu, že dnes je vše kotováno přes počítače, tak pravděpodobnost arbitráže je pro Vás téměř nulová. V případě, že by však směnárna měla nějakou chybu v softwaru, tak to co popisujete samozřejmě úplně vyloučit nelze. Pokud si pamatuji, tak jeden obchodní řetězec měl nastavený špatný kurz na euro. Když jste zaplatila za zboží v eurech, tak jste dostala v korunách více. Myslím, že na internetu by se to dalo dohledat. Takže závěrem, profitovat můžete nyní již jen v případě selhání softwaru nebo lidské chyby.

12. 6. 2015
Ptá se: František Novák

Kolik zaplatím za euro v r. 2017 a 2018 ?

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den.
Za předpokladu, že ČNB ukončí intervenční režim, tak pravděpodobně méně než 27 CZK. Dlouhodobý rovnovážný kurz je odhadován zhruba na 25 CZK/EUR.

12. 6. 2015
Ptá se: Jaroslav

37 centů za euro byla stanovena kurzová hranice. Kdy může být dosažena a nebylo bylepší ten projekt odložit o padesát let ?

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den.
37 centů – bohužel nevím, co máte přesně na mysli. Co se týče eurozóny, tak současné složení členů eurozóny není příliš šťastné. Základním problémem je různá ekonomická úroveň jednotlivých zemí eurozóny. Když bude chtít např. Slovensko dohnat hospodářsky Německo, tak již to nelze pomocí kurzu, ale jen pomocí růstu produktivity a zvyšování mezd, což je o hodně pomalejší proces. Navíc rychleji rostoucí země potřebuje často i jiné úrokové sazby než země, která roste hospodářsky pomalu a výsledek je, že vznikají nerovnováhy – např. Španělsko a Irsko versus Německo. Takže ano, eurozóna by ideálně měla mít buď menší počet členů nebo by měla fungovat jako fiskální unie.

12. 6. 2015
Ptá se: Ed. Ceil

Jaký je skutečný reálný kurs koruny k euru, když průměrný plat ve Škodovce nedosahuje ani minimální plat v SRN. A produktivita práce je více než srovnatelná a hospodářské výsledky jsou dlouhá léta více než dobré. Jaký by měl být přístupový kurs k euru, aby lidé euro přivítali s otevřenou náručí. ;-)

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den,
záleží, jak je reálný kurz koruny měřen. Nejčastěji je uváděn rovnovážný kurz kolem hladiny 25 CZK/EUR, takže z tohoto pohledu je koruna momentálně podhodnocena. Jinak produktivita práce v Česku je bohužel daleko nižší než v Německu (když to hodně zjednoduším, tak záleží na tom, za kolik prodáte a kolik dostanete zaplaceno, tj. mzdu). Co se týče přijetí eura, tak nejde podle mě ani tak o kurz jako o vztah veřejnosti k evropské integraci.

12. 6. 2015
Ptá se: Honza

Dobrý den, není náhodou životní úroveň Čechů uměle srážena přes kanál kurzu Kč k Euru? Abychom byli zkrátka levná montovna?

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den.
Skutečnost je taková, že české mzdy jsou výrazně nižší než u našich západních sousedů. Rovněž podíl průmyslu na HDP v Česku, jako i v okolních zemích jako SK, PL, HU či RO je výrazně vyšší než v Západní Evropě. Zahraniční firmy přesouvají výrobu do Střední Evropy právě díky nižším mzdám a bohužel samotná výroba nemá tak vysokou přidanou hodnotu jako výzkum či marketing, který zůstává většinou na Západě. Navíc zisky v podobě dividend zase z části tečou zpět na Západ. Tento stav bude ještě nějakou dobu (roky, desetiletí ?) trvat. Dobrou zprávou je, že v delším období bychom se měli k Západu hospodářsky přibližovat, což se do r. 2008 i dělo. A myslím, že to bude v dalších letech, i díky postupně znovu silnější koruně pokračovat. Ale jedná se opravdu o dalších 10 – 20 let.

12. 6. 2015
Ptá se: Bobo

Jak ovlivní zvyšování sazeb v US kurz EURUSD?
Kdy očekáváte navýšení sazeb? Kdy bude ukončeno QE (ECB) v Evropě? díky

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den.
Kurz EURUSD již hodně ovlivnily pouhé spekulace o tom, kdy by Fed mohl začít sazby zvyšovat. Hodně záleží na tom, kdy nyní začne Fed sazby zvyšovat a jak rychle. Letos to podle mě nebude. Osobně si myslím, že euro již si největším oslabením prošlo v závěru loňského a na začátku letošního roku a pokud bude dále oslabovat, tak již zdaleka ne tak rychle. QE - září 2016 oficiálně, dříve ne, později je možné, že ano.

12. 6. 2015
Ptá se: Jan Stehlík

Dobrý den, včera jsem četl, že koruna je nejsilnější k euru od března. Jedu na dovolenou v půlce července, budu kupovat eura za zhruba 20 tisíc korun. Mám ještě čekat?

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den.
Euro může být levnější již spíše jen o haléře. Radit Vám přímo nemohu, ale současný kurz na nákup eura je více než příznivý.

12. 6. 2015
Ptá se: THAJEC

Dobrý den. Jak reálná je hrozba parity vůči dolaru. Je v dlouhodobém horizontu např. přelomu roku 2015, 2016 možné naopak očekávat posun Eura k 1.2 vůči americkému dolaru?

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den.
Paritu vyloučit nelze. Při současné volatilitě na EURUSD, tam teoreticky můžeme být za 3 – 4 týdny. Velmi těžko se toto predikuje. Já osobně očekávám spíše Vámi druhou uvedenou možnost, tj. návrat k 1,20 USD/EUR na přelomu 2015/2016. Ve zkratce důvody, které mě k tomu vedou (Fed odloží zvýšení sazeb na rok 2016, americká ekonomika letos poroste pomaleji, naopak rychlejší než trhem očekávaný růst čekám v eurozóně, navíc se začíná snižovat úrokový diferenciál mezi EZ a USA – mám na mysli například rozdíl mezi výnosem 10letého německého a amerického státního dluhopisu).

12. 6. 2015
Ptá se: jirka ol

jaky bude dle Vaseho odhadu kurz koruny pri vstupu do menove unie,a jeho nejzassi temin prijeti.dekuji

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den.
CZK/EUR při vstupu – pomohu si dlouhodobým rovnovážným kurzem, nyní cca 25 CZK/EUR. Nejzazší termín neexistuje. Nejbližší termín – záleží na politicích. Až bude v PS ČR mezi stranami dostatečná podpora eura + poté minimálně 2 roky musí Česko splnit Maastricht. kritéria. Do konce tohoto volebního období o vstup do EZ určitě nepožádáme, takže úplně nejbližší termín přijetí eura je rok 2020.

12. 6. 2015
Ptá se: Veselý

Může mít Bankrot Řecka vliv na Kurs Euro-Kč ?

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den.
Domnívám se, že na EURCZK ne.

12. 6. 2015
Ptá se: TR

Pokud bude kurz dále na cca 27,2, může Česká národní banka opět zahájit intervenci? Vždyť ČR se už vrátila do inflace, HDP roste, vznikají nová pracovní místa, tak moc nechápu smysl tohoto kroku - nezbrzdilo by to naopak ekonomiku?

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den.
Po ekonomických datech, která byla zveřejněna v první polovině června, tak si dovolím tvrdit, že zvýšení intervenční hladiny je již letos zcela mimo hru. Pokud se bude Česku hospodářsky i nadále dařit, tak intervenční režim bude opuštěn ve druhé polovině roku 2016. Nejpozději v únoru 2017, kdy bude v bankovní radě sedět více bankéřů dosazených současným prezidentem Zemanem.

12. 6. 2015
Ptá se: Jan

Jaký kurz EUR/Kc predikujete pro období 6 a 12 měsíců? Nehrozí oslabení EURa vůči USD a Kc s ohledem na vývoj situace v Recku?

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den.
Průměrný kurz 27,40 CZK/EUR. Posílení koruny brání intervenční hladina 27 CZK/EUR + pásmo cca 20 – 30 haléřů, kde ČNB asi korunu nevidí příliš ráda. Na druhé straně k oslabení vůči euru koruna nemá důvody.
Řecko jsem rozebíral v předešlých odpovědí, takže si dovolím odkázat tam.

12. 6. 2015
Ptá se: Karel

Jaky predikujete vyvoj zloteho vuci korune v nasledujicich 12 mesicich?

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den.
Vzhledem k vývoji polské ekonomiky a relativně vysokým úrokovým sazbám na PLN vidím spíše prostor pro další posilování PLN směrem k 7 CZK/PLN a výše. Oslabení PLN v posledních 6 – 8 týdnech vnímám jako přechodné, stejně jako současné politické zemětřesení v Polsku.

12. 6. 2015
Ptá se: Jarmila

Při cestě do Chorvatska je lepší vyměnit koruny za kuny tam nebo koupit tady eura a pak tam vyměnit za kuny? Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den.
Přímý nákup kun v ČR by měl vycházet levněji. Při nákupu eur a poté z eur kuny měníte 2x, v případě přímého nákupu jen 1x, tj. měla byste platit souhrnně nižší marži.

12. 6. 2015
Ptá se: michal

Dobrý den,
jaký očekáváte kurz CZK/USD na začátku prázdnin.
Děkuji

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den.
Vzhledem k tomu, že příští týden zasedá Fed, tak se pokusím odpovědět takto. Očekávám, že Fed bude ohledně zvýšení sazeb dále mlžit, Řecko nezbankrotuje a CZK se bude pohybovat cca v pásmu 24 – 25 CZK/USD. Konkrétnější bohužel být neumím.

12. 6. 2015
Ptá se: Karel

Včera jsem četl, že je euro nejlevnější do března,na to nás přitom v posledních dnech ani týdnech předem žádný analytik neupozornil.Tak jak můžete vědět,co se stane zase příští týden?

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den.
Obecně platí, že kurz v krátkém období je téměř nemožné předvídat, často se používá příměr náhodná procházka nebo opilcova chůze. V dlouhém období (roky) hrají roli ekonomické faktory. Co se týče EURCZK, tak koruna se již téměř 3 měsíce drží v rozmezí 27,30 – 27,50 CZK/EUR, posílení koruny v tomto týdnu je jen řádové o několik haléřů. A ještě jedna poznámka k EURCZK – díky tomu, že ČNB drží intervenční hladinu 27 CZK/EUR, tak máme poměrně stabilní bod, od kterého se můžeme odrazit. Pod 27 koruna nemůže, 27 – 27,20/30 je nárazníkové pásmo, kde ČNB zpozorní a může intervenovat slovně. Naopak k oslabení směrem k 28 CZK/EUR nemá nyní CZK díky slušným číslům z domácí ekonomiky důvod.

12. 6. 2015
Ptá se: Daniel

Mám jen otázky, které vyplývají z diskuse.
Co si mám představit pod tím, že ČNB uměle drží korunu nad 27EUR. Pro mě to zní strašně nestabilně. Znamená to, že realná hodnota koruny je jiná?

A pak mohl byste mi přiblížit jaký dopad by mohlo mít Španělsko?

Děkuji

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den.
ČNB uměle drží korunu nad 27EUR. Před listopadem 2013 byl kurz koruny ovlivňován jen tržními silami (to sice také není úplně pravda, ale vycházejme z předpokladu, že ano) na základě nabídky a poptávky po koruně. V listopadu 2013 ČNB do tohoto tržního prostředí vstoupila a explicitně stanovala, že koruna nesmí být silnější, než 27 CZK za EUR. Od té doby se koruna opět obchoduje tržně s tím rozdílem, že nemůže být silnější než 27 CZK/EUR, jinak by ČNB zaintervenovala a vrátila CZK zpět na 27. Co se týče hodnoty koruny, tak máme vnitřní hodnotu koruny, která je dána inflací. Pokud inflace meziročně vzroste o 2 %, tak reálná hodnota koruny poklesne také o 2 %, zatímco nominální hodnota zůstává stejná (na koruně minci je vyražena 1). Poté je vnější hodnota koruny – tj. vůči zahraniční měně. Ta například vůči euru po intervenci poklesla o cca 7 %, protože euro o 7 % podražilo.
Španělsko. Vzhledem k tomu, že Španělsko je čtvrtá největší ekonomika eurozóny, jednalo by se o daleko závažnější situaci než v případě Řecka. V případě problémů ve Španělsku by to byla negativní zpráva pro euro, které by oslabovalo. Ale úplně ten nejvážnější dopad by byl, že by mohla být vážně narušena eurozóna (dominový efekt na další jihoevropské země – Portugalsko, Itálie) a výsledkem by mohlo být až vážné narušení ekonomické integrace EU.

12. 6. 2015
Ptá se: Ctirad

Dobrý den, vysvětle mi prosím co stojí za obrovskými výkyvy CHF....Rusko?

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den,
pravděpodobně máte na mysli situaci ze začátku letošního roku, kdy CHF posílil až pod hladinu 1 CHF/EUR. Švýcarská centrální banka držela od r. 2011 kurz CHF nad hladinou 1,20 CHF/EUR (paralela s českou ČNB) a v lednu 2015 kurzový závazek bez předchozího varování okamžitě opustila, což mělo značný dopad do kurzu CHF. V posledních týdnech se situace celkem stabilizovala, ale pohyby jsou samozřejmě výrazně vyšší než před lednem 2015.

12. 6. 2015
Ptá se: Jaroslav Novák

Chceme odjet na poznávací dovolenou do severní Itálie počátkem září. Má smysl měnit na EE už teď?

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den.
Euro může být levnější již spíše jen o haléře. Radit Vám přímo nemohu, ale současný kurz na nákup eura je více než příznivý.

12. 6. 2015
Ptá se: Petr Rechcigl

Dobry den, pokud se Recko v nasledujicich tydnech nedohodne s veriteli na dalsim postupu, nasledne zbankrotuje (oficialne) a vystoupi z EU. Jak se to projevi na kurzu EUR/CZK? Pokud by diky tomu koruna vuci EUR posilila, intervenovala by opet CNB? Dekuji

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den,
pokud Řecko zbankrotuje, tak je možnost, že vystoupí z eurozóny. V EU řeckou zůstane, ať zbankrotuje či nikoliv. Dopad na EURCZK by v případě bankrotu byl minimální, takže by ani intervence ČNB by se nekonala.

12. 6. 2015
Ptá se: Patrik

Dobrý den,
kdy si myslíte, že je z ekonomického hlediska nejvýhodnější pro Českou republiku přijmout EURO? Vyplatilo se to Slovákům "tak brzy"?

Odpovídá: Miroslav Novák

Dobrý den,
přijetí eura bych časoval na dobu, až ještě více hospodářsky doženeme naše západní sousedy, především Německo. Tzn. že minimálně nadcházejících 5 let bych o euru neuvažoval. Další důležitou poznámkou k euru je, jak bude eurozóna vypadat za oněch 5 let. Asi málokdo si uměl v r. 2008 představit, co se okolo eura dít v letech 2010 - 2013. A během dalších 5 let se může stát spousta nových událostí, které mohou euro a eurozónu posunout opět jinam než kde je v současnosti.
Co se týče Slovenska, tak efekt zavedení eura byl neutrální. Na jedné straně odpadlo pro slovenské podniky kurzové riziko, na straně druhé nyní Slovensko nemá vlastní měnovou politiku , tj. nemůže si určovat úrokové sazby a jedinou možnosti jakou Slováci mají, aby hospodářsky dohnali např. Německo je skrz růst mezd.

Vzhledem k tomu, že to je poslední otázka, tak bych všem chtěl poděkovat za zajímavé otázky a popřát příjemný zbytek dne a hezký víkend.
M. Novák

 

Právě se děje

před 55 minutami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy