Hypotéky už nebudou pro každého. ČNB získá větší páku na banky, schválila vláda

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
16. 1. 2017 12:11
Přísnější dohled nad úvěrováním čeká banky zřejmě už od července. Vláda schválila návrh, o který si řekli přímo centrální bankéři. Česká národní banka chce mít možnosti omezit výši úvěru vzhledem k nemovitosti i příjmu.
Vlastní bydlení přes úvěr nemá být úplně pro každého, myslí si ČNB.
Vlastní bydlení přes úvěr nemá být úplně pro každého, myslí si ČNB. | Foto: Thinkstock

Praha – Zřejmě už od července získá Česká národní banka větší možnost, jak banky omezovat v půjčování na bydlení. Vyplývá to z návrhu novely zákona o ČNB, který schválila vláda. Agenturu ČTK o tom informoval mluvčí vlády Martin Ayrer. O novou pravomoc si řekli přímo bankéři z ČNB. Obávají se možného přehřátí na hypotečním trhu a nelíbí se jim, že hypotéky jsou dostupné třeba i těm, kteří nemají na financování bydlení žádné vlastní úspory.

V současnosti centrální banka vydává pokyny bankám pro úvěry na bydlení formou doporučení. Ta ale nejsou striktně vymahatelná. Novela by měla podle předloženého materiálu začít platit od července a pokyny vydávané ČNB by pak pro banky byly závazné. Schválit ji musí ještě Poslanecká sněmovna, Senát a podepsat prezident Miloš Zeman.

Naposledy od loňského října funguje v praxi doporučení ČNB, podle kterého by banky již neměly poskytovat hypotéky na 100 procent hodnoty zajištěné nemovitosti. Maximální limit stanovený centrální bankou pro výši hypotéky je od října 95 procent hodnoty zajištěné nemovitosti a od letošního dubna pak bude 90 procent, navíc hypotéky nad 80 procent ceny nemovitosti budou moci tvořit jen 15 procent z celkového objemu nových hypoték. Lidé, kteří si budou chtít koupit nemovitost, tak budou potřebovat další zdroje, nejlépe vlastní úspory.

ČNB má s novelou zákona získat pravomoc závazně stanovit horní hranice tří ukazatelů − poměru výše úvěru k odhadní ceně zastavené nemovitosti, dále poměru výše úvěru a čistého ročního příjmu a nakonec poměru výše měsíční splátky úvěru a čistého měsíčního příjmu. Změna se bude týkat všech poskytovatelů úvěrů zajištěných obytným domem či bytem, tedy i části úvěrů stavebních spořitelen.

Cílem návrhu je zamezit situaci, kdy by se domácnosti mohly dostat do problémů se splácením v případě, že vzrostou úrokové sazby. ČNB chce přísnějšími pravidly zároveň zajistit, aby v případě nesplácení prodej nemovitosti stačil na uhrazení dluhu bance. Výsledkem má být udržení stability bankovního sektoru. Díky rekordně nízkým sazbám a konkurenčnímu boji bank dosáhne na hypotéku čím dál víc domácností a některé z nich jdou pro získání hypotéky na hranu svých výdajů a příjmů.

 

Právě se děje

Další zprávy