Hypotéky překonaly další rekord. Tak levné ještě nebyly

Petr Kučera Petr Kučera
21. 5. 2014 6:00
Průměrná sazba u nově sjednaných smluv dosáhla 2,88 procenta, a překonala tak dosud nejnižší hodnotu z letošního března.
Vývoj průměrných úrokových sazeb hypoték
Vývoj průměrných úrokových sazeb hypoték | Foto: Fincentrum Hypoindex

Praha - Úrokové sazby u hypotečních úvěrů v dubnu klesly na další rekordní minimum. Průměrná sazba u nově sjednaných smluv dosáhla 2,88 procenta, a překonala tak dosud nejnižší hodnotu z letošního března, kdy činila 2,93 procenta.

Vyplývá to z nejnovější statistiky Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot v nově uzavřených smlouvách včetně refinancování.

„S dubnovým poklesem průměrných úrokových sazeb klesly také rozdíly mezi jednotlivými bankami,“ říká Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

O 2300 korun méně než před pěti lety

Banky v dubnu poskytly 7193 hypotečních úvěrů (meziroční pokles o 4,3 procenta) za celkem 11,9 miliardy korun (bez výraznější změny oproti loňskému dubnu). Průměrná výše nově poskytnutého úvěru tak meziročně vzrostla o 4,5 procenta na 1 656 386 korun.

Splátka této průměrné hypotéky tak při nově uzavřené smlouvě vyjde v průměru na 9087 korun měsíčně. Před pěti lety, kdy se sazby pohybovaly kolem 5,5 procenta, byla průměrná splátka o více než 2300 korun měsíčně vyšší.

V květnu přišla další vlna

Další vlna snižování sazeb podle Rajdla přišla v květnu, takže rekord může být znovu překonán. „Ačkoliv banky stále přichází s nápady, jak stlačit sazby ještě níže, a prostor pro další snižování vzhledem k nákladům financování je dostatečný, je možné, že k dalšímu významnému poklesu by mateřské banky již nemusely být ochotny přihlížet,“ dodává Rajdl.

„Pětileté fixace do 2,5 procenta již nejsou žádná rarita a jedna z bank aktuálně láká na sazby u dvouleté fixace do dvou procent,“ upřesňuje Rajdl.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Trumpův bývalý poradce Stone do vězení nepůjde, prezident mu změnil trest

Americký prezident Donald Trump změnil trest, který soud vyměřil jeho dlouholetému příteli a někdejšímu poradci Rogeru Stoneovi v souvislosti s vyšetřováním vlivu Ruska na americké prezidentské volby v roce 2016. Stone tak nebude muset do vězení, kde měl strávit 40 měsíců. Oznámil to Bílý dům.

Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Trest mu soud vyměřil letos v únoru, do vězení měl sedmašedesátiletý Stone nastoupit příští týden v úterý. Stoneovi obhájci požadovali podmínečný trest s poukazem na jeho věk, zdravotní stav a čistý trestní rejstřík. Prokuratura původně navrhovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Odveta za francouzskou digitální daň, USA mohou uvalit 25procentní clo

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes oznámila dodatečná 25procentní cla na zboží dovážené z Francie v hodnotě 1,3 miliardy dolarů (přes 30 miliard Kč) jako odvetu za francouzskou digitální daň. Zavedení těchto cel však odkládá o 180 dnů, aby tak poskytla čas na vyřešení sporu.

Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer uvedl, že francouzská digitální daň se nespravedlivě soustředí na americké podniky působící v oblasti digitálních technologií. Ohlášená cla se podle něj týkají například francouzské kosmetiky a kabelek.

Francouzský parlament schválil tříprocentní digitální daň loni v červenci. Letos v lednu se však Francie dohodla s USA na příměří, podle kterého Paříž odloží výběr digitální daně na konec roku a Washington na oplátku prozatím nezavede odvetná cla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy