Hypotéky překonaly další rekord. Tak levné ještě nebyly

Petr Kučera Petr Kučera
21. 5. 2014 6:00
Průměrná sazba u nově sjednaných smluv dosáhla 2,88 procenta, a překonala tak dosud nejnižší hodnotu z letošního března.
Vývoj průměrných úrokových sazeb hypoték
Vývoj průměrných úrokových sazeb hypoték | Foto: Fincentrum Hypoindex

Praha - Úrokové sazby u hypotečních úvěrů v dubnu klesly na další rekordní minimum. Průměrná sazba u nově sjednaných smluv dosáhla 2,88 procenta, a překonala tak dosud nejnižší hodnotu z letošního března, kdy činila 2,93 procenta.

Vyplývá to z nejnovější statistiky Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot v nově uzavřených smlouvách včetně refinancování.

„S dubnovým poklesem průměrných úrokových sazeb klesly také rozdíly mezi jednotlivými bankami,“ říká Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

O 2300 korun méně než před pěti lety

Banky v dubnu poskytly 7193 hypotečních úvěrů (meziroční pokles o 4,3 procenta) za celkem 11,9 miliardy korun (bez výraznější změny oproti loňskému dubnu). Průměrná výše nově poskytnutého úvěru tak meziročně vzrostla o 4,5 procenta na 1 656 386 korun.

Splátka této průměrné hypotéky tak při nově uzavřené smlouvě vyjde v průměru na 9087 korun měsíčně. Před pěti lety, kdy se sazby pohybovaly kolem 5,5 procenta, byla průměrná splátka o více než 2300 korun měsíčně vyšší.

V květnu přišla další vlna

Další vlna snižování sazeb podle Rajdla přišla v květnu, takže rekord může být znovu překonán. „Ačkoliv banky stále přichází s nápady, jak stlačit sazby ještě níže, a prostor pro další snižování vzhledem k nákladům financování je dostatečný, je možné, že k dalšímu významnému poklesu by mateřské banky již nemusely být ochotny přihlížet,“ dodává Rajdl.

„Pětileté fixace do 2,5 procenta již nejsou žádná rarita a jedna z bank aktuálně láká na sazby u dvouleté fixace do dvou procent,“ upřesňuje Rajdl.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

V Plzni zkolaboval a zemřel sedmadvacetiletý muž, jehož policie kvůli agresivitě zajistila

V Plzni ve středu brzo ráno zemřel při policejním zákroku sedmadvacetiletý muž. Policie uvedla, že ho zadržela poté, co se agresivně dobýval do jednoho domu, napadl svého příbuzného a poté i přivolané policisty. Policie použila donucovací prostředky. Zajištěný nejevil známky zranění, ale po chvíli zkolaboval a nepodařilo se ho oživit ani policii, ani přivolaným záchranářům, informovala krajská policejní mluvčí Pavla Burešová. Okolnostmi případu se zabývají kriminalisté a policie zatím nebude poskytovat bližší informace.

Událost se stala po 6:00. Policisté vyjížděli do čtvrti Lochotín. Mladý muž se tam podle dostupných informací domáhal vstupu do obydlí svého rodinného příslušníka, kterého potom napadl.

"Po příjezdu policistů na místo se muž choval agresivně a následně zaútočil i na policisty. Ti po zákonných výzvách, na které muž nereagoval, použili donucovací prostředky a muže omezili na osobní svobodě," popsala Burešová. Neupřesnila, jaké donucovací prostředky policie použila.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Slavnostní vojenská přísaha ve středu netradičně zazněla v Brně. Složilo ji bezmála pět set studentů

V kasárnách Univerzity obrany v Brně ve středu po 10:00 zaznělo sborově "Tak přísaháme!" Věrnost České republice na netradičním místě slíbilo 462 nových studentů univerzity. Přísaha jako tradiční součást oslav výročí vzniku československého státu 28. října se až na výjimku vždy konala na Hradčanském náměstí u Pražského hradu, účastnila se jí i hlava státu. V Brně se výjimečně konala v roce 2017, loni kvůli vývoji covidu nebyla vůbec.

Věrnost republice dnes dopoledne odpřisáhlo 462 studentů Univerzity obrany v Brně, kteří po ukončení základního výcviku u Velitelství výcviku - Vojenské akademie ve Vyškově nastoupili ke studiu. Včetně šesti studentů vojenského oboru Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Z počtu bylo 20 procent žen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy