Hypotéky zdražily nad dvě procenta, ukazují nová čísla. Připlatí si hlavně lidé bez úspor

Olga Skalková Olga Skalková
17. 5. 2017 5:30
Omezení, které prosazuje Česká národní banka, se projevuje i na průměrné úrokové sazbě. Její pozvolný růst pokračuje. Skokově přitom zdražily ty hypotéky, na jejichž omezení tlačí ČNB. Kdo tedy chce sazbu kolem dvou procent, musí si nachystat dostatek vlastních peněz.
Vývoj průměrné úrokové sazby hypoték od roku 2003.
Vývoj průměrné úrokové sazby hypoték od roku 2003. | Foto: Fincentrum Hypoindex

Praha - Průměrná úroková sazba nových hypoték stoupla v dubnu na 2,01 procenta. Poprvé od loňského února se tak vyhoupla nad dvě procenta. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování v uvedeném období.

Svého dna dosáhly sazby loni v listopadu a prosinci, kdy průměrný úrok klesl na 1,77 procenta. Růst sazeb přišel se začátkem letošního roku. V březnu byla na 1,95 procenta.

Zdražení souvisí s postupným zpřísňováním pravidel ze strany České národní banky. Ta od dubna bankám doporučila omezit prodej hypoték nad 80 procent hodnoty nemovitosti, před tím to bylo nad 85 procent hodnoty nemovitosti (LTV).

Banky reagovaly zvýšením úroků na hypotékách nad 80 procent LTV až na sazby kolem tří procent ročně. Sazby ostatních hypoték zůstávají kolem dvou procent ročně. Z vývoje průměrné sazby Fincentrum Hypoindex je vidět, že většina lidí na koupi nemovitosti víc využívá vlastní zdroje a sjednává si hypotéky s přijatelnější sazbou.

Hypotéky nejen zdražují, ale v porovnání s předcházejícími měsíci si je bere méně lidí. V dubnu si je sjednalo 8555 Čechů, což je o 1833 méně než v březnu. V meziročním srovnání klesl počet o 487.

Klesá i objem nových hypoték. Ve srovnání s březnem spadl o 3,5 miliardy. Banky v dubnu rozpůjčovaly celkem 17,570 miliardy korun. V meziročním srovnání je výsledek lepší, podle makléřů však jde jen o důsledek delšího schvalovacího procesu. V dubnovém výsledku tak figurují dříve rozjednané úvěry, které šlo získat až na 95 procent hodnoty nemovitosti. Od dubna banky smí poskytovat hypotéky jen na 90 procent hodnoty nemovitosti.

"Předpokládáme, že v květnu a v červnu počty a objemy poskytnutých hypoték meziročně klesnou a výsledek druhého čtvrtletí bude horší než loni. Doporučení ČNB na hypotéky se totiž začnou už naplno projevovat a někteří klienti na ni nedosáhnou,"  říká Libor Ostatek, šéf společnosti Golem Finance.

Kromě větší části vlastních peněz banky podle analytiků požadují i vyšší bonitu klientů než loni. Celkový objem hypoték za první tři měsíce byl přitom v dosavadní historii rekordní. Banky na nich rozpůjčovaly 57,6 miliardy korun, což je meziroční růst bezmála o 28 procent. Podle bankéřů se v nich projevila snaha Čechů předzásobit se hypotékami s výhodnějšími podmínkami, než jaké platí od dubna.

Vývoj průměrné sazby Fincentrum Hypoindex v nadcházejících měsících nejvíc ovlivní velikost zájmu o dražší hypotéky nad 80 procent nemovitosti. "Těch banky můžou poskytnout maximálně 15 procent z objemu nových hypoték a zájem je stále výrazně vyšší než uvedený limit," říká Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Některé banky zároveň nevylučují, že tyto sazby můžou ještě zvednout. Tím se snaží nutit klienty, aby dofinancovávali hypotéky z jiných peněz. Naopak u úvěrů do 80 procent hodnoty nemovitosti zatím zdražení neavizují.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Kryštof přesouvá vánoční koncerty v O2 areně na prosinec 2021

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru kapela Kryštof přeložila oba prosincové vyprodané koncerty v pražské O2 areně na příští rok. Prodáno bylo přes 30 tisíc vstupenek, které zůstávají v platnosti i na nové termíny. Lístky z pátku 4. prosince 2020 platí na nový termín 18. prosince příštího roku. Vstupenky ze soboty 5. prosince platí na 19. prosince 2021.

Na koncertě měla zaznít i píseň Vánoční, kterou Richard Krajčo a skupina Kryštof před dvěma lety nahráli s Karlem Gottem a po dohodě ji představili až nedávno, rok po Gottově loňském úmrtí. Skupina Kryštof kvůli opatřením proti šíření koronaviru vedle O2 areny již přeložila osm letních festivalů Kryštof Kemp.

Zdroj: ČTK
Další zprávy