Hledá se nejabsurdnější bankovní poplatek. Pošlete svůj tip

Ekonomika Ekonomika
17. 11. 2014 11:12
Jubilejní desátý ročník známé ankety odstartoval nominační částí. Loni vyhrál poplatek, o který se banky soudily s klienty.
Poplatkožrout, maskot ankety.
Poplatkožrout, maskot ankety. | Foto: BankovniPoplatky.com

Praha - Máte svůj obzvláště neoblíbený bankovní poplatek? Opět ho můžete nominovat do ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek, jejíž desátý ročník právě odstartoval.

Nominační část potrvá do konce listopadu, tipy lze vkládat na pořádajícím webu BankovniPoplatky.com.

Zatím posledním vítězem ankety se na začátku letošního roku stal poplatek za vedení účtu k úvěru, kolem něhož se v loňském roce mezi bankami a jejich klienty vedla tvrdá bitva. Soudy se nakonec v drtivé většině případů přiklonily k názoru bank, že si tyto poplatky účtují v souladu se zákony.

Do desátého ročníku ankety jsou předem nominovány poplatky, které se umístily na druhém až desátém místě v předchozím ročníku. Jsou to:

- poplatek za výpis z účtu zaslaný elektronickou cestou,

- poplatek za autorizační SMS,

- výše poplatku za vklad na účet na přepážce třetí osobou,

- poplatek za zadání příkazu či změny trvalého příkazu přes internetbanking,

- poplatek za dotaz úřední osoby,

- poplatek za účetní položku,

- poplatek za vedení kontokorentu i v době nečerpání služby,

- poplatek za vedení účtu zemřelého klienta (po dobu dědického řízení),

- poplatek za neuskutečněnou platbu (např. nepřijatý příkaz přes sběrný box).

Další kandidáty mohou posílat sami čtenáři.

Známe už devět vítězů

"Letošní ročník bude opravdu výjimečný. Klienti bank svým hlasováním zakončí dekádu diskuse o bankovních poplatcích v České republice. Jsem rád, že se dnes těžiště debaty rozšířilo o důležitou oblast finanční gramotnosti. Hlasování o absurdních poplatcích je viditelnou aktivitou, ale u té by to nemělo skončit," říká majitel serveru www.bankovnipoplatky.com a zakladatel ankety Patrik Nacher.

Desátý ročník ankety o nejabsurdnější poplatek bude probíhat do března 2014, na jehož začátku se dozvíme nového „vítěze". Ten se přidá do této společnosti poplatků, které lidé za nejabsurdnější vybrali v letech 2005 až 2013:

- poplatek za příchozí platbu,

- poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky,

- poplatek za vedení běžného účtu,

- poplatek za nadměrný vklad,

- poplatek za vklad na přepážce na vlastní účet,

- poplatek za výběr na přepážce z vlastního účtu,

- poplatek za předčasně splacený úvěr,

- poplatek za zjištění zůstatku přes bankomat,

- poplatek za vedení účtu k hypotečnímu, spotřebitelskému úvěru nebo úvěru u stavební spořitelny.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy