Banky ruší poplatky za úvěry, i když soud vyhrály

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 29. 4. 2014 12:04
Většina bank ze svých sazebníků po vypuknutí sporu postupně odstranila poplatek za správu či vedení úvěrového účtu, většinou jen pro nové smlouvy.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jaroslav Jiřička

* Článek jsme aktualizovali o upřesňující informace: banky ze skupiny ČSOB nabízejí i variantu hypotéky, kdy poplatky za uzavření smlouvy a správu úvěrového účtu neúčtují přímo, ale v úrokové sazbě. Wüstenrot nabízí nyní hypotéky bez poplatku za správu úvěru.

Praha - Zřejmě poslední naději pro tři sta tisíc lidí, kteří prostřednictvím "protipoplatkových" iniciativ žádali po bankách navrácení poplatků za vedení či správu úvěrového účtu, ukončilo čtvrteční stanovisko Nejvyššího soudu. Také podle něj je totiž paušální poplatek v pořádku.

Na sporu, který v Česku vypukl před rokem a půl, klienti přesto vydělali. Většina bank totiž kritizovaný poplatek postupně odstranila, i když obvykle jen pro nové klienty nebo nové smlouvy.

Potvrzuje to i porovnání sazebníků, které nyní provedl online deník Aktuálně.cz.

Z velké trojky jen ČSOB

U hypoték vybírají poplatek za správu úvěrového účtu z trojice velkých bank, které mají na hypotečním trhu dohromady tříčtvrteční podíl, už jen členové skupiny ČSOB - tedy sama ČSOB, Hypoteční banka a Era Poštovní spořitelna. Jejich nabídka ale zároveň obsahuje i variantu hypotéky bez poplatků, která je osvobozena kromě poplatku za správu úvěrového účtu také o poplatek za vyřízení žádosti o hypotéku. Banka tyto poplatky podle informace na svém webu ale i tak vybírá, jen je "přenáší do úrokové sazby", kterou o ně zvyšuje.

Poplatek za správu a vedení úvěrového účtu - ve "standardní" výši 150 korun měsíčně - sice zůstává i v sazebníku České spořitelny. V poznámce k němu ale je informace, že nové smlouvy již od 1. března 2013 mají tento poplatek nulový. „Akce“ platí i nyní, tedy více než rok od jejího zavedení. Komerční banka poplatek vynulovala u nových smluv již od ledna 2013.

Podobnou volbu jako ČSOB dává klientům i v UniCredit Bank. Ta má v nabídce jak hypotéku s poplatkem za správu úvěrového účtu, tak bez něj. Kdo za poplatek nechce platit 200 korun měsíčně, může si vzít hypotéku ve verzi Plus, u níž je úroková sazba vyšší o 0,03 procentního bodu.

Z menších bank si poplatek 150 korun nadále účtují v Oberbank. Lidé, kteří se rozhodnou pro hypotéku v LBBW Bank, si mohou vybrat buď variantu s poplatkem, nebo bez něj (ovšem opět s vyšší sazbou).

Wüstenrot hypoteční banka se pak u poplatku za správu úvěrového účtu chová podobně jako Česká spořitelna. V sazebníku má u této položky stále cenu 150 korun, u nabídky na webu Wüstenrotu se pak dočtete, že až do odvolání banka uzavírá nové smlouvy bez tohoto poplatku.

Stavební spořitelny beze změny

Poněkud stranou v celém sporu stály stavební spořitelny, které přitom většinou poplatek za správu úvěrového účtu nadále vybírají.

Ve Wüstenrotu a Modré pyramidě činí poplatek 300 korun ročně, v Českomoravské stavební spořitelně 330 korun a v Raiffeisen stavební spořitelně 360 korun.

Výjimkou je jen Stavební spořitelna České spořitelny, která až do 30. června 2014 tento poplatek u nových úvěrů neúčtuje, mimo akci pak vyjde na 310 korun ročně.

Půjčky už většinou bez poplatku

U spotřebitelských úvěrů se situace změnila podobně jako u hypoték. Většina bank u běžných půjček poplatek za správu úvěrového účtu zrušila. Z těch velkých ho stále vybírá opět ČSOB, trvá na něm ale Česká spořitelna (tentokrát bez "akce"). Obě banky vybírají 59 korun měsíčně.

Další dvě menší banky - LBBW Bank a Oberbank - si pak u půjček účtují 50 korun měsíčně.

Ostatní banky i velké úvěrové společnosti (Home Credit, Cofidis, Cetelem, Essox) už poplatek zrušily, respektive jej u spotřebitelských úvěrů či konsolidací mají nulový.

Pomohly i nové banky

Kromě tlaku poplatkových iniciativ výrazně přispěly k postupnému rušení dříve běžných poplatků také nové banky - mBank, Fio banka, Air Bank, Equa bank a Zuno Bank.

Jejich vliv je patrný také u poplatků za vedení běžných účtů, kde už i velké banky začínají standardně nabízet své varianty účtů s nízkými či nulovými poplatky. Jen v posledních týdnech svou nabídku bezpoplatkového účtu představily GE Money Bank a UniCredit Bank.

Tabulka: Výše poplatků za správu úvěrových účtů

Banka Hypotéka Půjčka
Air Bank nenabízí 0 Kč
Citibank nenabízí 0 Kč
Česká spořitelna 0 Kč (do března 2013 150 Kč) 59 Kč
ČSOB (+ HB, Era) 0 nebo 150 Kč 59 Kč
Equa bank 0 Kč (do dubna 2013 150 Kč) 0 Kč
Fio banka 0 Kč nenabízí
GE Money Bank 0 Kč (do dubna 2014 200 Kč) 0 Kč (do dubna 2014 79 Kč)
Komerční banka 0 Kč (do ledna 2013 150 Kč) 0 Kč (do ledna 2013 50 až 80 Kč)
LBBW Bank 0 nebo 150 Kč 50 Kč
mBank 0 Kč 0 Kč
Oberbank 150 Kč 50 Kč
Raiffeisenbank 0 Kč (do ledna 2013 150 Kč) 0 Kč (do ledna 2013 99 Kč)
Sberbank 0 Kč (do března 2013 150 Kč) 0 Kč
UniCredit Bank 0 nebo 200 Kč 0 Kč (do dubna 2013 50 až 150 Kč)
Wüstenrot 0 Kč (akce do odvolání) nenabízí
Zuno Bank nenabízí 0 Kč

Zdroj: Aktuálně.cz, sazebníky bank

Najděte si nejvýhodnější půjčku podle sazby a poplatků! Zkuste nezávislý porovnávač.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) nadále povede Tomio Okamura

Předsedou hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se opět stal jeho dosavadní šéf Tomio Okamura. Na volební stranické konferenci v sobotu dostal hlasy 84 delegátů z 85 možných, sám Okamura se hlasování zdržel. ČTK to sdělila mluvčí SPD Barbora Šťastná. Konference se kvůli pandemii koronaviru koná online. Okamura bude v čele SPD stát další tři roky, hnutí vede od jeho založení v roce 2015. Delegáti budou dnes volit i další členy vedení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy