Exekutoři mají dostat méně peněz. Pelikánův plán povede v Česku k anarchii, bouří se

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 13. 4. 2016 12:02
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán oznámil, že vidí výrazný prostor pro snížení odměn exekutorů, a to až o dvě třetiny. Pokud k tomu dojde, skončí v Česku všechny exekutorské úřady, varuje Exekutorská komora ČR. Podle experta ale prostor pro snížení je.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Až před anarchií ve vymahatelnosti práva varují exekutoři, pokud ministerstvo spravedlnosti vyhláškou sníží jejich odměny. Ministr Robert Pelikán už dříve oznámil, že vidí výrazný prostor pro jejich snížení, a to až o dvě třetiny.

"Dramaticky se sníží vymahatelnost práva v Česku, čímž se věřitelé opět nedomohou svých peněz," varovala prezidentka Exekutorské komory ČR Pavla Fučíková.

Pokud by ministerstvo skutečně snížilo odměny exekutorů o zmíněné dvě třetiny, postupně by podle Jana Mlynarčíka, člena prezidia komory, ukončily činnost všechny exekutorské úřady v Česku. To by vedlo k propuštění více než 3000 zaměstnanců.

"Prostor pro snížení exekučního tarifu podle našich dat neexistuje. Měli bychom naopak hledat cesty, jak kompenzovat úřadům stále rostoucí náklady a agendu. Už teď má řada exekutorů vážné finanční potíže a mnoho z nich zvažuje propouštění zaměstnanců či přímo uzavření úřadů," uvedla Fučíková.

Podle ministerstva spravedlnosti neohrožuje případné snížení tarifů ani vymahatelnost práva v Česku, ani většinu exekutorských úřadů. "Z analýzy exekučního prostředí na základě dat, která nám poskytla Exekutorská komora, vyplývá, že rentabilita exekutorských úřadů se pohybuje na úrovni 20 až 25 procent. V Česku operuje 158 obsazených exekutorských úřadů. I kdyby některý hypoteticky přestal být rentabilní, zbylé úřady se podělí o zbytek trhu," reaguje Kristina Labohá z tiskového oddělení ministerstva.

"To, že exekutoři tuto změnu odmítají, je pochopitelné. Stejně jako advokátní lobby strašila před změnou advokátního tarifu tím, že se přestanou bagatelní dluhy vymáhat, straší tímto dopadem i exekutoři,“ říká Daniel Hůle, který se v organizaci Člověk v tísni dlouhodobě zabývá dluhovou problematikou.

Nejčastěji dnes exekutoři vybírají odměnu 3000 korun a k ní mají hrazeny ještě náklady spojené s exekucí. Jde o odměnu za pohledávky v řádech tisíců korun, které tvoří většinu vymáhaných pohledávek. Po snížení o dvě třetiny by exekutoři dostali odměnu 1000 korun, což by při průměrné době vymáhání, která činí dva roky, dělalo odměnu 50 korun za měsíc.

"V současnosti je vedeno více než 55 procent všech exekucí pro pohledávky nižší než 10 tisíc korun, odměna a náklad exekutora, které dnes tvoří 6,5 tisíce, tak představují desítky až stovky procent jistiny. I po změně budou platby exekutorovi u většiny pohledávek tvořit minimálně 30 procent jistiny,“ reaguje Hůle.

Zálohy nevybírají

Ministerstvo spravedlnosti zároveň zdůrazňuje, že výrazný prostor pro snížení odměn vidí v případě, že se zároveň podaří prosadit chystanou novelu exekučního řádu. Ta by kromě jiného věřitelům nařídila povinně platit zálohy na exekuce, ze kterých by exekutoři hradili i náklady na neúspěšné exekuce.

Exekutoři mohou zálohy vybírat už dnes, ale nedělají to. Velcí věřitelé - banky, mobilní operátoři, dopravní podniky nebo energetické firmy –, kteří stojí za 90 procenty všech exekucí, totiž podle Mlynarčíka odmítají zálohy platit. Proč? "Takto si někteří exekutoři věřitele vychovali," přiznává.

Exekutorská komora tak povinné zálohy pro věřitele chce. Pomohly by podle nich zregulovat současný systém, kdy věřitelé exekuce nadužívají a vymáhají i evidentně nedobytné exekuce. Úspěšnost exekucí se tak v Česku nyní pohybuje kolem 30 procent, což je ale stále desetkrát více než před rokem 2001, kdy soudní exekutory ustanovil zákon.

Menšina doplácí na většinu

"Snížení tarifu, tedy odměny i nákladů exekutora, považujeme za nevyhnutelný krok v narovnávání pokřiveného systému vymáhání, kdy přemrštěné platby advokátům a exekutorům vedly k enormnímu nárůstu obchodu s bagatelními dluhy. Po změně advokátního tarifu je logickým krokem změna exekutorského tarifu," říká Hůle.

V současnosti platící menšina dlužníků podle něj sponzoruje exekuční řízení vedená proti neplatícím dlužníkům. "Skutečnost, že většina exekutorů nepožaduje po věřitelích v rozporu s exekučním řádem složení přiměřené zálohy, ukazuje, že stávající cenové hladiny jsou natolik nadhodnoceny, že tento postup ekonomicky umožňují," říká.

Změna tarifu tak podle něj povede k častějšímu naplňování zákona, kdy budou oprávnění muset skládat přiměřenou zálohu. To nepovede ke snížení vymahatelnosti, ale pravděpodobně k jisté redukci nápadu exekucí, protože věřitel bude více zvažovat, jaká je pravděpodobnost vymožení pohledávky.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Erdogan změnil názor, s viceprezidentem USA Pencem se nakonec setká

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se ve čtvrtek setká s americkým viceprezidentem Mikem Pencem a ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Informoval o tom šéf komunikací turecké vlády. Dříve totiž Erdogan setkání v rozhovoru s televizí Sky News odmítl s tím, že bude jednat pouze se svým protějškem Donaldem Trumpem a nechal se slyšet, že americkou delegaci, která chce jednat o nynější turecké intervenci v Sýrii, odkáže na jejich protějšky v turecké vládě.

Zástupci vlády USA letí do Turecka ve středu, ve čtvrtek pak mají začít oficiální jednání. Pompeo řekl, že cílem mise je najít řešení situace v Sýrii a ne rozbít americko-turecké vztahy.

před 1 hodinou

Basketbalisté Nymburka zahájili Ligu mistrů výhrou nad Bambergem

Basketbalisté Nymburka zahájili základní skupinu Ligy mistrů vítězstvím 91:71 nad Bambergem. Domácí v pražské hale Královka vykročili za výhrou nad čtvrtým celkem minulého ročníku už v první čtvrtině, kterou vyhráli o 19 bodů.

Středočeši soupeře v úvodním dějství dokonale zaskočili. Do zápasu vstoupili sérií 16:0 a Bamberg se poprvé prosadil až po čtyřech minutách. Nymburk i díky 13 bodům Jaromíra Bohačíka první čtvrtinu vyhrál 30:11. Ve druhé části německý tým výrazně přitvrdil v obraně a Středočeši o poločasové přestávce vedli o 18 bodů.

Po pauze převzal Bamberg aktivitu, Nymburku se přestalo dařit střelecky i na doskoku a po nepovedeném závěru třetí čtvrtiny se náskok domácích ztenčil na osm bodů. Závěrečná čtvrtina už ale byla opět v režii Nymburka, který zpřesnil střelbu a vzal si dvouciferný náskok zpět. Nejlepším střelcem zápasu byl Bohačík s 24 body.

Basketbalová Liga mistrů - skupina C, 1. kolo:

Nymburk - Bamberg 91:71 (30:11, 52:34, 65:57)

Nejvíce bodů: Bohačík 24, Booker 18, Dalton 14, Hankins 10 - B. Taylor 16, Harris a Lee po 11, K. Taylor 10. Fauly: 20:21. Trestné hody: 24/21 - 16/9. Trojky: 6:14. Doskoky: 44:43.

Tabulka:

1. Nymburk 1 1 0 91:71 2
2. Tenerife 1 1 0 81:67 2
3. VEF Riga 1 1 0 80:74 2
4. Peristeri 1 1 0 70:64 2
5. Mornar Bar 1 0 1 74:80 1
6. Gaziantep 1 0 1 64:70 1
7. Nižnij Novgorod 1 0 1 67:81 1
8. Bamberg 1 0 1 71:91 1
před 1 hodinou

Basketbalistky USK Praha začaly Evropskou ligy výhrou v Rize

Basketbalistky ZVVZ USK Praha vstoupily úspěšně do nového ročníku Evropské ligy a vyhrály v Lotyšsku nad TTT Riga 73:66. Nejlepšími střelkyněmi v barvách českých šampionek a obhájkyň třetího místa byly shodně se 17 body Alyssa Thomasová a Valériane Ayayiová. Další zápas čeká svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové za týden ve Francii proti Bourges.

1. kolo Evropské ligy basketbalistek:

Skupina A:

TTT Riga - ZVVZ USK Praha 66:73 (14:20, 32:37, 43:58)

Nejvíce bodů: Drammehová 13, Harperová, Strautmaneová obě 12 - Thomasová, Ayayiová obě 17, Jonesová 12. Fauly: 18:18. Trestné hody: 21/16 - 20/13. Trojky: 6:6. Doskoky: 37:41.

Zdroj: ČTK
Další zprávy